Jak się okazuje, nie każda zmiana i wyczuwalna struktura w okolicy piersi niesie za sobą wyrok czy wywrócenie życia do góry nogami. Przykładem może być torbiel mleczna, czyli niewielkie zmiany strukturalne w obrębie gruczołów piersiowych. W niniejszym tekście staramy się nieco przybliżyć ich temat, a także pokazać, iż ich obecność nie niesie za sobą poważnego ryzyka zagrożenia życia.


1. Torbiel mleczna – co to takiego?

Choć nowotwory od razu kojarzą się ze stanem poważnego zagrożenia życia, to nieco inaczej jest w przypadku tematu tego tekstu. Torbiel mleczna jest łagodnym nowotworem piersi, który w bardzo niewielkim odsetku ulega transformacji do złośliwej postaci. Sama torbiel ma charakter retencyjny, co oznacza, że powstała zmiana stanowi miejsce gromadzenia się lipidowo-białkowych treści gruczołów mlecznych.


W większości przypadków występuje pod postacią miękkiego i lekko tkliwego guzka o niewielkich rozmiarach. Torbiele znacznie częściej ulegają rozwojowi w dolnych częściach gruczołów piersiowych. Pomimo mało zagrażającego charakteru, zbagatelizowana i niepoddana terapii torbiel może przyczynić się do rozwoju dolegliwości bólowych, czego częstą konsekwencją jest chociażby ropień.


torbiel mleczna


2. Przyczyny rozwoju

W praktyce okazuje się, że torbiele mleczne powstają najczęściej na drodze trzech głównych mechanizmów.


Mowa tu o:

- ciąży oraz okresie laktacji;
- stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej;
- zaburzeniu gospodarki hormonalnej, która zwykle wiąże się z niekontrolowaną i nadmierną produkcją prolaktyny, tj. prolaktynemia.


Pierwsze dwa czynniki stanowią blisko 95% rozwoju większości zgłaszanych przypadków torbieli mlecznych. Z kolei zmiany powstające na skutek obecności prolaktynemii, w około 30% są powiązane z występowaniem mlekotoku. Objaw ten manifestuje się produkcją mleka w gruczołach piersiowych, już po zakończonej ciąży. Upłynięcie okresu laktacji bezwarunkowo wiąże się z zahamowaniem jego wydzielania, co w przypadku torbieli mlecznej jest niestety niemożliwe.


Istnieje jednak spora grupa czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju torbieli mlecznej w jednej z piersi. Ich znajomość stanowi jeden z podstawowych elementów profilaktyki i zapobiegania.


Są to:

- nieprawidłowa technika karmienia piersią;
- stałe karmienie jedną piersią;
- nieodciąganie nadmiaru pokarmu (mleka);
- zbyt krótki czas karmienia piersią;
- wczesne wprowadzenie pokarmów stałych dla dziecka;
- stosowanie sztucznych mieszanin mlecznych i herbatek, co powoduje, iż dziecko zbyt szybko odstawia pierś;
- noszenie zbyt ciasnego biustonosza.


W celu zniwelowania ryzyka ze strony karmienia piersią, warto pamiętać, iż początkowe żywienie maluchów powinno odbywać się od 8 do nawet 12 razy w ciągu doby. Zwykle należy karmić dziecko na żądanie, ale pamiętajmy, by przerwy pomiędzy kolejnymi „posiłkami” nie trwały więcej niż 4 godziny. Nie zapominajmy też o porze nocnej! Podczas snu należy przystawić noworodka do piersi, który z czasem sam zacznie jeść.


3. Jakie objawy daje torbiel mleczna?

Na wstępie wspomnieliśmy, iż torbiel mleczna jest łagodnym i stosunkowo bardzo rzadko złośliwym nowotworem. Oznacza to, że same symptomy występowania zmian w gruczołach mlecznych są niestałe i często wcale nie muszą ulec rozwinięciu. Jednym z pierwszych sygnałów obecności torbieli jest stan zapalny w okolicy gruczołów sutkowych. Rozwinięciu zapalenia towarzyszy oczywiście cały szereg objawów współtowarzyszących jak zaczerwienienie, tkliwość, wzrost temperatury, obrzęk, niekiedy wzmożona potliwość. Oprócz wspomnianego wcześniej mlekotoku, chorzy mogą borykać się z problemem gorączki, która stanowi dla nas informację iż w przebiegu choroby prawdopodobnie doszło do rozwoju ropnia.


4. Diagnostyka oraz leczenie

Wykrycie torbieli mlecznej jest niezwykle proste i w dużej części przypadków to sami pacjenci zostają ich „odkrywcami”. Dużą rolę odgrywa samoświadomość i wiedza kobiet na temat ciąży oraz ewentualnych powikłań. Skojarzenie występowania niewielkiej struktury w obrębie piersi wraz z okresem laktacji, w dość prosty sposób może nas nakierować na obecność mlecznej torbieli. W przypadku braku pewności poleca się badanie USG. Dzięki diagnostyce przy wykorzystaniu ultrasonografii w dość prosty sposób można różnicować torbiel mleczną z innymi, znacznie poważniejszymi przypadłościami, jak chociażby gruczolakowłókniak piersii.


Co do samej terapii torbieli mlecznej, zwykle nie ma konieczności wdrażania radykalnego leczenia tego problemu. Torbiel bardzo często jest rozumiana jako naturalne następstwo ciąży oraz laktacji, wobec czego równie często ulega samoistnemu cofnięciu po ich zakończeniu. Lata analiz medycznych dowodzą, iż mleczna torbiel bardzo rzadko niesie za sobą ryzyko rozwoju poważnego nowotworu, zwykle ogranicza się to do wcześniej wspomnianego ropienia.

Dowiedz się, czym jest torbiel mleczna Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2