Czy cukier szkodzi?
Niewiele z nas zdziwi się pewnie słysząc, że cukier szkodzi. Dużo więcej osób będzie jednak zdziwionych, gdy dowie się, jak bardzo! Słodkie przekąski i pyszności mają to do siebie, że dodają energii i poprawiają nastrój – mamy zatem tendencję do uzależniania się od spożywania słodyczy i nie traktujemy ich jak czegoś złego (wręcz uznajemy za nagrodę!). Boimy się najbardziej jedynie cukrzycy – ponieważ coraz więcej osób na nią cierpi i coraz więcej się o niej mówi.
Dlaczego cukier szkodzi? W tej chwili warto powiedzieć, że najbardziej zgubne jest jego powszechne używanie – w ten sposób łatwo o przesadę. Nadmiar żadnej substancji nie jest korzystny, a cukru nie sposób nie spożywać w zawyżonych ilościach. Cukry i słodziki są bowiem obecnie dodawane niemal wszędzie – także do zdrowej żywności, jako ulepszacze smaku! Pod nazwami "słód jęczmienny", "syrop cukrowy", "melasa", "sacharoza", "dekstroza" czy "maltoza" kryją się cukry.
Tymczasem cukier zakwasza organizm, czego efektem jest rozwój wielu różnorakich chorób – pozornie zupełnie się z nim nie łączących. To tylko puste kalorie – cukier nie ma bowiem żadnej wartości odżywczej. Dodaje energii, ale to wszystko. Zresztą, spożyty w nadmiarze nawet energię nam odbiera, ponieważ stajemy się ospali i ociężali. Prowadzi również do nadwagi.
Na co szkodzi cukier?
W pierwszej kolejności od nadmiaru cukru cierpi wątroba, która znacznie się powiększa. Jeśli jednak nie jest już w stanie magazynować glikogenu, wraca on do naszego krwiobiegu i zostaje przemieniony w tkankę tłuszczową, która osadza się na biodrach, pośladkach, udach czy na brzuchu. Nie są to wcale mięśnie, lecz tłuszcz – taki, który prowadzi do powstania cellulitu i zakwasza organizm. To jednak nie wszystko – organizm tyje, a wraz z nim tłuszczem obrastają stopniowo nie tylko nieużywane części ciała, lecz również organy wewnętrzne! Dlatego też osoby otyłe mają zwiększone ryzyko między innymi wystąpienia miażdżycy.
Nadmiar cukru może uszkodzić tkanki, zaburzając ich pracę. Dlatego też zbyt duża ilość cukru w diecie może prowadzić do uszkodzenia między innymi serca i całego układu krwionośnego. Poza tym spada nasza odporność, jesteśmy podatni na infekcje, a nawet na rozwój nowotworów.
Warto też dodać, że po pewnym czasie organizm będzie szukał wapnia między innymi w kościach i zębach, i pobierał go stamtąd – właśnie dlatego jedzący dużo słodyczy mają problemy z próchnicą. Przemyślmy sobie, że podobne rzeczy dzieją się z naszymi kośćmi. Od cukru niełatwo się odciąć, jest bowiem wszędzie. Trzeba jednak to zrobić – a przynajmniej go w dużej mierze ograniczyć – ponieważ naprawdę niszczy zdrowie. I to nie tylko ciało, lecz również i umysł, jako że po pewnym czasie miewamy problemy z koncentracją i zapamiętywaniem.