Chmiel najczęściej kojarzy nam się z piwem, które przecież wyrabiane jest właśnie z jego szyszek. Mimo że właśnie z tego powodu chmiel uważany jest za roślinę "męską" – najlepiej oddziałuje na zdrowie kobiet! Pobudza bowiem produkcję estrogenów i kojąco działa na samopoczucie pań zmagających się z menopauzą. Co warto wiedzieć o chmielu?


Informacje na temat chmielu zwyczajnego

Chmiel zwyczajny to wysokopienna roślina, której wysokość może sięgnąć 12 metrów i która w Polsce jest dosyć powszechna. Można ją spotkać nie tylko w uprawie, ale również w stanie dzikim – rosnącą w parku, czy wilgotnym lesie. Jest gatunkiem byliny z rodziny konopiowatych i aż do wysokości 700 metrów nad poziomem morza można ją w naszym kraju spotkać na tyle często, iż uznawana jest za gatunek pospolity.


Chmiel zwyczajny dzieli się na goryczkowy oraz aromatyczny. Sadzonki chmielu w Polsce uprawiane są już od IX wieku. Popularność rośliny, z której warzy się piwo, sprawiła, iż jej nazwa stała się popularnym nazwiskiem, częścią nazwiska, a nawet nazwą miejscowości, czy ulic. Mamy zwyczaj traktować chmiel jak roślinę o tylko jednym, głównym przeznaczeniu, zapominając o jej licznych, zdrowotnych właściwościach. Może być używana również jako kosmetyk albo w postaci leczniczego naparu do picia.


Jak chmiel zwyczajny wpływa na zdrowie?

Chmiel może nam pomóc przezwyciężyć kłopoty ze snem, wyleczyć zapalenie płuc, ułatwić trawienie i pożegnać wszelkie dolegliwości ze strony układu moczowego. Ponadto poradzi sobie z bólami stawów, zapaleniem korzonków, bólami reumatycznymi, a nawet próchnicą! Doskonale uspokaja, dlatego też stanowi wspaniałe panaceum na stres. Może być wówczas przyjmowany w postaci naparu, albo jako aromatyczna saszetka do wdychania. Szyszki chmielu można również umieścić w poduszce, aby wąchać je w czasie snu, uspokajając się przy tym. Warto tylko pamiętać, że chmiel może obniżać popęd płciowy (właśnie dlatego podawany był mnichom w okresie średniowiecza), a z racji na swoje uspokajające działanie nie powinien być stosowany przez osoby, które leczą się już z nerwicy syntetycznymi lekami. Z naturalnymi ziołami można go jednak mieszać bez problemu.


Dla kobiet chmiel jest ważny przede wszystkim jako wspaniałe remedium na objawy menopauzy. Zmniejsza przede wszystkim uczucie gorąca. Poprawia także ogólne samopoczucie. Przestajemy być wybuchowe lub smutne – nasz nastrój się wyrównuje.


chmiel


Chmiel zwyczajny dla urody

Chmiel jest również znakomitym środkiem upiększającym – dlatego może być swobodnie stosowany w kosmetyce. Doskonale działa na włosy, zapobiegając ich wypadaniu oraz pojawieniu się łupieżu. Aby przygotować leczniczy napar, w którym będzie można je płukać, wystarczy zmieszać ze sobą szyszki chmielu, ziele skrzypu polnego, rozdrobnione korzenie łopianu, korzenie mydlnicy oraz kwiaty rumianku. Stworzoną w ten sposób mieszankę należy zalać 2 szklankami zimnej wody i gotować pod przykryciem przez niecałe pół godziny. Wszystko przygotowujemy w proporcji 2 łyżki stołowe ziół na 2 szklanki wody.


Gdy napar jest już gotowy, należy go odstawić na kwadrans do lekkiego przestudzenia, a następnie odcedzić zioła, ponownie zalewając je wodą. Wszystko znów gotujemy, odsączamy i zalewamy tym razem 2 szklankami ciepłej wody. Powstałe w ten sposób płukanki nie powinny być ze sobą mieszane, jako że pierwsza najlepiej wnika we włosy, a pozostałe wzmacniają ten efekt. Włosy należy powoli moczyć, masując delikatnie skórę głowy.

Chmiel – właściwości dla zdrowia i urody Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1