Coraz więcej osób boryka się z problemem zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Powodami są często stresujący tryb życia, niezdrowe odżywianie się oraz brak aktywności fizycznej. W jaki sposób można obniżyć ciśnienie krwi? Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie go w normie jest zdrowa i zbilansowana dieta. Co jeszcze może pomóc? Dowiedz się, jak obniżyć ciśnienie!


Jak obniżyć ciśnienie – naturalne sposoby

Czosnek

Spożywanie czosnku to jeden z domowych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi. Można go przyjmować pod różnymi postaciami – niektórzy jedzą czosnek w surowej postaci, inni wolą tabletki, które go zawierają. Ważne jest, że ta metoda jest naprawdę skuteczna. Przyjmowany regularnie czosnek rzeczywiście obniża ciśnienie krwi, a przy okazji zmniejsza ryzyko wystąpienia wylewu i zawału serca. Czosnek sprawia, że cholesterol nie zalega w ścianach tętnic, a więc nie mogą powstawać niebezpieczne dla zdrowia zakrzepy. Czosnek można także dodawać do potraw podczas ich gotowania. To dobry dodatek do sałatek, dipów oraz potraw włoskich.


Len

Kolejnym produktem, który potrafi obniżyć ciśnienie, jest len. W jego przypadku także mało istotna jest forma, w jakiej go przyjmujemy. Możemy pić olej lniany lub też spożywać zmielone nasionka. Siemię lniane to doskonałe źródło tłuszczowych kwasów omega-3 – są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kwasy omega-3 możemy znaleźć też w wielu innych składnikach, np. tłustych rybach (makrela, łosoś). Siemię lniane to bardzo dobra alternatywa dla osób, które ryb nie lubią.


Gorzka czekolada

To jeden z najsmaczniejszych sposobów na obniżenie ciśnienia. Należy jednak pamiętać, że takie właściwości ma jedynie ciemna czekolada z dużą zawartością kakao. W ciemnej, gorzkiej czekoladzie znajdują się flawonole, które poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych i zapobiegają ich skurczom. Jedzenie ciemnej czekolady może więc również zapobiec rozwojowi miażdżycy. Dziennie należy spożywać ok. 60 gramów gorzkiej czekolady (o zawartości minimum 70% kakao).


jak obniżyć ciśnienie


Jak obniżyć ciśnienie za pomocą ruchu

Nawet odrobina ruchu na świeżym powietrzu może okazać się pomocna przy obniżaniu ciśnienia krwi domowymi sposobami. Codzienny 30-minutowy spacer pozwoli sercu usprawnić jego pracę – krew będzie lepiej pompowana i w efekcie komórki całego ciała będą lepiej dotlenione. Im spacer będzie szybszy, tym efekty będą lepsze i szybciej odczuwalne. Aby spacer był bardziej efektywny, zrób w trakcie ok. 5-minutową przerwę. Weź kilka spokojnych, głębokich oddechów. Taki krótki odpoczynek zmniejszy poziom hormonów stresu we krwi, a więc i obniży ciśnienie. Z czasem spacery możesz zamienić na trucht lub aerobik. To zapewni nie tylko obniżone ciśnienie krwi, ale również poprawi twoją kondycję.


Jak obniżyć dzięki zwierzętom

To pewnie zaskakujący sposób, ale jeśli chcesz obniżyć ciśnienie krwi, postaw na kontakt ze zwierzętami domowymi. Nie musisz od razu zakładać w domu hodowli kotów czy psów ani przygarniać zwierzaka, jeśli go nie masz. Wystarczy, że zaczniesz spędzać z domowymi zwierzętami więcej czasu, np. zaopiekujesz się przez jakiś czas kotem przyjaciółki. Zwierzęta posiadają naturalną zdolność uspokajania ludzi, ich głaskanie czy zabawa z nimi to sposób na odstresowanie się. Ludzie, którzy dużo czasu spędzają ze zwierzętami, znacznie rzadziej borykają się z problemem nadciśnienia.


Eliminacja soli i papierosów

Nadmiar soli jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. Dlatego chcąc skutecznie obniżyć ciśnienie krwi, trzeba bardzo ograniczyć codziennie spożycie soli – do pół łyżeczki dziennie. Trzeba pamiętać, że sól w naszej codziennej diecie znajduje się w wielu gotowych produktach, dlatego trzeba dokładnie czytać etykiety. Szczególnie należy uważać na żywność przetworzoną, w której soli jest bardzo dużo.


Palenie papierosów nie pomoże w walce z nadciśnieniem. Nikotyna znacząco podnosi ciśnienie krwi – regularne palenie powoduje szybsze pompowanie krwi przez serce.

Jak obniżyć ciśnienie krwi – naturalne sposoby Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1