Glista ludzka jest pasożytem układu pokarmowego. Żeruje w jelicie cienkim, a choroba, którą wywołuje to glistnica. Glistnica pojawia się w przypadku zaniedbania podstawowych zasad higieny. Glistą można się zarazić poprzez niemycie rąk po skorzystaniu z toalety oraz po wykonywaniu zajęć w ziemi, przez jedzenie niemytych owoców i warzyw, poprzez niemycie rąk po kontakcie z piaskiem (kopanie, zabawy dziecięce) oraz poprzez napicie się wody z jeziora czy rzeki (najczęściej jest to przypadkowe zarażenie latem podczas pływania). 


Glista ludzka objawy

Glista ludzka jest pasożytem, który żeruje w jelicie cienkim człowieka i wywołuje chorobę zwaną glistnicą. Glistnica wiąże się z wieloma objawami, które dotyczą przede wszystkim problemów z układem pokarmowym. Wśród nich możemy wymienić bóle brzucha, które wiążą się z dolegliwościami typu wzdęcia, skurcze i ostre zaparcia. Wszystkie te objawy nie mają związku z jedzeniem, zatem pojawiają się mimo niespożytego posiłku. Podobne problemy pojawiają się z wątrobą. Pojawia się zgaga i odbijanie żółcią oraz uczucie ssania.


Glistnica wywołuje również objawy, które nie obejmują układu pokarmowego. Powoduje zaburzenia, takie jak nadmierna nerwowość, bezsenność, problemy z oddychaniem - zarówno podczas wysiłku, jak i w stanie spoczynku, ból i drapanie w gardle. Glistnica powoduje również objawy zbliżone do anemii, chudnięcie, niedokrwistość i bladość. Chory na glistnicę nie ma siły i energii, zmniejsza się jego wydajność intelektualna.


Leczenie glisty ludzkiej

Leczenie glisty ludzkiej trwa zazwyczaj kilka tygodni i wymaga konsekwencji w działaniu. Jest trudne, ponieważ samica glisty potrafi wyprodukować do 200 tysięcy jajeczek dziennie. Cykl życia glisty w organizmie człowieka trwa zaś kilka dni, więc terapia musi trwać nie mniej niż dwa tygodnie. Całkowite wyleczenie stwierdza się po badaniach kału, wykonywanych z częstotliwością co 3-5 dni.


Glistnicę leczy się farmakologicznie przy pomocy leków: mebendazolu, albendazolu lub pyrantelu. Wsparciem dla leczenia glistnicy jest spożywanie czosnku i pora (jest to warzywo z rodziny czosnku) oraz pestek dyni. Trzeba pamiętać również o profilaktyce, przede wszystkim o myciu rąk i owoców.


glista ludzka może występować też u dzieci


Glista ludzka u dziecka

Glistnica najczęściej pojawia się w domu przyniesiona przez dzieci, które zapominają lub nie są nauczone podstawowych zasad higieny, czyli mycia rąk po powrocie do domu. Choroby takie jak glistnica mogą zostać przyniesione zarówno z przedszkola, jak i z podwórka. Dzieci bawią się różnymi podejrzanymi przedmiotami poza domem, przebywają w towarzystwie innych dzieci, które mogą być zarażone, bawią się w ziemi i piaskownicy, w których mogą znajdować się jaja glisty. Jeśli zadbamy, by dzieci miały nawyk mycia rąk, ograniczymy możliwość pojawienia się glisty. Należy również zadbać o nawyk mycia owoców i warzyw przez dzieci, by uniknąć problemów związanych z glistą, ale nie tylko (brak mycia, warzyw czy owoców może powodować wiele innych dolegliwości). Jeśli nauczymy dzieci podstawowych zasad higieny, ograniczymy problem. 

Glista ludzka - pasożyt układu pokarmowego Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1