Ciąża i macierzyństwo to okres wielu zmian w organizmie kobiety. Jednym z głównych hormonów wyjątkowo wówczas aktywnych jest prolaktyna – związek odpowiadający za szereg procesów żeńskiego ustroju. Jak powszechnie wiadomo, niedobory hormonalne zwykle prowadzą do pojawienia się wielu niepożądanych objawów. Podobnie jest z ich nadmiarem, również zbyt duże ilości niektórych substancji mogą powodować szereg niekorzystnych zmian. Jednym z takich stanów jest hiperprolaktynemia, o której więcej dowiecie się z poniższego tekstu.


Czym jest hiperprolaktynemia?

Mianem hiperprolaktynemii określa się patologiczne przekroczenie normatywnego poziomu prolaktyny we krwi. Prolaktyna jest jednym z podstawowych żeńskich hormonów, który ma znaczący wpływ na proces dojrzewania płciowego. To właśnie ten związek odpowiada za wzrost gruczołów piersiowych, podtrzymywanie pracy ciałka żółtego w czasie ciąży do produkcji progesteronu, a także warunkuje rozwój gruczołów mlecznych, jak i powstawanie matczynego mleka. Prawidłowe stężenie tego hormonu w surowicy krwi kobiet powinno wynosić <23μg/l w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego, a także <40μg/l w czasie fazy lutealnej, która występuje przed pojawieniem się miesiączki.


Przyczyn rozwoju hiperprolaktynemii należy doszukiwać się na dwóch płaszczyznach. Fizjologiczny nadmiar produkcji prolaktyny jest odnotowywany przede wszystkim w okresie ciąży i karmienia piersią, kiedy organizm jest zmuszony do intensywniejszej syntezy tego hormonu. Oprócz nich, duże znaczenie we wzroście poziomu prolaktyny we krwi mają dieta wysokobiałkowa, sen, wysiłek fizyczny, a także stosunek seksualny.


hiperprolaktynemia


Drugą przyczyną są wszelkiego rodzaju patologiczne czynniki sprzyjające nadprodukcji hormonu laktogennego. Pierwszym i najczęściej odnotowywanym powodem jest efekt działania leków antydepresyjnych i wpływających na funkcjonowanie układu nerwowego. Kolejną przyczyną są bardzo częste u kobiet zaburzenia pracy gruczołów, głównie o charakterze niedoczynności tarczycy oraz kory nadnerczy. Niestety to nie wszystkie przyczyny prowadzące do rozwoju hiperprolaktynemii. Jej źródłem mogą być także nadmierny stres, półpasiec, niewydolność oskrzeli oraz gruczolaki przysadki mózgowej czy marskość wątroby. Warto też wspomnieć, że podwyższony poziom prolaktyny może być również efektem nadmiernej produkcji innych hormonów, jak np. hiperestrogenizmu.


Objawy nadprodukcji prolaktyny

Hiperprolaktynemia w praktyce okazuje się chorobą trudną do rozpoznania. Oczywiście podstawowym kryterium diagnozy jest stężenie prolaktyny we krwi, ale objawy współtowarzyszące są na tyle „uniwersalne”, że niekiedy ciężko stwierdzić, czy są one jej efektem. Do najczęstszych symptomów, które występują w towarzystwie nadprodukcji hormonu laktogennego, należą między innymi stale powracające bóle głowy oraz wyraźne pogorszenie samopoczucia, objawiające się najczęściej apatią, drażliwością czy nawet stanami okołodepresyjnymi.


Zmiany w sferze psychicznej kobiety to jednak nie koniec efektów, jakie powoduje nadmierne stężenie prolaktyny. Pacjentki bardzo często borykają się z problemami otyłości, bólu piersi, upośledzenia cyklu miesiączkowego, zmian dermalnych o charakterze trądziku czy nawet nadmiernego owłosienia. Zbyt duża ilość mammotrofiny może doprowadzić do osteopenii, a nawet i rozwoju osteoporozy. Jest to uwarunkowane faktem, że nadprogramowa ilość prolaktyny niejednokrotnie powoduje zaburzenia uwapnienia kości.


Hiperprolaktynemia - leczenie

Hiperprolaktynemia to jeden z tych problemów, który stanowi tak naprawdę informację o obecności jakiegoś patologicznego procesu. Można więc potraktować ją jako punkt wyjścia do dalszej diagnozy w celu doprecyzowania przyczyn nadprodukcji prolaktyny. Sam model terapii jest uzależniony właśnie od wspomnianego podłoża nadmiernego stężenia hormonu. Cel jednak pozostaje zawsze ten sam – normalizacja aktualnej ilości prolaktyny w surowicy krwi, a także przywrócenie prawidłowych warunków funkcjonowania układu hormonalnego.

Hiperprolaktynemia – przyczyny, objawy, leczenie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1