Czy ciąża i praca przy komputerze wykluczają się wzajemnie? Nie, jeśli spełnione zostaną pewne warunki. Mówi się przede wszystkim o ograniczeniu czasu, który przyszłe mamy spędzają przed monitorem.


Ciąża a praca przy komputerze – czy to bezpieczne?

Prawdę mówiąc nie ma dowodów na to, by działający komputer w jakiś negatywny sposób wpływał na przebieg ciąży i rozwój ludzkiego płodu. Tym bardziej w dobie nowoczesnego sprzętu, a szczególnie monitorów. Badania dowodzą, iż pole elektromagnetyczne wytwarzane przez komputer nie przekracza dopuszczalnych norm, więc wszystko wskazuje na to, iż ciąża i praca przy komputerze nie kolidują ze sobą.


Większym zagrożeniem dla zdrowia przyszłej matki wydaje się być długie siedzenie w jednej pozycji przy biurku. Szczególnie, jeśli ma ona skłonność do przyjmowania niewygodnej pozycji. Niestety pracując przy komputerze, często „zastygamy w bezruchu” wpatrzeni w monitor. Może to potęgować bóle pleców, obrzęki nóg i bóle głowy, na które kobieta w ciąży i tak jest narażona.


ciąża przy komputerze może być trudnym czasem


Ciąża: ile godzin dziennie mogę pracować przy komputerze?

Przy zachowaniu odpowiednich warunków, przyszłe mamy nie muszą rezygnować z pracy przy komputerze. Chyba, że lekarz prowadzący stwierdzi, iż istnieją ku temu wyraźne przeciwwskazania. Nie oznacza to jednak, iż mogą siedzieć przed monitorem przez całe dnie.


Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 1996 roku czas pracy przy komputerze w przypadku kobiet w ciąży nie może przekraczać czterech godzin na dobę. A łączny czas pracy nie może dłuższy od ośmiu godzin dziennie. Mamy prawo odmówić pracowania dłużej, jeśli pracodawca na to nalega.


Praca przy komputerze nie powinna trwać nieprzerwanie. Wręcz odwrotnie, zalecane są przynajmniej kilkuminutowe przerwy, w trakcie których należy oderwać wzrok od ekranu. Przynajmniej raz na godzinę warto zrobić dłuższą pauzę, wstać i przejść się trochę. W trakcie takiej przechadzki możemy wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających, które poprawią krążenie.

W przypadku, gdy ciąża a praca przy komputerze – z wyraźnych medycznych przyczyn – się wykluczają, pracodawca powinien znaleźć przyszłej mamie inne zajęcie. Rzecz jasna powinno ono odpowiadać jej kwalifikacjom.


Komputer kontra ciąża – ważne są warunki pracy

Prócz czasu spędzanego przed ekranem monitora, istotne znaczenie znaczenie mają warunki, w jakich pracujemy. Stworzenie takowych po części należy do obowiązków pracodawcy. Powinien on na przykład zapewnić odpowiedni sprzęt – komputer, biurko, a przede wszystkim wygodne krzesło, które umożliwi nam przyjęcie właściwej pozycji przy pracy.


Monitor należy ustawić tak, by nie istniała konieczność przekręcania tułowia, około 50 centymetrów od twarzy. Nie powinien znajdować się zbyt wysoko – ciągłe unoszenie głowy obciąża kręgi szyjne – umieszczony prostopadle do okna, dzięki czemu światło nie będzie się odbijać od niego i razić w oczy. Ważne są nawet odpowiednie podkładki pod mysz, które zapewniają oparcie nadgarstkom.


Zapewne nikomu nie trzeba tego przypominać, ale na atmosferę pracy bardzo duży wpływ ma porządek w miejscu jej wykonywania. Nawet jeśli nie należymy do osób pedantycznie dbających o czystość, bałagan na biurku nie wpływa na nas pozytywnie. Wskazane jest również częste wietrzenie pomieszczania, w którym pracujemy oraz nawilżanie powietrza. Ciąża będzie wtedy pozytywnie przeżyta nawet w pracy.

Ciąża a praca przy komputerze. Czy to może zaszkodzić? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1