Kruche, łamliwe, rozdwajające się paznokcie potrafią doprowadzić do szału. Nie można ich zapuścić, lakier odpryskuje i brzydko wygląda. Możesz kupić odżywki, zdecydować się na profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Ale efekt będzie chwilowy, bo nie sięgnie do korzeni problemu, do jego przyczyn. Te natomiast leżą w twojej codziennej diecie.


Białko – podstawowy budulec

To, że twoje paznokcie są słabe czy rozdwajają się, to wyraźny sygnał, że czegoś im brakuje. Przede wszystkim musisz pamiętać, że paznokieć, podobnie jak włos, zbudowany jest w głównej mierze z białka kreatynowego, które charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością na zginanie. Tę wytrzymałość zawdzięcza tak zwanym mostkom dwusiarczkowym, które spajają elementy kreatynowej struktury. I to właśnie one dbają, by konstrukcja twoich włosów i paznokci miała prawidłową budowę przestrzenną i była wytrzymała. Gdy więc w twoim organizmie zaczyna brakować kreatyniny, mostki są słabe, a paznokcie i włosy zaczynają się rozdwajać.


Co na to twój organizm? Paznokcie pod opieką

Oczywiście czuje doskonale, czego mu brakuje. I to, co może, stara się wyprodukować samodzielnie. Tak jest w przypadku aminokwasu siarkowego – cystyny, właśnie tego, który jest głównym obok metioniny budulcem płytki paznokciowej i włosów. Często zdarza się jednak, że produkuje go zbyt mało. I wtedy pojawia się konieczność jego dostarczenia. Jak? Właśnie za pomocą pokarmu. Zresztą, drugi z aminokwasów – metionina w ogóle nie jest produkowana przez twój organizm i ją w całości musisz dostarczyć, stosując odpowiednią dietę.


Białka w diecie dobrze wpłyną na paznokcie

To oczywiste, że chcesz mieć zdrowe włosy i paznokcie. Co jeść, aby dostarczyć im odpowiednią dawkę białka? Przede wszystkim postaw na potrawy z mięsa i jego przetwory, a także na ryby i jajka. W tych produktach występują kompozycje obu aminokwasów w proporcjach, jakich potrzebuje twój organizm. A jeśli nie jesteś zwolenniczką mięsa, do diety powinnaś wprowadzić pszenne zarodki, soję, płatki owsiane czy otręby pszenne. I to na stałe. Aminokwasy są budulcem, a to oznacza, że włosy i paznokcie każdego dnia ich potrzebują.


dzięki dobrej diecie wzmocniz włosy i paznokcie


Witaminy i składniki mineralne – mocne paznokcie

Białko, które jest głównym budulcem włosa i paznokcia, nie jest jedynym składnikiem, który wpływa na ich kondycję. Jeśli zastanawiasz się, co jeść na zdrowe włosy i paznokcie, musisz pamiętać, że dla nich bardzo ważne są również witaminy z grupy B, a także witaminy A i E. Gdzie je znajdziesz? Oczywiście przede wszystkim w owocach i warzywach. Pamiętaj jednak, że najwięcej ich jest w warzywach surowych. A gdy poddajesz je obróbce termicznej – najlepiej, jeśli będziesz gotowała je na parze. Jeśli chodzi o minerały – szczególnie zadbać musisz o poziom żelaza, cynku, miedzi i jodu. Kompozycję dwóch pierwszych znajdziesz między innymi w nasionach lnu, pestkach dyni, pszennych otrębach czy drobiowych wątróbkach. Miedź dostarczysz, spożywając mięsa zwierzęce, a jod – jedząc ryby i skorupiaki.


Zapotrzebowanie, o które musisz dbać

Jeśli twoim problemem są rozdwajające się paznokcie, zapamiętaj, co jeść powinnaś i zadbaj o odpowiednie produkty w swojej diecie. Pamiętaj również, że w różnych sytuacjach zapotrzebowanie twojego organizmu na poszczególne witaminy i minerały może być różne. Jeśli na przykład często się odchudzasz, lubisz korzystać z solarium lub godzinami leżeć na słońcu albo intensywnie trenujesz jakiś sport – twoje zapotrzebowanie będzie wyższe. Nie czekaj więc, aż twoje paznokcie i włosy przypomną ci to pogorszoną kondycją, ale już od pierwszych dni treningu czy odchudzania, zadbaj, aby dostarczyć sobie większej porcji tego, co najcenniejsze.


Zdrowe włosy i paznokcie to nie tylko kwestia genów, jak często myślimy. To przede wszystkim kwestia zdrowej diety i odpowiedniej ochrony przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych. Wprowadzając zdrowe nawyki do swojej diety, szybko przekonasz się, że to, co jesz to nie tylko kwestia tego, jak się czujesz, ale też tego, jak wyglądasz.

Dieta, którą pokochają twoje paznokcie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1