Posiadaczki wyjątkowo wrażliwej skóry powinny zwrócić szczególną uwagę na jej ochronę przed słońcem. I to nie tylko podczas wakacyjnego plażowania, ale także w mieście, gdy tylko słońce częściej gości na niebie. Jak poradzić sobie z ochroną wrażliwej skóry?


Jakie typy skóry powinno się chronić przed słońcem?

Wyróżnia się kilka barwników skóry. Do głównych z nich należy:

- eumelanina - jest to barwnik brązowo-czarny, którego przewaga występuje u osób z ciemną karnacją;

- feomelanina - barwnik żółto-czerwono-brązowy, występujący u jasnowłosych i rudowłosych osób z jasną karnacją.


Szczególnie wrażliwe na słońce są osoby posiadające w przewadze barwnik feomelaniny, o pierwszym i drugim fototypie skóry. Charakteryzują się bardzo bladą skórą, często z piegami, jasnymi oczami (niebieskie, zielone, piwne) oraz blond jasnymi lub rudymi włosami. Po wystawieniu na promienie słoneczne zwykle występuje u nich rumień, a nigdy lub prawie nigdy pigmentacja.


Fotostarzenie a ochrona wrażliwej skóry

Niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych lub stosowanie nieodpowiednio dobranych, połączone z długą ekspozycją na słońce, u osób o wrażliwej skórze spowoduje przede wszystkim przyśpieszony proces starzenia się. Promienie UVA atakują wolne rodniki, zrywają włókna kolagenowe i niszczą naturalny kwas hialuronowy. Mamy tutaj do czynienia z tzw. fotostarzeniem, którego objawami jest powstanie głębokich zmarszczek i bruzd oraz nawarstwienia rogowego o żółtobrunatnym kolorze na skórze twarzy. Ponadto skóra staje się szorstka, gruba i bardzo sucha.


Ochrona wrażliwej skóry przed słońcem – przeciw przebrawieniom

Innymi konsekwencjami zbyt długiego przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony mogą być przebarwienia, które pojawiają się zwykle na twarzy, szyi i dłoniach, a także powstanie pieprzyków i piegów.


Oparzenia i udar słoneczny

Częstym skutkiem przedawkowania słońca są bolesne oparzenia i udar słoneczny. Do poparzeń dochodzi najczęściej u osób o bardzo jasnej karnacji, u których niewielka ilość melaniny nie jest w stanie ochronić przed promieniowaniem słonecznym. Udar, zwany tez porażeniem słonecznym, występuje zwykle wtedy, gdy zbyt długo przebywamy na słońcu, pijemy niewystarczającą ilość płynów oraz nie osłaniamy głowy przed słońcem. Pierwszymi objawami są ból głowy, nudności, obfite poty, a nawet omdlenia.


Promieniowanie UVA, UVB i UVC

Promieniowanie UVA jest główną przyczyną fotostarzenia się skóry. To ono wywołuje efekt opalenizny bez wcześniejszego zaczerwienienia się skóry. Szkodliwe działanie promieni UVA zwykle zauważalne jest po kilku latach, bo jego dawki kumulują się w organizmie. Promienie UVA potrafią przeniknąć przez szyby i ubrania.


Promieniowanie UVB stymuluje powstawanie opalenizny oraz wytwarzanie witaminy D w organizmie. To w wyniku tych promieni powstaje rumień i poparzenia skóry. Sięga jedynie do najpłytszych warstw naskórka, wspomagając syntezę melaniny.


Promieniowanie UVC ma najmniejszy zasięg i nie powinno dosięgać powierzchni ziemi, dzięki warstwie ozonowej.


ochrona wrażliwej skóry przed słońcem to konieczność


Ochrona wrażliwej skóry przed działaniem promieni słonecznych – zasady ogólne

Osoby z pierwszym i drugim fototypem skóry, u których występuje niewielka ilość melaniny, powinny szczególnie przygotować się przed wystawieniem skóry na promieniowanie słoneczne. Koniecznie jest używanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi UPF 50 i smarowanie się nimi co dwie godziny. Należy przy tym pamiętać, aby podczas plażowania smarować całe ciało, a nie tylko twarz, dekolt i ramiona. Osoby z wrażliwą skórą powinny stosować kremy zabezpieczające także podczas spacerów po mieście czy drogi do pracy. Gdy pozornie nie opalamy się to promienie słoneczne także nas dosięgają i mogą wyrządzić szkodę.


Podczas urlopu stosuj kremy wodoodporne i pamiętaj, że podczas nurkowania tuż pod powierzchnią wody słońce także cię dosięgnie. Dobrym rozwiązaniem dla miłośników kąpieli jest specjalny kostium kąpielowy tzw. aquatop, który przypomina t-shirt i zakrywa dużo więcej niż tradycyjny jednoczęściowy kostium.


Kremem przeciwsłonecznym należy kremować się co 2 godziny i zawsze po wyjściu z wody, nawet jeśli jest on wodoodporny. Pamiętaj też o kremowaniu dłoni, które również narażone są na działanie promieni słonecznych.


Przebywając na słońcu, zawsze noś kapelusz lub czapkę, aby uniknąć udaru słonecznego.


Wybierając kosmetyk z filtrami przeciwsłonecznymi zwróć uwagę, aby chroniły zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB, były wodoodporne, nietoksyczne i najlepiej hypoalergiczne.


Przed wystawieniem skóry na działanie promieni słonecznych, warto poznać swój fototyp skóry i dobrać odpowiednią do niego ochronę. Wtedy, nawet dla osób o bardzo wrażliwej skórze, przebywanie na słońcu nie przyniesie niemiłych konsekwencji.

Jak chronić wrażliwą skórę przed słońcem? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1