Osobom dążącym do redukcji masy ciała często zależy na jak najszybszej realizacji wyznaczonych sobie celów. Niektórzy uznają, że najlepszym sposobem na szybkie obniżenie wagi są głodówki. Tymczasem takiej diecie sprzeciwiają się lekarze i dietetycy. Ich negatywne nastawienie do głodówek wynika z tego, że są one niebezpieczne dla człowieka.


Niedobór składników odżywczych

Nie trudno domyślić się tego, że głównym skutkiem ubocznym stosowania głodówki jest niedobór ważnych dla zdrowa składników odżywczych. Pierwszymi objawami niedoborów mogą być przemęczenie, rozdrażnienie i wypadanie włosów. U osób stosujących głodówki nierzadko diagnozuje się anemię. U niektórych głodówki są kategorycznie zakazane. Dotyczy to w szczególności osób z chorobami serca, ponieważ głodówka zwiększa ryzyko zawału serca. Przed przejściem na taką dietę należy wykonać szereg badań, które wykluczą możliwe przeciwwskazania. Zaleca się wykonanie między innymi morfologii krwi, badania EKG oraz USG jamy brzusznej.


Utrata wody, a nie tłuszczu

Na pytanie dotyczące tego, czy głodówka pomaga schudnąć, należy udzielić odpowiedzi negatywnej. Odchudzanie ma na celu redukcję tkanki tłuszczowej, natomiast w trakcie stosowania głodówki dochodzi do utraty wody. Zużycie białka i niedobór węglowodanów mają działanie moczopędne. Brak węglowodanów utrudnia spalanie tłuszczów. Im więcej wody stracimy, tym niższa jest masa naszego ciała. Wprawdzie waga po kilkudniowej głodówce pokazuje niższy wynik, jednak tkanka tłuszczowa nie zmniejsza się. Jak wiadomo, nadmierna utrata wody ma niekorzystny wpływ na stan zdrowia.


Głodówki to murowany efekt jo-jo

Głodzony organizm uruchamia mechanizm obronny, który polega na spowolnieniu metabolizmu. Zapasy energii są odkładane w postaci tkanki tłuszczowej. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, kiedy po zakończeniu głodówki powracamy do dawnego sposobu odżywiania. Do ponownego wzrostu wagi zazwyczaj dochodzi bardzo szybko. Wbrew pozorom ostrożne wychodzenie z głodówki nie zawsze pomaga. Oznacza to, że głodówka bez efektu jo-jo jest praktycznie niemożliwa.


głodówki


Sport staje się niebezpieczny

W trakcie głodówki organizm nie otrzymuje odpowiedniej dawki białek i węglowodanów. Te składniki odżywcze są potrzebne do utrzymania mięśni w dobrej kondycji. Z tego względu osoby aktywne fizycznie powinny unikać stosowania bardzo restrykcyjnych diet.


Oczyszczające głodówki nie działają

Głodówka stosowania jest nie tylko w celu redukcji wagi. Niektórzy decydują się na nią, ponieważ wierzą, że to dobry sposób na oczyszczenie organizmu z zalegających w nim toksyn. Niestety głodówki oczyszczające są złym rozwiązaniem. Taki sposób odżywiania jest niezgodny z zasadami funkcjonowania organizmu. Prawidłowa dieta oczyszczająca polega na spożywaniu pokarmów, które zawierają substancje ułatwiające detoksykację. Dobrym rozwiązaniem jest wypijanie na czczo szklanki wody z cytryną i imbirem.


Podsumowując, głodówki nie tylko nie przynoszą żadnych pozytywnych rezultatów, lecz także stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Przed rozpoczęciem takiej diety warto zatem dobrze zastanowić się nad tym, jakie efekty miałaby ona zapewnić i poszukać skuteczniejszych metod osiągnięcia tych celów.

Dlaczego głodówki są niebezpieczne? Ocena: 2/5 Ilość głosów: 5