Jeśli tylko zauważysz pierwsze objawy przeziębienia, nie czekaj. Możesz od razu wspomóc swój organizm i tym samym zapobiec rozwojowi choroby. Twoje zachowanie w pierwszych dniach słabości ma wpływ na dalszy przebieg wszystkich dolegliwości. Co zrobić, by jak najszybciej zwalczyć przeziębienie i postawić organizm na nogi?


Objawy przeziębienia

Sygnałem do szybkiego działania powinno być dla ciebie poczucie osłabienia. Jeśli nie jesteś przepracowana i spałaś całą noc, a mimo to czujesz się słabo – najprawdopodobniej bierze cię choroba. Objawami początków przeziębienia są także ból głowy, katar i drapanie w gardle. Mogą również pojawić się stan podgorączkowy i nieprzyjemne uczucie łamania w kościach. Po kilku dniach, ze względu na dużą ilość wydzieliny, nos przestanie być drożny. Pojawią się także problemy z oddychaniem. Staraj się nie dopuścić do takiej sytuacji i zacznij działać już w pierwszych dniach choroby.


Łapie cię przeziębienie? Domowe sposoby są skuteczne!

Jak wzmocnić osłabiony organizm? Gdy twój organizm potrzebuje wzmocnienia, weź długą i gorącą kąpiel. Kiedy wystarczająco się rozgrzejesz, szybko ochłódź organizm strumieniem zimnej wody. Dzięki temu uda ci się pobudzić naczynia krwionośne do wzmożonej pracy. Następnie połóż się do łóżka i zrelaksuj. W tych dniach będziesz potrzebowała dużej ilości snu. Niech nie wpadnie ci do głowy zarywanie nocy! Twój organizm walczy z chorobą i wymaga stosownej, długiej regeneracji.


przeziębienie


Imbir i cytryna na przeziębienie

Osłabione ciało dopomina się o rozgrzanie. Dobrym sposobem może okazać się wypicie herbaty z wkrojonym imbirem, mleka z miodem lub grzanego wina. Świetną metodą na poprawę samopoczucia jest też gorący rosół. Pamiętaj, by wzmocnić swój organizm za pomocą zdrowego odżywiania. W trakcie przeziębienia należy jeść dużo warzyw i owoców. Szczególnie cenne są te, które zawierają sporą ilość witaminy A i C. Znajdziesz je w cytrusach, czarnej porzeczce, natce pietruszki, marchewce, brokułach i papryce.


Jakie leki na przeziębienie?

Czasami bez leków chemicznych nie uda się zatrzymać choroby. Na przeziębienie najczęściej poleca się rozmaite syropy i tabletki. Sięgaj jednak po nie tylko wtedy, gdy pojawią się ku temu wskazania! Wcześniej silne leki tylko osłabią organizm. Pamiętaj o paracetamolu, kwasie acetylosalicylowym i ibuprofenie. Możesz także z powodzeniem korzystać z ziół. Na katar i kaszel poleca się rumianek, lipę, czarny bez, majeranek lub dziewannę. Warto zainwestować w maści rozgrzewające do wcierania, które komponuje się na bazie naturalnych olejków aromaterapeutycznych. Dobrym sposobem na przeziębienie są także inhalacje.


Co na przeziębienie w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży, musisz szczególnie uważać na rodzaje przyjmowanych substancji. Bez konsultacji z lekarzem nie wolno ci przyjmować żadnych leków! Czasami wydaje się, że delikatne syropy lub witaminy są całkowicie bezpiecznie. Niestety nawet takie środki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Najwięcej restrykcji dotyczy tych kobiet, które przeżywają pierwszy trymestr ciąży. Wówczas kształtują się narządy malucha. Najbezpieczniejsze zarówno dla mamy, jak i dla płodu są domowe sposoby na przeziębienie. Kobieta w ciąży powinna przede wszystkim sięgać po witaminę C – jednakże tylko z naturalnych źródeł. W takiej sytuacji odpowiednie będą soki cytrusowe. Można ewentualnie sięgnąć po rutynę w tabletkach, jeśli lekarz nie wyrazi sprzeciwu.

Czujesz, że bierze cię choroba? Zwalcz przeziębienie w zarodku! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~Aga
      17 marzec 2016

      Na przeziębienie i grypę biorę apap, czasem aspirynę - zależy. Wolę jednak zapobiegać i wspierać się suplememntami - oeparol, czy wspomniana rutyna z wit. C.