Odkrywcy awokado – Aztekowie – nazywali ten owoc czasem „masłem bogów”. Dziś również my możemy przetestować stwarzane przez nie możliwości, a tym samym przekonać się, ile prawdy kryje się we wspomnianym określeniu. Wyniki obserwacji mogą nas przy tym zaskoczyć.


Najważniejsze informacje na temat awokado

Awokado, znane też jako smaczliwka, to rodzina wiecznie zielonych drzew reprezentujących rodzinę wawrzynowatych. Początkowo mieliśmy z nim do czynienia jedynie na terenie dzisiejszego Meksyku, nie minęło jednak wiele czasu, a awokado rozpowszechniło się i zaznaczyło swoją obecność na całym kontynencie amerykańskim.


Samo drzewo może osiągać nawet 24 metry wysokości i charakteryzuje się skórzastymi, lancetowatymi liśćmi oraz kwiatami o żółtym i zielonym odcieniu, które zbierają się w wiechy na szczytach pędów. Z naszego punktu widzenia największe znaczenie mają jednak owoce znane też jako gruszki awokado, osiągające masę nawet 170 gramów. Typowa jest dla nich dość gruba skórka w odcieniu zielonym, tłusty miąższ oraz nasiono. Miąższ, który jest najbardziej wartościowy, zajmuje nawet 85 procent powierzchni owocu.


Awokado w medycynie ludowej

O tym, że awokado ma szereg wartościowych właściwości, dowiadujemy się dopiero od niedawna, jego pierwsi amatorzy – Indianie z Ameryki Środkowej zdawali sobie z tego jednak doskonale sprawę z już przed setkami lat. Najczęściej leczono za jego pomocą gorączkę, choć awokado było wykorzystywane również jako wsparcie podczas walki z chorobami kobiecymi. Co ciekawe, Aztekowie, o których wiemy, że byli jego wielkimi entuzjastami, wykorzystywali nie tylko miąższ, ale również liście i korę przekonani o ich właściwościach prozdrowotnych.


W kulturze Indian awokado miało jeszcze jedno zastosowanie. Jego gruszkowaty kształt sprawiał, że owoc był bardzo popularnym afrodyzjakiem. Awokado doczekało się nawet ludowej nazwy „owoc z jądrami”, która mówiła wiele na temat tego, jakich korzyści należy się spodziewać nie stroniąc od niego.


awokado


Dlaczego warto sięgać po awokado?

Istnieje szereg argumentów przemawiających za tym, aby włączyć awokado do naszej diety.
Po pierwsze owoc często jest określany mianem paliwa dla mózgu, co wynika przede wszystkim z dużej zawartości w jego składzie walczącej z wolnymi rodnikami witaminy E. Dobroczynne właściwości dla mózgu to również znak rozpoznawczy potasu – pierwiastka, w który owoc jest szczególnie bogaty, nie powinno więc zaskakiwać nas to, że dieta z awokado nie tylko poprawia koncentrację, ale również przyspiesza procesy myślowe.


Jeśli poszukujemy innych argumentów uzasadniających sięganie po awokado, z pewnością zainteresuje nas to, że zawiera on w dużych ilościach foliany, które już w naszym organizmie przeobrażają się w kwas foliowy. Ten ostatni kojarzy się nam przede wszystkim z cennym wsparciem dla przyszłych mam, nie powinnyśmy jednak zapominać o tym, że jest to również składnik mający zbawienny wpływ na metabolizm, produkcję czerwonych krwinek i wszystkie odcinki układu pokarmowego.


Awokado nie tylko dla pań

Awokado to owoc uznawany za afrodyzjak i już choćby dlatego warto zastanowić się nad tym, czy nie uczynić z niego jednego z ważniejszych elementów romantycznej kolacji. Istnieje jednak przynajmniej jeszcze jeden argument uzasadniający taki krok. Wśród pierwiastków, w które bogaty jest ten owoc, znajduje się między innymi cynk. Panowie często nie przywiązują do niego zbyt dużego znaczenia, tymczasem właśnie obecność cynku w ich diecie przyczynia się do tego, że minimalizują ryzyko problemów z prostatą.


Jak jeść awokado?

Awokado to owoc dość egzotyczny, niektóre z nas nie sięgają więc po niego przede wszystkim dlatego, że nie wiedzą, jak go jeść. Na szczęście, nie jest to nic trudnego.
Jeśli chcemy zjeść awokado na surowo, bardzo dobrym pomysłem będzie zakup owocu dojrzałego. Łatwo go rozpoznamy, charakterystyczna jest bowiem dla niego ciemnozielona skórką. Przed zjedzeniem awokado należy umyć, przekroić wzdłuż i usunąć pestkę. Jeśli owoc ma być dodatkiem do sałatek, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być pokrojenie go w kostkę.

Sprawdź, co warto wiedzieć o awokado Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1