Ból zęba – jaka jest jego przyczyna?
Powodów bóli zębów jest mnóstwo, począwszy od próchnicy po chorobę dziąseł. Czasami zdarza się, że ból zęba występuje u osób, które nałogowo zgrzytają zębami. Ból może być ciągły albo przejściowy. Może nasilać się lub pojawiać dopiero wtedy, gdy pijemy gorące napoje lub jemy lody. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna bólu, należy odwiedzić lekarza stomatologa, by zajął się leczeniem naszych zębów. Jednak zanim dotrzemy na fotel dentystyczny, możemy ratować się wieloma domowymi sposobami na ból zęba. Jakimi?
Sposoby na ból zęba
Zaopatrz się w szałwię, ale nie taką z torebki w formie herbaty, a suszone zioło bez żadnych dodatków. Szałwia zawiera mnóstwo witamin, ale ma też właściwości odkażające i bakteriobójcze. Picie zaparzonej szałwii wspomaga również leczenie przeziębień związanych na przykład z zapaleniem gardła. Zaparz szałwię, po pól godzinie odcedź i przepłucz nią kilka razy jamę ustną. Czynność tę powtarzaj tak często, jak będzie to konieczne.
Na ból zęba pomogą również goździki. Kupisz je w każdym sklepie spożywczym. Ich olejek ma właściwości przeciwbólowe, dlatego bardzo pomocne okaże się ich rozgryzanie i żucie. Możesz także włożyć rozgnieciony goździk do bolącego zęba.
Znieczuli i odkazi też alkohol. Nie pij go – musisz tylko przepłukać jamę ustną, najlepiej czystą wódką lub spirytusem. Jeżeli nie lubisz tego ostrego smaku lub boisz się, że spirytus podrażni jamę ustną, namocz w nim patyczek kosmetyczny i dokładnie przetrzyj nim bolący ząb.
Zadziała też łyżka sody oczyszczonej rozpuszczona w szklance wody – do płukania ust.
Pomóc może imbir, o którego właściwościach leczniczych jest głośno od dawna.
Warto także pamiętać o czosnku i cebuli, które mają zarówno właściwości przeciwbólowe, jak i bakteriobójcze. Co zrobić, by uśmierzyły ból zęba? Wystarczy je obrać, drobno zetrzeć, albo rozgnieść i nałożyć powstałą papkę na bolący ząb.
Co jeszcze pomoże na ból zęba?
Znasz jodynę? Świetnie znieczula. Kupisz ją w każdej aptece i wystarczy, że nasączysz nią wacik bądź gazę, a później przyłożysz do bolącego miejsca. Staraj się nie dotknąć wacikiem na przykład języka, bo na jakiś czas przestaniesz odczuwać smak.
Jeżeli ząb boli cię dlatego, że się ukruszył, wypadło z niego wypełnienie lub plomba, możesz kupić w specjalistycznym sklepie tak zwany fleczer. Jeśli nie masz go pod ręką, możesz też posłużyć się miętową gumą do żucia, ale jest to rozwiązanie dosłownie na chwilę – do czasu, aż nie dotrzesz do stomatologa.
Możesz też pomóc sobie lodem, który umieścisz w woreczku. Przykładaj go przez szmatkę do bolącego miejsca, dzięki czemu nie tylko zmniejszysz ból i dyskomfort, ale również opuchliznę. Pomóc może także woda utleniona. Wypłucz nią jamę ustną w celu zwalczenia bakterii i złagodzenia bólu. Jednak jedynym najlepszym sposobem na ból zęba jest wizyta u stomatologa i musisz o tym pamiętać.