Ból brzucha podczas okresu to rzecz całkowicie normalna – choć u niektórych kobiet ból ten jest tak silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie, a nawet zupełnie je uniemożliwia. Może wynikać z różnych rzeczy – miesiączki mogą być bolesne po porodzie, ale mogą też towarzyszyć kobiecie od najmłodszych lat miesiączkowania – i mieć charakter pierwotny lub wtórny. Bez względu na przyczynę w jakiś sposób trzeba sobie jednak z tym bólem radzić. Jak to zrobić? Oto kilka porad, dzięki którym przetrwasz bolesne miesiączki.


Bardzo bolesne miesiączki – przyczyny

Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny – jak już wspomniano, dzielą się one na pierwotne i wtórne. Pierwotna bolesność w tym czasie jest na tyle naturalna, że dotyka aż 75% kobiet w wieku 15–27 lat, przy czym największe i najdotkliwsze dolegliwości odczuwane są przez kobiety w przedziale wiekowym 23–27 lat. Bolesność pojawia się najczęściej na 2 lata po pierwszym okresie i potem jej intensywność jedynie się zwiększa. Szacuje się, że aż co czwarta kobieta w trakcie miesiączki naprawdę dotkliwie cierpi!


Dyskomfort może być tym większy, że objawy nie dotyczą jedynie bólu w okolicach podbrzusza, lecz promieniują również do pleców, pachwin, a nawet mogą wywołać ból głowy. Ponadto kobieta w tym czasie jest skłonna do płaczu, ma napady złości, duszności, odczuwa spadek koncentracji, spada jej odporność, a nawet może miewać omdlenia. Jej samopoczucie pogarsza się też ze względu na pogorszenie wyglądu – kłopoty z cerą, włosami i paznokciami.


Bolesność wtórna jest zaś spowodowana stanami chorobowymi – na przykład endometriozą albo niedoczynnością tarczycy. O wtórnej bolesności mówimy również w odniesieniu do kobiet, które mają więcej niż 45 lat. Tutaj również winę za ból ponoszą hormony, jednak może to być sygnał, iż zbliża się menopauza.


bolesne miesiączki


Domowe sposoby na bolesne miesiączki

Istnieje jednak kilka sprawdzonych domowych sposobów, dzięki którym kobiety mające problem z nadmiernie bolesnymi miesiączkami mogą nieco złagodzić odczuwane dolegliwości. Warto robić sobie napary z ziół leczniczych o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym – one złagodzą ból. Świetny jest wyciąg z dziurawca, rumianku, kozłka lekarskiego, czy też szyszek chmielu. Ciepło sprzyja łagodzeniu napięcia mięśniowego, dlatego ciepłe okłady doskonale zdadzą egzamin! Można na przykład położyć rozgrzany ręcznik na podbrzuszu – ból po chwili będzie dużo mniejszy.

 
Niestety, przez ten czas trzeba również usunąć z diety wszelkie ciężkostrawne i wzdymające potrawy oraz napoje (jak choćby colę), ponieważ takie dodatkowe obciążenie dla żołądka jedynie wzmacnia ból. Jak więc jeść? Lekko!


W razie potrzeby można też, oczywiście, udać się do lekarza i wykupić odpowiednie lekarstwa przeciwbólowe – niektóre kobiety potrzebują wspomóc się medykamentami wypisywanymi na receptę. Czasem bez tego się nie obejdzie, ponieważ ból utrudnia normalne funkcjonowanie w codzienności, a przecież nie można co miesiąc robić sobie kilku dni przerwy w pracy. Z pewnością jednak domowe sposoby, polecane i stosowane przez nasze babki i prababki, także pomogą.

Domowe sposoby na bolesne miesiączki Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1