Pomimo nieustannego rozwoju nauki istnieją choroby, które nadal stanowią dla lekarzy pewną zagadkę. Specjaliści wciąż próbują zbadać ich przyczyny i znaleźć skuteczne metody leczenia, ale obecny stan wiedzy umożliwia jedynie łagodzenie dokuczliwych objawów schorzenia. Jedną z takich chorób jest endometrioza, nazywana także gruczolistością.


Endometrioza – objawy

Objawy endometriozy często nie są właściwie odczytywane, dlatego wykrycie schorzenia nierzadko następuje z pewnym opóźnieniem. Gruczolistość to choroba, w której część endometrium przedostaje się do jajowodów, a następnie do jamy brzusznej. Śluzówka macicy może trafiać na przykład do jelit, otrzewnej albo jajników. Zmiany hormonalne oddziaływają na taką śluzówkę tak samo jak na zwykłe endometrium, co oznacza, że dochodzi do jej wzrostu i złuszczenia, połączonego z niewielkim krwawieniem. Taka krew nie jest w stanie wydostać się z jamy brzusznej, dlatego gromadzi się w jej wnętrzu i tworzy zrosty. To dlatego jednym z głównych objawów endometriozy jest ból. Ból zazwyczaj pojawia się w obrębie miednicy mniejszej i nie jest związany z menstruacją. Kobiety chore na endometriozę mogą odczuwać ból na przykład podczas stosunków seksualnych albo korzystania z toalety. Jeżeli endometrium wszczepi się w ściany pęcherza lub odbytnicę, to w moczu albo kale mogą pojawić się ślady krwi. Bardzo rzadko śluzówka dociera też do płuc, co może objawiać się dusznością albo okresowym krwiopluciem.


Przyczyny problemów z endometriozą

Najczęściej zwraca się uwagę na czynniki genetyczne, odpowiedzialne za zbyt wysoki poziom estrogenów. Jeżeli w rodzinie zdarzały się przypadki zachorowań na endometriozę, to prawdopodobieństwo zachorowania jest kilkakrotnie wyższe. Endometrioza wiąże się także z nieprawidłową pracą układu odpornościowego, ponieważ często cierpią na nie kobiety, u których zdiagnozowano schorzenia z autoagresji. Ryzyko zachorowania wzrasta również u kobiet z wadami rozwojowymi macicy oraz u tych, które wcześnie zaczęły miesiączkować i mają krótkie cykle. Wśród chorujących na endometriozę najwięcej jest kobiet wysokich i szczupłych.


endometrioza może powodować duży ból


Endometrioza a ciąża

Endometrioza często utrudnia, a niekiedy nawet uniemożliwia zajście w ciążę. Przyczyną niepłodności jest wszczepienie się śluzówki w jajowody bądź jajniki. Jak wiadomo, stan przydatków ma ogromny wpływ na płodność kobiety. Endometrium uszkadza jajowody, a w jajnikach doprowadza do powstania torbieli. Torbiel może hamować owulację, natomiast uszkodzone jajowody nie są zdolne do transportu komórki jajowej.


Endometrioza – leczenie

Jak na razie możliwe jest leczenie wyłącznie objawów gruczolistości. W tym celu stosuje się przede wszystkim leki hormonalne, które zapobiegają wzrostowi endometrium. Dolegliwości bólowe łagodzi się natomiast środkami przeciwbólowymi. Niekiedy, między innymi w przypadku problemów z płodnością, ogniska endometriozy i zrosty usuwa się operacyjne, przy pomocy laparoskopii. Endometrioza  ma bowiem charakter nawrotowy, dlatego zazwyczaj jest to rozwiązanie tymczasowe. Pomiędzy zabiegiem a powtórnym powstaniem zmian chorobowych kobieta ma jednak większe szanse na zajście w ciążę.


Według statystyk na endometriozę cierpi obecnie od 6 do 10% kobiet. Badania zmierzające do opracowania skutecznych metod walki z nią trwają nadal, dlatego pozostaje mieć nadzieję, że niedługo lekarze będą w stanie zaproponować pacjentkom nowe metody leczenia tego bolesnego schorzenia.

Co to jest endometrioza? Jak ją leczyć? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1