Choć czerniak występuje najczęściej u osób starszych, to o jego profilaktykę powinno dbać się od najmłodszych lat. Odpowiednio zachowane środki ostrożności pozwalają skutecznie uchronić się przed zachorowaniem lub przynajmniej zwiększają szansę na wykrycie nowotworu we wczesnym stanie rozwoju.


Co trzeba wiedzieć na temat czerniaka?

Czerniak złośliwy jest to nowotwór skóry, który występuje najczęściej u przedstawicieli rasy białej, szczególnie u osób z bardzo jasną karnacją. Czasami zamiast skóry choroba atakuje inne tkanki, np. błony śluzowe. W medycynie znany jest także czerniak oka lub czerniak paznokcia. Ten złośliwy nowotwór zazwyczaj wykrywany jest u osób po 60. roku życia i co ciekawe, dużo częściej u kobiet. Objawy czerniaka są widoczne gołym okiem, gdyż w miejscu jego występowania skóra jest wyraźnie zmieniona. Na początku może być to niewielkie przebarwienie o nieregularnym brzegu, potem może pojawić się grubsze wybrzuszenie tego miejsca, świąd, owrzodzenie lub krwawienie. Obecność nowotworu mogą sygnalizować także powiększone węzły chłonne. Leczenie czerniaka może zakończyć się sukcesem pod warunkiem jego wczesnego wykrycia i najlepiej natychmiastowego wycięcia. Niestety statystyki wskazują, że prawie połowa osób z czerniakiem umiera, głównie ze względu na występujące przerzuty, wynikające ze zbyt późnego podjęcia leczenia nowotworu.


Czynniki ryzyka zachorowania na czerniaka

Aby określić metody zapobiegania choroby, należy najpierw wskazać czynniki, które wpływają na rozwój czerniaka. Głównym winowajcą powstawania tego groźnego nowotworu są promienie ultrafioletowe, które pochodzą od słońca oraz innych źródeł światła, np. lamp w solarium. Szczególnie groźne jest częste i długotrwałe eksponowanie ciała na promienie UV, a jeszcze bardziej oparzenia słoneczne. Należy jednak podkreślić, że niektóre osoby są szczególnie podatne na zachorowanie. Czerniak złośliwy rozwija się częściej u osób z jasną karnacją i z licznymi znamionami barwnikowmi lub dysplastycznymi. Ryzyko zachorowania ma często również podłoże genetyczne, gdyż wzrasta ono u osób, których najbliżsi krewni mieli zdiagnozowaną chorobę.


czerniak jest wyleczalny, gdy odpowiednio wcześnie go wykryjemy


Profilaktyka czerniaka

Czerniak jest nowotworem bardzo złośliwym, który szybko powoduje przerzuty do innych narządów, znacznie obniżając przez to szanse na wyleczenie. Niestety nie zawsze można całkowicie wyeliminować ryzyko zachorowania na tę chorobę, jednak istnieją sposoby, które je minimalizują.


Do najważniejszych działań profilaktycznych należą:

- Unikanie ekspozycji na słońce podczas najsilniejszego promieniowania, czyli od godziny 11 do 16 w miesiącach letnich;


- Stosowanie latem na co dzień (nie tylko na plaży) nakrycia głowy, przeciwsłonecznych okularów z filtrem UV oraz kremów chroniących skórę przez promieniami ultrafioletowymi (z faktorem minimum 15);


- Rezygnacja z solarium (obecnie są inne metody na piękną opaleniznę, np. samoopalacze w kremach i piankach);


- Systematyczna obserwacja skóry całego ciała, szczególnie pieprzyków i innych znamion – w przypadku zauważenia zmiany kształtu lub koloru nawet najmniejszego z nich, należy szybko udać się do dermatologa.


Te zasady profilaktyki czerniaka mogą wydawać się zbyt surowe dla kobiet, dla których naturalna opalenizna jest ważnym czynnikiem atrakcyjnego wyglądu. Na szczęście moda na ciemną opaleniznę powoli zanika, gdyż udowodniono, że nadmiernie opalanie nie tylko podnosi ryzyko zachorowania na czerniaka, ale także znacznie przyśpiesza starzenie.

Czerniak? Zmniejsz ryzyko zachorowania Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1