Ciąża jest takim okresem w życiu kobiety, kiedy jej dotychczasowe nawyki często muszą się zmienić. Wiele z nas ma problem z przyzwyczajeniem się do nowych zakazów i nakazów, zwłaszcza że niektóre z nich są po prostu… nieprawdziwe, ale powtarzane jako stereotypowy osąd. Sprawdźmy, czego nie można jeść w ciąży, czy można chodzić na aerobik oraz farbować włosy. Będąc w ciąży, każda z nas słyszała przynajmniej raz, co może, a czego nie powinna robić – czy to od matki, babci, ciotki, czy koleżanki. Wszystkie te osoby chcą dla nas dobrze, jednakże często to, co mówią, nie ma pokrycia w rzeczywistości, a niekiedy wymaga od nas zmiany nieszkodliwych dla dziecka nawyków. To z kolei sprawia, że czujemy się mniej komfortowo, jesteśmy mniej szczęśliwe i spełnione – i z pewnością nie wpływa dobrze na zdrowie nasze i dziecka. Oto kilka najczęściej powtarzanych zakazów i nakazów – sprawdźmy, jak sprawy wyglądają w rzeczywistości.


Czego nie można jeść w ciąży?
Dieta ciężarnej to chyba najbardziej obłożony mylnymi teoriami temat. Jeśli chodzi o to, jakie owoce można jeść w ciąży – nie ma przeciwwskazań względem żadnych z nich. Ograniczyć warto jedynie soki i cytrusy, jeśli dolega nam zgaga. Inaczej ma się sprawa, jeśli cierpimy na wahania poziomu cukru – w takim przypadku warto zapytać lekarza, co można jeść w ciąży cukrzycowej. Wskazane są mięsa, choć wielbicielki tatarów czy sushi muszą niestety skreślić te potrawy ze swojej listy ze względu na groźne dla zdrowia dziecka bakterie. Wiele kobiet pyta, czy można jeść grzyby w ciąży – nie ma żadnych przeciwwskazań, o ile są to grzyby pewne, a potrawy nie są bardzo ciężkostrawne; ten ostatni aspekt wpłynie jednak bardziej na nasze samopoczucie niż zdrowie dziecka. Jeśli chodzi o to, czy można pić kawę w ciąży – lepiej zastąpić ją bezpiecznymi ziołami, a na kawowy rarytas pozwalać sobie raz w tygodniu.


Zabiegi pielęgnacyjne dla ciała
Jednym z pierwszych, zadawanych przez kobiety pytań jest to, czy można farbować włosy w ciąży. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie zostały przeprowadzone żadne badania. Jeśli farbowanie odbywa się w profesjonalnym salonie, to nie ma przeciwwskazań – warto jednak odczekać i nie farbować włosów w pierwszym trymestrze, co nierzadko odradzają lekarze. Warto w tym aspekcie stawiać też na naturalne barwniki, np. hennę. Podobnie jest, jeśli chodzi o to, czy można malować paznokcie w ciąży – warto ograniczać tę czynność, głównie z uwagi na późniejszy ciągły kontakt z lakierem. O wiele lepiej będzie więc pomalować paznokcie w salonie kosmetycznym tylko na ważniejsze okazje.


Zdrowie i leczenie
Bardzo często kobiety pytają lekarzy podczas pierwszej wizyty, jakie tabletki przeciwbólowe można brać w ciąży – wynika to choćby z bólów kręgosłupa, które niekiedy towarzyszą nam przez cały okres ciąży. To, czy można brać np. paracetamol w ciąży, zależy od jego składu – czysty raczej nie szkodzi w niewielkich dawkach, ale dobrze jest sprawdzić, czy ulotka nie zawiera informacji o przeciwwskazaniach dla kobiet ciężarnych. Nie ma wskazań, aby w okresie ciąży brać jakiekolwiek witaminy prócz kwasu foliowego – to, ile można brać kwasu foliowego w ciąży, zależy głównie od jej rozwoju oraz zaleceń lekarza.


Waga i aktywność
Choć może to wydawać się dziwne, wiele kobiet nie wie, ile można przytyć w ciąży – tymczasem określa się, że dla kobiet z BMI w normie ilości dopuszczalnych dodatkowych kilogramów wynosi do 20% masy ciała, ale minimum 8 kg. W związku z tym pytania, czy w ciąży można ćwiczyć, są niepotrzebne – oczywiście można, a nawet trzeba, aby rozciągnąć i wzmocnić mięśnie, co skutkuje choćby mniejszym bólem kręgosłupa. Ćwiczenia muszą być dobrze dobrane i mało wymagające. Często mamy też wątpliwości, czy można uprawiać stosunek w czasie ciąży. Lekarze uważają, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, a kobieta czuje się dobrze. Jedno jest pewne – doznania są wtedy o wiele silniejsze dla obu stron.


Dowiedz się więcej: Poznaj pierwsze objawy ciąży

Ciąża – co wolno, a czego nie? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1