Bóle kręgosłupa dotykają właściwie każdego z nas – niezależnie od płci, wieku i trybu życia. Najczęściej spowodowane są siedzącą pracą, noszeniem ciężkich rzeczy, a także przetrenowaniem się czy leżeniem w złej pozycji. Bóle kręgosłupa mogą świadczyć także o różnych chorobach. Dowiedz się, jak walczyć z bólami kręgosłupa, a także co robić, by minimalizować ryzyko ich wystąpienia. 


Skąd się biorą bóle kręgosłupa?

Kręgosłup odgrywa najważniejszą rolę dla naszego organizmu – pozwala utrzymać pionową pozycję ciała, unosi głowę, a także umożliwia wykonywanie codziennych czynności. By był jednak w dobrej kondycji i mógł należycie spełniać swoją funkcję, wszystkie jego więzadła i mięśnie muszą być w dobrym stanie. Zdarza się, że mięśnie utrzymujące kręgosłup nie pracują po obu stronach tak samo – mogą być osłabione, rozciągnięte, napięte albo chore – wówczas kręgosłup przestaje pełnić swoją funkcję, a nasza postawa ulega znacznemu pogorszeniu. Towarzyszą temu nieprzyjemne bóle. Jeśli chcemy utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji, najlepsze dla nas będzie prowadzenie aktywności fizycznej. Ruch wzmacnia bowiem mięśnie – także te podtrzymujące nasz kręgosłup.


Za bóle kręgosłupa odpowiedzialne są cztery główne czynniki. Jednym z nich jest nadmierne obciążanie kręgosłupa – dźwiganie ciężkich rzeczy, nienaturalna, wymuszona postawa, na przykład przy przygotowywaniu posiłków (pochylamy się nad stołem i w tej pozycji spędzamy długie minuty). Drugim czynnikiem powodującym bóle jest brak aktywności fizycznej bądź jej niedostatek. W ten sposób przyczyniamy się do spadku siły mięśni podtrzymujących kręgosłup, co w połączeniu z siedzącym trybem życia prowadzi do do nadmiernego obciążania kręgów i dysków – stąd droga do zwyrodnień jest już prosta. Zwracaj także uwagę na to, w jakiej pozycji stajesz i siedzisz – zgarbione plecy, wypięty brzuch, a także głowa spuszczona w dół powodują nierównomierne obciążanie mięśni kręgosłupa – w efekcie tego dorobić możemy się wad postawy oraz uszkodzeń dysków i stawów łączących kręgi. Mało kto łączy stres z bólami kręgosłupa – jednak pod wpływem stresu wydziela się adrenalina, która prowadzi do napięcia i przeciążenia mięśni.


bóle kręgosłupa często związane są z pracą siedzącą


Bóle kręgosłupa lędźwiowego

Bóle w dolnym – lędźwiowym odcinku kręgosłupa są tymi, które odczuwamy najczęściej. Jest to ten odcinek kręgosłupa, który najłatwiej przeciążyć: wystarczy siedzenie w nieprawidłowej pozycji przez dłuższy czas, podniesienie ciężkiej torby z zakupami bądź mebla, a także gwałtowne schylenie bądź wyprostowanie się, by w ułamku sekundy przeszywający ból nie pozwolił się wyprostować. Jest to tak zwany ból krzyża. Jak mu zaradzić? Leczenie bólu lędźwi jest najczęściej zapobiegawcze i polega na odpoczynku w pozycji leżącej. Można także zastosować maści przeciwbólowe – zwłaszcza te, które w swoim składzie zawierają goździki, działające znieczulająco. Choć bóle krzyża rzadko związane są z jakąś chorobą, jeśli ból nie ustępuje przez kilka dni, należy zwrócić się do lekarza z prośbą o pomoc w ustaleniu jego przyczyny.


Jak skutecznie radzić sobie z bólami kręgosłupa?

Kiedy dopada nas ból pleców, w pierwszym odruchu myślimy o tym, by jak najszybciej się położyć i odpocząć. Tymczasem lepszą metodą jest pozostanie w ruchu – rozruszasz w ten sposób obolałe bądź zastygnięte mięśnie. Im więcej (oczywiście w miarę możliwości) będziesz się ruszać, tym lepiej. Aktywność fizyczna (nawet jeśli ma oznaczać tylko spacerowanie po mieszkaniu czy podwórku) znacznie przyspiesza powrót do pełnej sprawności. Jeśli jednak ból jest na tyle silny, że znacznie utrudnia bądź wręcz uniemożliwia normalne wykonywanie codziennych czynności, zażyj środek przeciwbólowy. Skuteczną metodą na bóle kręgosłupa jest także rozgrzewanie obolałych miejsc – może to być strumień ciepłej wody pod prysznicem, gorąca kąpiel, a także specjalne plastry rozgrzewające czy poduszki elektryczne. Znaczną ulgę przynoszą także masaże – te jednak powinny być wykonywane wyłącznie przez osobę, która wie, jak należy je wykonywać. W przeciwnym wypadku nie dość, że nie pomoże ona na ból, to narazić może nas na dodatkowe nieprzyjemne konsekwencje.

Bóle kręgosłupa – jak sobie z nimi radzić? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1