Zarówno nasilona senność, jak i zmęczenie to dolegliwości, o których myślimy z niechęcią. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że na ogół nie przejmujemy się nimi przesadnie. Żyjemy w świecie, który wymaga od nas nieustannej aktywności, trudno więc dziwić się, że czasem brakuje nam energii. Niestety takie podejście często prowadzi do tego, że lekceważymy sygnały wysyłane przez organizm i świadczące o tym, że naszym problemem jest zbyt niskie ciśnienie.


Niskie ciśnienie i jego przyczyny

Lekarze zwracają uwagę na to, że nie można mówić o jednej tylko przyczynie zbyt niskiego ciśnienia, możemy bowiem wymienić przynajmniej trzy postaci tego problemu. Z niedociśnieniem pierwotnym spotykamy się najczęściej i nie da się ukryć, że jest to dolegliwość charakterystyczna przede wszystkim dla kobiet. W takim przypadku genezy problemu dopatrujemy się we wrodzonej wiotkości charakterystycznej dla ścian naczyń krwionośnych, które nie mogą z tego powodu stawiać należnego oporu przepływającej krwi. Niedociśnienie wtórne pojawia się znacznie rzadziej i na ogół jest konsekwencją innych chorób. Jeśli więc problem dokucza nam od niedawna, powinnyśmy zainteresować się tym, w jakim stanie jest nasz układ krwionośny, czy nasza tarczyca pracuje tak, jak powinna, a nawet czy nie jesteśmy zagrożone cukrzycą.


Najrzadszym schorzeniem związanym z niskim ciśnieniem jest niedociśnienie ortostatyczne. W tym przypadku problem jest dość łatwy do zdiagnozowania, problemy ze zbyt niskim ciśnieniem pojawiają się bowiem wraz z szybką zmianą pozycji oraz podczas zbyt długiego stania. Tu winowajcą są zaburzenia układu krążenia.


Dowiedz się jak obniżyć ciśnienie krwi


Czym objawia się niskie ciśnienie

Nasz organizm dość dobitnie sygnalizuje, że ciśnienie krwi jest za niskie. Naszym zadaniem jest więc przede wszystkim rozpoznanie wspomnianych sygnałów, a w dalszej kolejności – zastanowienie się nad tym, jak na nie reagować.


Powodem do niepokoju powinno być przede wszystkim stałe osłabienie, objawy niskiego ciśnienia to jednak również senność, uczucie braku energii życiowej, zmęczenie, przekonanie o tym, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z większym wysiłkiem, a nawet bóle głowy. Czasem pacjentki uskarżają się również na kołatanie serca i szumy uszne, w skrajnych przypadkach pojawiają się zaś zaburzenia widzenia oraz wrażenie, że nasze ręce i nogi są cały czas zimne.


niskie ciśnienie


Sposoby na niskie ciśnienie

Niskie ciśnienie nie powinno być ignorowane, może być bowiem sygnałem wysyłanym przez organizm i świadczącym o tym, że zmaga się on z poważniejszymi schorzeniami. Pierwszym krokiem każdej z nas powinna być więc wizyta u lekarza. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wspomagać podejmowanych przez niego działań.


Nie zaszkodzi z pewnością, jeśli zastanowimy się nad tym, jak wygląda nasza dieta i czy nie powinnyśmy jej zmodyfikować. Warto zwiększyć liczbę produktów pełnoziarnistych, ich dłuższe trawienie sprawi bowiem, że nasz organizm nieustannie będzie miał dostęp do glukozy, z której będzie czerpał energię. Nie mniej istotne wydaje się picie odpowiedniej ilości wody, co pozwoli na rozrzedzenie krwi. Zazwyczaj mówi się o dwóch litrach płynów dziennie, u osób z niskim ciśnieniem nawet trzy litry to dawka, która nie powinna być postrzegana jako zbyt duża.


Dla organizmu osób z niskim ciśnieniem duże znaczenie ma również regularna aktywność fizyczna. Oczywiście nie oznacza to wcale, że musimy zacząć poważnie myśleć o uczestnictwie w maratonie, jeśli jednak zainteresujemy się pilatesem lub aerobikiem, szybko odczujemy pierwsze pozytywne zmiany. Co ważne, osoby z niskim ciśnieniem nie powinny uprawiać sportów, w których o przewadze decyduje umiejętność gwałtownego zmieniania pozycji, lepiej więc zapomnieć o sztukach walki jako o pomyśle na spędzanie wolnego czasu.

Co warto wiedzieć o niskim ciśnieniu? Ocena: 4.5/5 Ilość głosów: 2