Czerniak to nowotwór skóry, którego geneza wywodzi się od barwnika skóry, a konkretnie od melanocytów, czyli komórek, które tworzą melaninę. Czerniak najczęściej jest chorobą skóry, ale może się zdarzyć, że pojawi się w innym miejscu ciała, które zawiera melaninę, m.in. w gałce ocznej, błonach śluzowych jamy ustnej lub odbytu.


Czerniak – objawy

Objawy czerniaka w obrębie istniejących znamion, które posiadamy na skórze, zostały podzielone na cztery grupy A B C D i w sytuacji, gdy występuje którakolwiek z wymienionych zmian, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Czerniak nie musi mieć czarnego koloru, choć tak mogło by się wydawać przez wzgląd na nazwę. Zmiany skórne, które są spowodowane tym nowotworem zdarzają się szare, niebieskie, czerwone, czarne, a czasem nawet mają kolor skóry. Choroba może objawiać się również uciążliwym swędzeniem. Czerniak pojawia się najczęściej w okolicach istniejącego już znamienia, wokół niego, albo łączy się z nim i ewoluuje. Grupy objawów zostały podzielone ze względu na asymetryczność - "A", brzegi - "B", kolor - "C" i rozmiar - "D". 


"A" pojawia się gdy zmienia się kształt znamienia z okrągłego w asymetryczny. "B" jest widoczne, gdy brzegi znamienia z gładkich i równych zmieniają się i wydają się strzępić. "C" oznacza, że istniejące znamię zmienia kolor. Nie ma reguły co do zmiany koloru. Może ciemnieć, jaśnieć, może też stawać się na przykład dwukolorowe. "D" oznacza rozmiar. Profilaktycznie powinno się zbadać każde znamię o średnicy powyżej 6 milimetrów. 


czerniak może być skutkiem wielokrotnego opalania

 

Czerniak złośliwy

Czerniak złośliwy jest nowotworem, który rozpoznany we wczesnym stadium jest wyleczalny w 100%. Niestety za późno zdiagnozowany wywołuje przerzuty  na mózg, płuca czy kości. Czerniak złośliwy stanowi około 5-7% w skali zachorowań. Na czerniaka złośliwego najczęściej chorują ludzie o białym kolorze skóry. Rzadko zdarza się, by choroba dotykała ludzi przed 40. rokiem życia, najczęściej dotyczy ludzi około 70. roku życia. Czerniaka złośliwego wywołują przede wszystkim ostre naświetlanie skóry w bardzo młodym wieku. Im bardziej narażamy skórę dziecka na ostre promienie słoneczne, tym jest to niebezpieczniejsze i może wywołać czerniaka złośliwego. Poza promieniami słonecznymi, niebezpieczeństwo zachorowania zwiększają liczne otarcia i urazy skóry.  Największe zagrożenie czerniak złośliwy stanowi dla osób z licznymi przebarwieniami i znamionami na skórze. Czerniak jest bardzo groźny, ponieważ ma ogromną tendencję do przerzutów miejscowych i dalekich.

 

Leczenie czerniaka

Leczenie czerniaka jest wymagające, ponieważ nie ogranicza się do jednego działania. Pierwszym etapem leczenia jest zabieg chirurgiczny, służący usunięciu miejsc chorych oraz przestrzeni w bezpośrednim pobliżu. Zdarza się, że usuwa się również węzły chłonne. Jeśli płat skóry, która została  usunięta w pobliżu stanów chorobowych jest duży, dokonuje się przeszczepu skóry z uda.  Istnieje terapia stosowana w przypadku wystąpienia czerniaka na kończynie i najczęściej dotyczy kobiet. Odizolowuje się nogę od krążenia całego ciała, podaje się do kończyny leki antyrakowe i ogrzewa ją do 41-42 stopni, bo w takiej temperaturze niszczone są komórki rakowe.


Gdy pacjent nie chce zgodzić się na zabieg chirurgiczny, możliwe jest zastosowanie radioterapii jako terapii leczenia czerniaka. Stosuje się ją również, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że nie usunięto w całości zmian nowotworowych. Gdy leczone jest oko, radioterapii używa się jako terapii komplementarnej.  Czerniaka nie leczy się chemioterapią. Czasami stosowana jest jako uzupełnienie. Najnowocześniejszą metodą leczenia czerniaka złośliwego jest metoda celowana. Metoda celowa to zastosowanie wyspecjalizowanej lekoterapii, która jednocześnie dokonuje neutralizacji białek chorobowych, wstrzymuje powstawanie kolejnych komórek rakowych i zatrzymuje produkcję nowych komórek nowotworowych. Dzisiaj łączy się różne terapie, by osiągnąć jak największą skuteczność w walce z czerniakiem złośliwym.

Czerniak – jak rozpoznać tę chorobę? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1