Bez względu na wiek, badanie cytologiczne powinna regularnie wykonywać każda kobieta. Dookoła nie brak zachęty do wykonania tego badania – w przychodniach namawiają do tego plakaty i ulotki, zaś Narodowy Fundusz Zdrowia organizuje cykliczne akcje polegające na wysyłaniu zaproszeń na bezpłatne badania. Cytologia jest podstawowym badaniem diagnostycznym, które służy przede wszystkim profilaktyce i wykrywaniu stanów chorobowych szyjki macicy – zarówno tych przednowotworowych, jak i już zaawansowanych. 


Cytologia – wyniki prawdę ci powiedzą

Cytologia jest prostym badaniem, może jednak dosłownie uratować ci życie. Pozwala bowiem na wykrycie wszelkich zmian nowotworowych w nawet bardzo wczesnym stadium. Pamiętaj, że im wcześniej zmiany zostaną wykryte, tym większa szansa na całkowite wyleczenie. Badanie to pozwala także na zdiagnozowanie infekcji dróg rodnych, a także wychwycenie komórek o nieprawidłowej budowie, które w przyszłości mogłyby przeistoczyć się w komórki nowotworowe. Nie lekceważ więc istoty badania, jakim jest cytologia.


Kiedy najlepiej zacząć się badać? Czas pierwszego zalecanego badania zależy od aktywności seksualnej danej kobiety – jeśli ma poniżej 25 lat, jednak od przynajmniej trzech jest aktywna seksualnie, cytologia jest zalecana. W innym przypadku wiek 25 lat jest odpowiedni na wykonanie pierwszej cytologii. Badanie powinno powtarzać się także co 3 lata – pod warunkiem jednak, że wynik ostatniego badania był prawidłowy. W przeciwnym wypadku badania kontrolne wykonuje się zgodnie z częstotliwością zaleconą przez lekarza prowadzącego. Są jednak pewne sytuacje, w których powinnaś badanie wykonywać przynajmniej raz w roku. Należą do nich przypadki, kiedy masz osłabiony układ odpornościowy (na przykład wskutek przeszczepu czy chemioterapii).


Również wówczas, gdy jesteś nosicielką wirusa HIV, wykonuj badanie cytologiczne raz w roku – kobiety będące nosicielkami są bowiem w grupie podwyższonego ryzyka. Pierwsza cytologia powinna zostać wykonana niezwłocznie po zdiagnozowaniu nosicielstwa, zaś powtórzona po 6 miesiącach – jeśli obydwa badania nie wykazały niepokojących zmian, kolejne można wykonywać w rocznych odstępach.


Górna granica wieku, powyżej którego nie trzeba wykonywać cytologii, właściwie nie istnieje – uznaje się jednak, że jeśli wyniki trzech ostatnich badań były prawidłowe, zaś w ciągu ostatnich 10 lat nie wystąpiły żadne nieprawidłowości, kobiety w wieku mniej więcej 70 lat mogą zaprzestać wykonywania cytologii. Jednak zważywszy na to, że badanie jest proste, trwa krótko, a także jest refundowane, lepiej mieć swoje zdrowie stale pod kontrolą. Cytologia jest naprawdę prosta i ważna!


cytologia powinna być wykonywana regularnie


Cytologia – badanie, które ratuje życie

Dzięki badaniu cytologicznemu możliwe jest wczesne wykrycie aż 90% przypadków raka szyjki macicy, a także połowy przypadków raka trzonu macicy. Jak wygląda badanie? Polega ono na wprowadzeniu do pochwy wziernika, a następnie pobraniu próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Cytologia jest praktycznie bezbolesna (delikatny dyskomfort można odczuwać w trakcie pobierania przez ginekologa zeskrobin), a także trwa raptem kilka minut – wraz z przygotowaniem.


Co w przypadku, kiedy okaże się, że wynik badania wskazuje na zagrożenie? Przede wszystkim nie wpadaj w popłoch – rak szyjki macicy rozwija się przez wiele, wiele lat, nim osiągnie stadium, w którym może zagrażać życiu. Im szybsza diagnoza i wykrycie ewentualnych zagrożeń, tym lepiej. Właściwie od momentu zarażenia się wirusem HPV, powodującym raka szyjki macicy, do jego rozwoju do postaci inwazyjnej mija zwykle kilka lat – od 3 do nawet 10. Dlatego tak ważne jest, by badania nie lekceważyć i wykonywać je regularnie.


Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego uruchamia cały szereg kolejnych badań, które przede wszystkim mają za zadanie weryfikację wyniku cytologii. Jeśli zachodzi podejrzenie raka, kolejnym krokiem jest wykonanie kolposkopii – to z kolei badanie pozwalające na obejrzenie szyjki macicy w dużym powiększeniu. W celu dokładniejszego ustalenia stadium choroby zleca się także wykonanie morfologii krwi, badanie moczu, RTG klatki piersiowej, cystoskopię, rektoskopię oraz USG przezpochwowe. Badaj się więc regularnie – cytologia to kilka minut, które może uratować ci życie!

Cytologia – dlaczego warto się badać? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1