Cytologia to badanie ginekologiczne, które powinno się wykonywać co najmniej co 3 lata w celach profilaktycznych. Jest to badanie, które pozwala wykryć raka szyjki macicy bądź inne zmiany chorobowe zachodzące w macicy. Badania dokonuje się u lekarza ginekologa i jest ono bezbolesne. Cytologia jest badaniem bezpłatnym w przypadku ubezpieczenia NFZ, a jeśli wykonujemy ją prywatnie, jej koszt nie przekracza 30-40 zł.


Cytologia – jak przebiega badanie

Cytologia jest obowiązkowym badaniem, które każda kobieta powinna wykonać co trzy lata. Cytologia pozwala kontrolować stan zdrowia macicy, zarówno jej wnętrza jak i szyjki. Dzisiaj 70% kobiet to nosicielki wirusa HPV. Nie oznacza to, że 70% kobiet zachoruje na raka szyjki macicy, ale należy zadbać o profilaktykę, którą jest właśnie badanie cytologiczne. Badanie wykonuje się u kobiet, które współżyją oraz u kobiet powyżej 25 roku życia. Badanie to należy wykonywać regularnie praktycznie przez całe życie. Zdarza się, że lekarz stwierdzi, że pacjentka może już nie robić badań cytologicznych, gdy osiągnęła wiek powyżej 65 lat. Jednak zdarza się to niezwykle rzadko i wiek nie jest powodem, by nie dbać o profilaktykę. Badanie wykonuje się częściej w przypadku, gdy pacjentka miała slaby wynik ostatniego badania (np. nadżerkę), ma osłabiony układ immunologiczny, jest nosicielką wirusa HIV. Badanie cytologiczne, by było jak najbardziej wiarygodne, powinno być wykonywane między 10 a 20 dniem cyklu menstruacyjnego. Przed badaniem nie powinno się używać tamponów, tuż przed cytologią nie można być w trakcie miesiączki ani stosować leków dopochwowych.


cytologia to bardzo ważne badanie

 

Wyniki cytologii

Obecnie wyniki badań cytologicznych są bardzo szczegółowe, co pozwala lekarzowi  na dokładną analizę stanu zdrowia pacjentki. Do niedawna wyniki podawano jako grupy cytologiczne. Pacjentka dowiadywała się, że jeśli znajduje się w pierwszej i drugiej grupie, jest zdrowa. Trzecia grupa oznaczała nadżerkę, czyli stan przedrakowy, kolejne dwie grupy oznaczały, że pacjentka jest chora.


W 2001 roku zmieniono zasady podawania wyników i obecnie rekomendowany wynik to klasyfikacja Barthesa. Dla pacjentki ważne jest, by wiedziała jakie komórki znajdują się w wymazie. Jeśli są to komórki nabłonkowe macicy - wynik jest prawidłowy, jeśli wśród komórek nabłonka znajdują się jeszcze inne komórki - nieprawidłowe lub podejrzane, należy poddać się dokładniejszym badaniom.

 

Cytologia – kiedy ją wykonywać?

Badania cytologiczne powinno się robić najrzadziej raz na trzy lata. Większość ginekologów poleca jednak, by robić je raz do roku, zwłaszcza jeśli kobiety już rodziły albo miały kiedyś wyniki gorsze niż pierwsza i druga grupa. Badanie powinno się wykonywać profilaktycznie całe życie. Częstszym badaniom poddaje się kobiety z grupy ryzyka: dziedziczność, mama w okresie ciąży zażywała dietylostilbestrol, osłabienie organizmu, wirus HIV lud złe wyniki wcześniejszych badań cytologicznych.

Dlaczego cytologia jest tak ważna? Sprawdź! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1