Nie zawsze za ból zębów odpowiada próchnica. Czasem nieprzyjemne uczucie wywołują: stres, nadwrażliwość na bodźce lub np. zanikanie dziąseł. Nie warto bagatelizować problemu, jeśli nie widzi się „czarnej kropki” na powierzchni zęba. Nieprzyjemne objawy zwykle się nasilają, poza tym mogą one świadczyć o poważniejszej chorobie. Dlaczego bolą nas zęby?


Bolące zęby a zakażenia

Próchnica jest chorobą bakteryjną, która objawia się degeneracją tkanek twardych zęba oraz nieprzyjemnym oddechem. Schorzenie to doprowadza do powstawania znacznych ubytków w uzębieniu. Ze względu na ataki bakterii unerwiona i boląca miazga zostaje odsłonięta. Po czasie także ta tkanka będzie zainfekowana. Chory może odczuwać ból tylko podczas żucia, jednak wraz z rozwojem schorzenia drażliwość zęba jest coraz większa. Próchnica to choroba powszechna. To właśnie ona stanowi przyczynę większości problemów z bolącymi zębami. Nie jest tak jednak zawsze. Co jeszcze powoduje, że nasze zęby bolą?


Poznaj domowe sposoby na ból zęba


Ból świadczy o paradontozie lub źle dobranej plombie

Za ból zębów odpowiedzialna jest np. paradontoza. Schorzenie to związane jest z infekcją dziąseł, która doprowadza do odsłaniania się szyjek zębowych. Stany zapalne towarzyszące chorobie wywołują duży ból i ciągłe krwawienie. W skrajnych wypadkach paradontoza kończy się rozchwianiem i wypadnięciem zębów. Źródłem obrzęków i bólu może być także nieodpowiednio dobrane wypełnienie po oczyszczonej próchnicy. Jeśli miazga jest podrażniana przez plombę, należy jak najszybciej skontaktować się z dentystą i ratować bolące zęby.


Mleczne zęby też mogą boleć

Warto pamiętać o tym, że ból w jamie ustnej może być związany z wyrzynaniem się nowych zębów. Tego typu sytuacja nie dotyczy wyłącznie dzieci i wyrastania „mleczaków”. Trzeba pamiętać o tym, że pojawienie się ósemek, czyli „zębów mądrości” narusza cały układ uzębienia. Przesuwane są wówczas wszystkie pojedyncze zęby, co może okazać się bardzo bolesne.


bolące zęby mogą mieć różne przyczyny


Nadwrażliwość na temperaturę lub smak

Często ból związany jest z nadwrażliwością zębów na niektóre czynniki. Jeśli chory wypije szybko zbyt zimny lub zbyt gorący napój, najprawdopodobniej odczuje nieprzyjemny ucisk wewnątrz niektórych zębów. Przeszywający ból może się także pojawić wtedy, gdy pacjent zje coś słodkiego. Zwykle tego typu problemy związane są z degradacją szkliwa lub dziąseł. Chorzy nie powinni zbyt mocno szczotkować zębów podczas mycia, by nie uszkodzić ich delikatnej struktury. Z nadwrażliwością walczy się także za pomocą specjalnych past.


Bolące zęby a alergia

Coraz częściej do dentystów zgłaszają się osoby, które mają zdrowe zęby, jednak ciągle narzekają na przeszywający ból. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być… alergie. Uczuleni na pyłki roślin muszą się zmagać z nieustannym katarem, zapaleniem spojówek lub bólami głowy. Stany zapalne zatok doprowadzają także do bólu zębów. Najczęściej jest to ból szczęki górnej pojawiający się w trakcie przeżuwania jedzenia lub podczas mówienia. Zazwyczaj w takich przypadkach pacjenci nie są w stanie szybko wskazać źródła bólu – najczęściej trudno go jednoznacznie zlokalizować.


Dlaczego bolące zęby mogą oznaczać problemy z zatokami?

Stany zapalne wywołane alergią mogą doprowadzić do niedrożności zatok, co z kolei skutkuje gromadzeniem się dużej ilości śluzu i wytworzeniem zbyt dużego ciśnienia. Trzeba pamiętać o tym, że zatoki szczękowe znajdują się relatywnie blisko korzeni górnych zębów trzonowych. Jeśli śluzu jest zbyt dużo, wówczas może dojść do naruszenia zakończeń nerwowych zęba, co przekłada się na nieprzyjemne odczucia pacjenta.

Ciągle bolą zęby? Sprawdź, czy to alergia! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2