Grupa krwi jest indywidualna dla każdego człowieka. Jest dziedziczona, a ustala się ją dopiero około dwóch lat po urodzeniu. Wcześniej jest to niemożliwe. Grupy krwi maja dwa fundamentalne współczynniki, które są w pełni uzależnione od przeciwciał zawartych we krwi. Współczynniki te dzielą grupy krwi w systemie AB0: wyróżniamy grupy A, B, 0 lub AB oraz nadają im Rh, wyróżniamy: DD Rh+, Dd Rh+ oraz dd Rh-. Są to dwa niezależne współczynniki i każdy człowiek ma grupę krwi uzależnioną od nich obu. 


Dziedziczenie grupy krwi

Grupę krwi dziedziczy się po rodzicach. Istnieje ustalony porządek dziedziczenia grupy krwi. Zasady dziedziczenia są niezmienne. Co prawda, grupy krwi rodziców nie pozwolą jednoznacznie i ostatecznie stwierdzić, jaką konkretnie grupę odziedziczy dziecko, natomiast ograniczają możliwość dziedziczenia do konkretnych grup.


Zasady dziedziczenia współczynnika AB0:

- Gdy jeden z rodziców ma grupę 0, a drugi 0, A lub B, dziecko może mieć jedną z grup krwi rodziców, czyli: 0, A lub B. Jeśli jeden z rodziców ma 0, a drugi AB, dziecko ma A lub B.

- Gdy dwoje rodziców ma grupę A, dziecko może mieć A lub 0. Jeśli rodzic ma A, a drugi B, dziecko może mieć 0, A, B lub AB. Jeśli jeden rodzic ma A, a drugi AB, dziecko może mieć A, B lub AB.

- Jeśli dwoje rodziców ma B, dziecko może mieć B lub 0.

- Jeżeli dwoje rodziców ma grupę krwi AB, dziecko może mieć A, B lub AB.


W przypadku współczynnika Rh dzieci mogą dziedziczyć w następujący sposób:

- Gdy dwoje rodziców ma grupę DD Rh+, dziecko będzie miało DD Rh+.

- Gdy jeden z rodziców ma DD Rh+, a drugi Dd Rh+, dziecko będzie miało DD lub Dd Rh+.

- Gdy jeden z rodziców ma DD Rh+, a drugi dd Rh-, dziecko będzie miało Dd Rh+.

- Gdy dwoje rodziców ma Dd Rh+, dziecko może mieć DD lub Dd Rh+ lub dd Rh-.

- Gdy jeden z rodziców ma Dd Rh+, a drugi dd Rh-, dziecko może mieć Dd Rh+ lub dd Rh-.

- Gdy dwoje rodziców ma dd Rh-, dziecko ma dd Rh-.


Pełna grupa krwi to na przykład AB Dd Rh+, czyli zawierająca oba współczynniki.


grupy krwi dziedziczymy po rodzicach

 

Grupy krwi w Polsce

W Polsce, jak i w całej Europie, liczba osób z grupami Rh- wynosi zaledwie 15%, pozostałe 85% to ludzie z grupami krwi typu Rh+.


W Polsce najliczniejsza grupa krwi z AB0 to grupa A - 40%, kolejna to 0 - 32%, grupa B - 19% i AB - 9%. Najliczniej poszukiwani są dawcy grup AB Rh- i 0 Rh- z uwagi na najmniejsza ilość dawców i na rzadkość występowania.

 

Dieta według grupy krwi

Pośród wielu istniejących diet powstała dieta według grupy krwi. Jej celem jest dostosowanie składników pokarmowych do potrzeb wynikających z grupy krwi. Twórcy diety twierdzą, że pozwala ona na efektywne metabolizowanie, zwiększoną energię oraz lepsze samopoczucie. Jej przeciwnicy twierdzą, że wykluczenie niektórych składników prowadzi do niedoborów, a co za tym idzie, stanów chorobowych organizmu.

Grupy krwi, czyli co dziedziczymy po rodzicach Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1