Bulimia to bardzo poważne zaburzenie odżywiania. Osoba, która na nią choruje, ma tak zwane napady wilczego głodu. Pochłania ogromne ilości jedzenia w krótkim czasie, zupełnie nie zważając na to, co je. Później ma wyrzuty sumienia, które doprowadzają do tego, że stara się tego jedzenia „pozbyć”. Katuje się wtedy ćwiczeniami albo biegnie do apteki po lewatywę lub środki przeczyszczające. Bulimia to trudna choroba, z którą niełatwo sobie poradzić. Jak ją leczyć?


Co to jest bulimia?

Nie zawsze da się jednoznacznie stwierdzić, że akurat ta konkretna osoba choruje na bulimię. Zazwyczaj chorzy starają się sprytnie ukryć jej objawy. Przychodzi jednak taki moment, że nie potrafią już kontrolować swojego ciała a chorobliwe obżarstwo sprawia, że waga idzie w górę. Wiąże się to ze złym samopoczuciem, ale również ze złością, bo osoba dotknięta tą chorobą jest stale głodna. Nieważne, że dopiero co zjadła obfity posiłek. Wystarczy kwadrans by znów poczuła głód.


Objawy związane z bulimią

Nieodpowiednia dieta prowadzi do wielu zaburzeń. Na bulimię chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak w przypadku kobiet objawy są poważniejsze. Pojawia się na przykład zanik miesiączki lub staje się ona nieregularna, bo cykl miesiączkowy zostaje zachwiany. Do tego ta wciąż rosnąca waga, która jest powodem frustracji. A kiedy żołądek jest pełen i pojawiają się wyrzuty sumienia, bulimiczka doprowadza do wymiotów, które często są przyczyną odwodnienia organizmu, zgagi i ogólnego osłabienia organizmu wynikającego z braku witamin. Nerki i jelita pracują gorzej, a chora osoba traci siły przez osłabienie mięśni. Zdarza się, że choroba ta doprowadza nawet do śmierci.


bulimia to poważne zaburzenie


Bulimia – jakie leczenie zastosować?

Bulimię można leczyć na różne sposoby i zazwyczaj najpierw zaczyna się od leków dostępnych w aptekach. Jest to metoda przynosząca pożądane efekty i najpopularniejsza. Ale żeby naprawdę wyleczyć się z tej choroby potrzebna będzie również pomoc psychologa. Chory musi przejść przez terapię dzięki której zrozumie, że jego podstawowym problemem jest błędne myślenie o swoim ciele. Często zdarza się, że bulimia pojawia się wtedy, gdy dana osoba ma depresję lub czegoś bardzo się boi. Ten lęk można zwalczyć za pomocą terapii.


Wiele osób porównuje bulimię do anoreksji, jednak mają one ze sobą niewiele wspólnego. Bulimiczkom łatwiej wyjść z choroby nawet wtedy, gdy przychodzą one po pomoc do lekarza dopiero po kilku latach samodzielnej walki z uzależnieniem od jedzenia. Zmiany w psychice są wtedy dość głębokie, ale mimo to chora osoba może sobie poradzić z problemem. Bulimiczka musi na nowo nauczyć się tego, jak powinna jeść. Specjalista ma obowiązek dopilnować, by było to pięć niewielkich rozmiarów posiłków dziennie. Po każdym z nich, osoba zmagająca się z bulimią jest obserwowana przez około godzinę i przez ten czas nie wolno jej wychodzić z pomieszczenia - zwłaszcza do toalety.

Bulimia – jak należy leczyć tę chorobę? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1