Ból w okolicach szczęki, zwłaszcza żuchwy, kojarzony jest przede wszystkim z dolegliwościami stomatologicznymi. W rzeczywistości przyczyny mogą być zupełnie inne i pod żadnym pozorem nie należy ich lekceważyć, zwłaszcza w sytuacji, gdy towarzyszy im ból ucha lub szyi. Co oznacza ból szczęki?


Ból szczęki a staw skroniowo-żuchwowy

Ból szczęki nasilający się podczas jedzenia często świadczy o zaburzeniach w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.
Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych w okolicy szczęki jest zbyt duże napięcie mięśni, które bezpośrednio oddziałują na staw skroniowo-żuchwowy, uszkodzenie lub dysfunkcja krążków stawowych lub zmiany zwyrodnieniowe bądź zapalne w obrębie stawu.


Bóle mięśniowe dają najczęściej objawy w postaci tępego, rozlewającego się bólu, trudnego do zlokalizowania. Dolegliwości mogą się nasilać podczas dotyku lub jedzenia. Problemy z dyskiem zwiastuje charakterystyczny „klik” podczas otwierania lub zamykania ust.
Zmiany zwyrodnieniowe dotyczą natomiast ludzi w podeszłym wieku, którzy podczas poruszania żuchwą mogą odczuwać nieprzyjemne trzeszczenie.
Niebezpieczne jest także zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego, które może towarzyszyć chorobom o podłożu neurologicznym, np. reumatoidalnemu zapaleniu stawów.


W niektórych przypadkach ból szczęki stanowi oznakę zaburzeń w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa.
Ponadto przed postawieniem konkretnej diagnozy należy wykluczyć zaburzenia o podłożu laryngologicznym, neuralgię, zapalenie nerwu trójdzielnego, nowotwory itp.


Ból szczęki i objawy towarzyszące

Ból szczęki w wielu przypadkach jest dopełniony innymi dolegliwościami bólowymi – mogą mieć one różny zasięg i podłoże.
Najczęściej pojawia się ból szczęki i ucha, który może świadczyć zarówno o zaburzeniach stomatologicznych, jak i neurologicznych.
Inne dolegliwości towarzyszące zjawiskom bólowym w obrębie ucha to: ból głowy i szyi, sztywność karku, szczękościsk, szumy w uszach oraz nieuzasadniony ból zębów.


ból szczęki może mieć różne przyczyny


Przyczyny bólu szczęki

Ból szczęki może być spowodowany różnymi czynnikami, niekoniecznie o podłożu stomatologicznym.
Często są to uwarunkowania psychosocjalne (np. stres) lub charakterologiczne (m.in. osobowość lękowa oraz niski próg bólowy).
Nierzadko przyczyną leży w nieprawidłowej budowie stawu skroniowo-żuchwowego, w tym przypadku należy wymienić przede wszystkim nieprawidłową budowę zgryzu czy braki w uzębieniu.


Ból szczęki wymaga także kompetentnej oceny nerwowo-mięśniowej, występowania dysfunkcji stomatologicznych lub laryngologicznych (np. zaciskanie zębów, wysuwanie języka itp.) oraz nieprawidłowe nawyki ustne (m.in. obgryzanie paznokci lub skórek).
Ciekawostką może okazać się fakt, ból szczęki znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.


Pomocny będzie osteopata

Uciążliwą i męczącą dolegliwością jest wspomniany ból szczęki. Przyczyny tej dolegliwości bywają bardzo różne, dlatego też postawienie diagnozy wymaga wielu specjalistycznych konsultacji.
Jeśli przyczyną dolegliwości są zaburzenia stawów, warto skorzystać z pomocy osteopaty – terapeuty, który zajmuje się zniwelowaniem, a nawet całkowitym wyeliminowaniem dolegliwości bólowych.
Terapia polega przede wszystkim na zmniejszeniu napięcia mięśniowo-powięziowego, artrozy oraz poprawie funkcjonowania dysku stawowego, a jeśli zaistnieje taka potrzeba – także poprawie funkcjonowania szyjnego odcinka kręgosłupa.


Poznaj domowe sposoby na ból zęba z portalem kobiety.pl

Czy ból szczęki to powód do niepokoju? Ocena: 3.6/5 Ilość głosów: 10
Komentarze(2)
  • ~john-bez dyplomu
   23 październik 2016

   Najlepiej wysmarować dolną szczękę kilka razy dziennie "Końską maścią" czerwoną tą silnie palącą zewnętrznie "UWAGA" tylko z umiarkowaniem i od wewnątrz dziąsła żelem stomatologicznym SACHOL. Przez dwa lub trzy dni i obędzie się bez żadnej diagnozy lekarskiej i prześwietleń, w tym okresie czasu za czym to porobią to można się z sypać z bólu {bulu}. Nie mogłem spać nocą tak mi dokuczało i już po bólu, dwa dni PO zabiegu przestało mnie boleć; właśnie tyle stron przeczytałem internetu i nic konkretnych porad nie znalazłem tylko dentysta, stomatolog i prześwietleni

   • ~gosia
    4 luty 2017

    po jakim zabiegu