Gastroskopia to podstawowe badanie profilaktyczne górnego dróg układu pokarmowego, na który składa się przełyk, żołądek oraz opuszka dwunastnicy. Badanie to pozwala na zdiagnozowanie dolegliwości układu pokarmowego w chwili, gdy pojawiają się objawy typu zgaga, stany zapalne przełyku czy żołądka, albo silny ból brzucha. Gastroskopię wykonuje się przy użyciu endoskopu, czyli narzędzia przypominającego cienką (grubości małego palca), długą rurkę zakończoną kamerą, która umożliwia podejrzenie stanu układu pokarmowego.


Gastroskopia – przygotowanie

Ponieważ gastroskopia jest badaniem układu pokarmowego i za pośrednictwem kamery ma umożliwić lekarzowi obejrzenia stanu przełyka, żołądka i opuszki dwunastnicy, musimy zadbać, by widoczność była możliwa. Najważniejszą informację, którą otrzymuje pacjent przed badaniem gastroskopowym, jest to, że na badanie przychodzi się na czczo. Konkretyzując, nie można przyjmować żadnych pokarmów na osiem godzin przed badaniem. Na cztery godziny przed badaniem należy przestać pić i palić papierosy. Niedopuszczalne jest również żucie gumy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której pacjent przyjmuje leki (na nadciśnienie, epilepsję czy choroby wieńcowe). Powinien przyjąć leki według wskazania, ale ograniczyć do minimum wodę, którą je popija.    

 

Gastroskopia – jak przebiega badanie?

Badanie gastroskopowe powinno się wykonywać w przypadku niewyjaśnionych problemów z układem pokarmowym. Do objawów, które kwalifikują do gastroskopii, należą: krwawiący przełyk, nagła i niewyjaśniona utrata masy ciała, podejrzenie o połknięcie ciała obcego, przewlekła zgaga, przewlekły san zapalny żołądka, wymioty i ostre bóle nadbrzusza. Jeśli występują te niepokojące objawy, lekarz zleca zrobienie badania gastroskopowego.


gastroskopia jest nieprzyjemna, ale bezbolesna


Badanie nie jest przyjemne, ale nie jest też bolesne. Pacjent leży na lewym boku. Między zębami ma ustnik. Zanim lekarz wprowadzi endoskop, najpierw znieczula się aerozolem gardło, by zminimalizować nieprzyjemny odruch wymiotny, który się może pojawić. Zdarza się, że podaje się leki uspakajające, by badanie było możliwe do przeprowadzenia. Pacjent leży z głowa przygiętą do klatki piersiowej, a lekarz wprowadza przez ustnik endoskop. W czasie badania pacjent nie może połykać śliny, więc zostaje wyposażony w specjalny śliniak. W trakcie badania do żołądka dostaje się powietrze, więc po nim, może się pojawić uczucie wzdęcia i może się odbijać, jednak to szybko mija. Gastroskopia nie powinna przekroczyć kilku minut.

 

Gastroskopia przez nos (przeznosowa)

Gastroskopia przez nos jest najmniej uciążliwą dla pacjenta formą gastroskopii i najczęściej jest wykonywana u pacjentów, którzy mają tak silny odruch wymiotny, że inna forma gastroskopii jest dla nich niemożliwa. Endoskop wykorzystywany przy tej formie gastroskopii jest prawie dwa razy mniejszy niż endoskop tradycyjny. Jego średnica to zaledwie 6 mm. Badanie wykonywane jest w podobny sposób, ale endoskop nie dotyka języka, więc nie wywołuje odruchu wymiotnego, pacjent ma swobodę mówienia, więc może lekarzowi zadawać pytania na bieżąco. 90% pacjentów mając możliwość, wybiera badanie gastroskopią przeznosową.

Gastroskopia - jak się do niej przygotować? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1