Kiedy wracamy do czasów naszej młodości, gdy całe dnie spędzało się na wsi czy też nad rzeką w mieście, to pokrzywa nie wywołuje zbyt miłych wspomnień. A wszystko ze względu na jej najbardziej znaną właściwość – wywoływanie oparzeń w kontakcie ze skórą. Jednak nasze babki i zielarki zbierały tę roślinę do innych celów – wierzyły, że ma właściwości zdrowotne. Jakie? Jest ich więcej, niż myślicie! Zabieramy was w niezwykłą podróż śladami zdrowotnej pokrzywy.


Kilka słów o pokrzywie

Pokrzywa zwyczajna to ziele rosnące praktycznie w całej Europie. Jest byliną z rodziny pokrzywowatych. Zawiera wiele mikroelementów oraz witamin, dlatego była od zawsze uważana za roślinę leczniczą. Często można jeszcze na wsi spotkać starsze osoby, które robią sobie „pokrzywową kąpiel”, czyli celowo doprowadzają do podrażnień skóry. Wszystko za sprawą kłująco-parzących włosków, które znajdują się na wewnętrznej stronie liści.


Pokrzywa zazwyczaj osiąga około jednego metra wysokości. Liście na wywary i herbaty zbiera się od czerwca do września.


Pokrzywa na włosy

Najbardziej popularnym zastosowaniem pokrzywy jest picie naparu z niej. Mimo iż smak może na początku odrzucać, to wielbiciele tej kuracji upiększającej twierdzą, że już po kilkunastu kubkach naparu, można się do niego przyzwyczaić. Najlepiej jest, aby pokrzywę zebrać samemu, a jeżeli nie mamy takiej możliwości, to dobrym rozwiązaniem jest sklep zielarski. Najlepiej, aby suszoną pokrzywę kupować w formie sypkiej, a nie w saszetkach. Spowodowane jest to tym, że popularne herbatki z pokrzywą zawierają duże ilości innych składników. Oczywiście jeżeli zależy nam na smaku, to możemy poszukać herbat pokrzywowych z dodatkami, jednak zwracajmy uwagę na procentową zawartość pokrzywy – starajmy się, aby była jak największa.


Taki napar działa pozytywnie na nasze włosy i cerę. Wszystko dzięki zawartości takich pierwiastków jak potas, jod, żelazo czy wapń. Oprócz picia naparu z pokrzywy możemy także myć włosy specjalnymi szamponami z jej dodatkiem oraz stosować ją jako wcierkę w skórę głowy. Pomaga w stanach zapalnych oraz łojotoku.


pokrzywa pomoże na skórę i włosy


Pokrzywa a problemy nastolatek

Pryszcz na twarzy nastolatka to nie lada wyzwanie. Szczególnie w okresie, kiedy młody człowiek chce wyglądać jak najlepiej. Czasami stosowanie kosmetyków dla młodzieży niewiele daje i trzeba sięgnąć po metody, które zwalczą problem od wewnątrz. Jeżeli więc ufamy naturalnym składnikom, to z pomocą może nam przyjść herbatka z pokrzywy. Ta roślina ma bowiem też właściwości oczyszczające oraz pomaga organizmowi wydalać szkodliwe substancje.


Czy pokrzywa wspomoże odchudzanie?

Oprócz diety, ćwiczeń i ruchu na świeżym powietrzu warto zadbać, aby w naszym sposobie życia znalazło się miejsce na medycynę naturalną. Pokrzywa może wspomagać naszą walkę ze zbędnymi kilogramami. Oczywiście nie sprawi, że nagle nasza waga pokaże pięć kilo mniej. Zawarte w pokrzywie składniki pobudzą enzymy z trzustki, które obniżą poziom cukru we krwi. Może być to pomocne, jeżeli stosujemy dietę odchudzającą bądź zmagamy się z cukrzycą. W drugim przypadku warto skonsultować się z lekarzem.


Inne działania pokrzywy

Oprócz oddziaływań na cerę oraz włosy, pokrzywę warto stosować również:
- przy nadciśnieniu;
- przy anemii (dzięki dużej zawartości żelaza);
- na pobudzenie apetytu;
- przy kamicy moczowej;
- na poprawę stan paznokci;
- na wzmocnienie układu odpornościowego;
- przeciwgrzybiczo.


Poparzenie pokrzywą to dla nas wciąż wspomnienie z dzieciństwa, do którego nie chcielibyśmy wracać. Jednak warto się zastanowić, czy dla pięknej cery i włosów nie przyjrzeć się temu zielu bliżej i nie spróbować kuracji. Jeżeli nie przekonamy się do picia naparu z pokrzywy, to zawsze zostają nam suplementy diety z tym składnikiem. Jedno jest pewne – pokrzywa zwyczajna jest składnikiem wielu dobroczynnych składników, a wielu spośród nich próżno szukać w naszej codziennej diecie czy pielęgnacji. Dlatego podążając z hasłem, że naturalne jest lepsze, spróbujmy rozważyć „zbliżenie” do tej rośliny, którą zwykliśmy do tej pory omijać z daleka.

Dlaczego warto pokochać pokrzywę? Sprawdź! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1