Stres przyczyną bezsenności
Zacznijmy od niego, bo to najczęściej on sprawia, że nie możemy zasnąć. Czy to negatywny rodzaj stresu, połączony ze smutkiem, bólem po utracie kogoś lub czegoś – czy też pozytywna odmiana stresu, objawiająca się nadmierną ekscytacją, która jednak znacznie utrudnia sen. Nie zawsze mamy możliwość, by wyeliminować czynniki stresotwórcze z naszego życia. Ale prawie zawsze możemy pozwolić sobie na relaks czy medytację, która pozwoli nam mentalnie uwolnić się od stresującego życia. Ważne, by mieć na co dzień taką „odskocznię” od stresujących spraw – i czy to będzie taras, na którym czytamy książkę, czy sauna, czy spacer po parku lub zajęcia jogi, wybór należy do nas. Wybierajmy wszystko, co nas uspokaja. Nie znaczy to, że nie możemy wykonywać aktywności dostarczających nam adrenalinę, ale wszystko powinnyśmy odpowiednio zrównoważyć.
Niebieskie światło
To światło o właściwościach pobudzających, które wytwarzają komputer, smartfon, tablet, telewizor. Jeżeli korzystamy z tych urządzeń w nocy, może to zmieniać rytm dobowy funkcjonowania naszego organizmu. Organizm wystawiony na niebieskie światło reaguje tak jakby był dzień… Nic dziwnego, że po długich godzinach spędzonych przed komputerem dotyka nas bezsenność. Żeby wyeliminować źle wpływające na nas światło niebieskie, powinnyśmy nie korzystać z żadnych urządzeń wytwarzających je do 3 godzin przed snem. Czytanie na dobranoc książki? Ok. Ale przeglądanie facebooka do późnej nocy, zwłaszcza kiedy mamy problemy z bezsennością, na pewno nie wyjdzie nam na zdrowie.
Brak aktywności a bezsenność
Nie trzeba uprawiać żadnego sportu wyczynowo, ale naprawdę lepiej się zasypia, kiedy człowiek się zmęczy. Nie chodzi intensywny wysiłek przed samym snem (to również może przeszkadzać zasnąć), ale zrównoważony wysiłek za dnia odbije się pozytywnie na naszym zdrowiu i pomoże złagodzić wszelkie problemy z bezsennością. Jeżeli nie cierpisz sportu, postaw chociaż na wieczorny spacer. Zarówno ruch, jak i dotlenienie mózgu idealnie wpłyną na twój sen.
Nieodpowiednia dieta
Spożywanie zbyt dużej ilości cukrów powoduje, że robimy się bardzo senne, ale z drugiej strony nasz sen jest nietrwały, niespokojny. Sięganie po węglowodany na noc nie jest głupim pomysłem, ale ważne, żeby to były węglowodany złożone takie jak kasza czy ryż brązowy, a nie proste pod postacią słodyczy, czy nawet (uwaga!) owoców. Problemy z zaśnięciem można też mieć pod wpływem nieodpowiedniego nawodnienia organizmu, stąd wypijanie 2 litrów wody dziennie powinno być konieczne. Możemy również ograniczyć ilość przetworzonego jedzenia, a stawiać na to naturalne. Na pewno należy wyeliminować z diety wszelkie używki typu: kawa, napoje energetyczne, alkohol oraz tytoń. Pomimo że zaraz po ich spożyciu czujemy się lepiej, na dłuższą metę negatywnie odbijają się na jakości naszego snu.
Nie zaniedbujmy snu, który jest naszą podstawową potrzebą fizjologiczną. Jego brak lub niedobór może znacznie osłabić odporność naszego organizmu, a nawet powodować przybieranie na wadze. Jeżeli zdajesz sobie sprawę z tego, jak sen jest ważny, ale cierpisz na bezsenność, podejmij kolejne kroki, by ją zwalczyć. Bezsenność okresowa (pod wpływem pewnego wydarzenia) jest rzeczą normalną, ale jeżeli trwa już u ciebie dobre kilka miesięcy, zacznij działać, zanim bezsenność całkowicie wyniszczy twój organizm.
Ja kiedyś miałam problem z bezsennością, bo zwyczajnie dużo myślałam o różnych rzeczach, które mi się przytrafiły. Nie wykluczam, że ta bezsenność była na tle nerwowym. Bo w pewnym etapie życia bardzo się stresowałam. Na te dolegliwości pomogło mi odsłuchiwanie muzyki serca soundofsoul. Bezsenność przestała mi dokuczać, ale do tego zmieniłam dietę, prawie wcale nie jadam słodyczy.
U mnie na 100% bezsenność na tle nerwowym :) Najczęściej przez pracę, tak już mam, że jak tylko położę się do łóżka to zaczynam myśleć, analizować itd. aż w końcu przychodzi nerw i zasnąć nie mogę. Teraz już jak mam nerwowy dzień to przed snem łykam sobie nervomix sen, i zaraz po położeniu się do łózka zasypiam, a człowiek wyspany w dzień inaczej zupełnie funkcjonuje :)
Sama ostatnio też jestem bardziej nerwowa, zestresowana pracą i zdarza się, że gorzej śpię, ale lekarz zalecił dobry ziołowy suplement Herbistres z http://biovitalium24.pl/towar/view/10/herbistres---suplement-diety-na-stres.--optimum-wyciszenia-i-spokoju. Radził też zmienić na jakiś czas dietę na bardziej lekko strawną.
też to biorę i pomaga