Pożywienie nie tylko zaspokaja głód, lecz także dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. To dlatego wielu rodziców martwi się, gdy dziecko to typowy niejadek. Zamiast zamartwiać się możliwymi konsekwencjami niedożywienia, lepiej skupić się na tym, jak skłonić dziecko do jedzenia.


Niejadek i zabawa jedzeniem

Dziecko niejadek znaczne chętniej zacznie spożywać posiłki, jeżeli będą one ładnie wyglądały. Należy pamiętać, że jedzenie ma być atrakcyjne z punktu widzenia dziecka, który znacznie różni się do punktu widzenia osób dorosłych. Nie chodzi zatem o elegancko zastawiony stół, ale o to, aby posiłek był kolorowy i pobudzał dziecięcą wyobraźnię. Kanapki można przygotować w taki sposób, aby wyglądały jak twarze zwierząt lub bajkowych postaci. Z ryżu albo ziemniaków można uformować na przykład bałwana, zająca albo Kubusia Puchatka. W przypadku braku własnych pomysłów można zainspirować się zdjęciami posiłków przygotowanych przez innych rodziców, które bez trudu znajdziemy na stronach internetowych.


Zakaz na słodycze i słodkie soki

Rodzice, którzy zastanawiają się, dlaczego dziecko nie chce jeść, często przyznają, że dają swoim maluchom dużo słodyczy i słodkich, zagęszczonych soków owocowych. Jeżeli niejadek napełni żołądek takimi produktami – to nic dziwnego, że nie jest w stanie zmieścić w nim obiadu czy kolacji. Konieczne jest zatem wyeliminowanie z jadłospisu dziecka produktów, które nie zawierają potrzebnych młodemu organizmowi składników odżywczych, a jednocześnie zniechęcają do jedzenia bardziej wartościowego pożywienia.


niejadek


Nagrody

Niejadek będzie chętniej spożywał podane mu posiłki, jeżeli będzie wiedział, że dostanie za to jakąś nagrodę. Właśnie tutaj można pozwolić sobie na wykorzystanie słodyczy, oczywiście w rozsądnych ilościach. Mały batonik albo kilka kostek czekolady może być doskonałą nagrodą za zjedzenie całego obiadu. Bardzo ważne jest konsekwentne przestrzeganie wyznaczonych zasad. Jeżeli dziecko miało otrzymać nagrodę za zjedzenie całego posiłki, to nie powinno otrzymać jej za zjedzenie połowy. Warto jednak zadbać o to, aby porcje były dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka. Przekarmianie malucha może mieć negatywne skutki.


Odpowiednie talerze

Jedzenie stanie się przyjemniejsze, jeżeli będzie podane na kolorowych talerzach o ciekawych kształtach. Warto podarować dziecku talerz lub miskę z jego ulubionymi bajkowymi postaciami. Bez wątpienia jedzenie będzie znikać z nich znacznie szybciej.


Możliwość wyboru

Dzieci nie lubią zakazów i nakazów, dlatego warto dać im trochę swobody. Zanim zrobimy kanapki, powinnyśmy pozwolić dziecku zdecydować, czy ma znaleźć się na nich żółty ser, czy też twarożek albo dżem. Niech maluch sam wybierze, czy do kolacji wypije kakao, herbatę, czy mleko. Samodzielnie wybrane pożywienie będzie łatwiejsze do zjedzenia niż to, które zostało narzucone przez rodziców.


Podane powyżej sposoby na niejadka powinny ułatwić życie rodzicom, których dzieci są niechętne do jedzenia. Jeżeli dziecko ciągle odmawia spożywania posiłków, to warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ brak apetytu może mieć podłoże zdrowotne.

Jak poradzić sobie z małym niejadkiem? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~mirka
      22 październik 2016

      Nasz niejadek zmienił się w smakosza odkąd uruchomiłam swoją wyobraźnię w kuchni: zaczęłam robić kanapeczki-zwierzątka, warzywa układałam we wzorki, a makaron zamieniłam na kluseczki Primo Gusto w kształcie dinozaurów.