Skąd się biorą haluksy?
Haluksy, zwane inaczej koślawymi paluchami, powodują duże trudności w chodzeniu i utrudniają normalne funkcjonowanie. Zwykle pojawiają się przez nasze zaniedbanie – noszenie źle wyprofilowanych butów, problemy z nadwagą, brak ruchu na świeżym powietrzu.
Noszenie butów na wysokim obcasie przeciąża przednią część stopy. Buty z czubkiem zwiększają ucisk na poprzeczny łuk stopy i paluch, co powoduje płaskostopie poprzeczne, deformację palców i mnóstwo bólu. Na zniekształconych stopach ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie, mięśnie się osłabiają, a paluch nie jest już podporą w trakcie chodzenia.
Objawy haluksa
Głównym objawem, na który należy zwrócić uwagę, jest bolesne wybrzuszenie w górnej okolicy śródstopia. Osoba dotknięta haluksami może uskarżać się na zaczerwienienie, obrzęk, ból podczas zakładania butów i chodzenia, pieczenie w okolicy śródstopia i powstawanie odcisków. Haluksom mogą towarzyszyć inne schorzenia, np.: podwichnięcie palucha pod inne palce, zgrubienia naskórka sprawiające ból czy zapalenie wysiękowe kaletki w okolicy stawu śródstopno-palcowego.
Haluksy – czynniki sprzyjające ich powstawaniu
Na bolesne haluksy mają wpływ genetyczne predyspozycje. Możemy odziedziczyć większą wiotkość tkanki łącznej, specyficzny, egipski kształt stopy (paluch jest dłuższy od drugiego palca stopy) lub nieprawidłowy kształt powierzchni śródstopno-palcowego stawu.
Niestety, często same jesteśmy winne powstaniu koślawych paluchów. Możemy nie zdawać sobie sprawy, że cierpimy na płaskostopie podłużne, które przyczynia się do powstawania haluksów. Często nosimy niewygodne, źle dobrane buty (zwłaszcza na obcasie), ignorujemy nadwagę i unikamy aktywności fizycznej. Haluksy to choroba mająca postępujący charakter – jeśli będzie ignorowana, rozwinie się jeszcze bardziej. Bardzo często osoby dotknięte chorobą zgłaszają się do lekarza w jej zaawansowanej fazie, kiedy stopy są już zdeformowane i chodzenie sprawia ogromny ból.
Leczenie
Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, powinnaś udać się do ortopedy. To on dobiera metodę leczenia haluksów w zależności od ich zaawansowania. Jak leczyć haluksy?
Na przykład stosując specjalne plastry, które chronią bolące miejsca. Istnieją też separatory i kliny międzypalcowe, które przywrócą stopom właściwe ustawienie. Wkładki na haluksy, peloty (wkładki w kształcie kropli lub litery T) i półwkładki mogą spowolnić rozwój koślawych paluchów, zapobiegają też płaskostopiu poprzecznemu. Aparat na haluksy, zakładany na dzień lub noc, zapobiega rozwojowi deformacji i łagodzi ból stopy.
Operacja na haluksy
Czasem leczenie powyższymi metodami może nie wystarczyć i haluksy trzeba usunąć operacyjnie. Operacja na haluksy może się odbyć za pomocą kilku metod: osteotomii, metody Scarf lub poprzez korekcję tkanek miękkich (torebki stawowej i ścięgien). Nie ma jednej właściwej metody operacyjnego leczenia haluksów. Niektóre metody nie wymagają unieruchomienia stopy w gipsie, ale po operacji konieczne jest noszenie specjalnych butów przez 4–5 tygodni i odpowiednia rehabilitacja.
Jak zapobiegać haluksom?
Haluksom można zapobiec poprzez noszenie właściwego obuwia. Należy unikać butów na bardzo wysokim obcasie i ze zbyt wąskimi czubkami. Warto uprawiać sporty, które nie obciążają stóp, np. pływanie lub jazda na rowerze. Postaraj się zmieniać obuwie kilka razy w ciągu dnia, od czasu do czasu przejdź się bez butów. Wykonuj też ćwiczenia na haluksy, a raczej na płaskostopie, które je powoduje, takie jak: turlanie stopami piłeczek, chodzenie na palcach, zwijanie kawałków materiałów za pomocą palców u stóp.
Haluksy to nieprzyjemna choroba, dlatego lepiej zapobiegać jej powstawaniu niż ją leczyć.
U mnie na bol pomógł aparat na noc. Kupowałam w sklepie Perfekton. Na razie ejstem zadowolona z efektów :)