Zakwaszenie organizmu to przyczyna wielu problemów zdrowotnych, między innymi osłabienia i podatności na infekcje. Wiele osób nie podejmuje działań zmierzających do przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej w swoim organizmie, ponieważ nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problem z zakwaszeniem. Warto zatem zwrócić uwagę na objawy, które świadczą o tym, że doszło do zakwaszenia organizmu oraz na metody, dzięki którym można potwierdzić swoje przypuszczenia.


Jak rozpoznać zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu może się objawiać na różne sposoby. Przeanalizuj swój organizm pod kątem poniższych wytycznych, by potwierdzić bądź wykluczyć możliwość zakwaszenia.


Objawy ze strony przewodu pokarmowego

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego często są pierwszymi objawami zakwaszenia. Pod wpływem nadmiaru kwasów dochodzi do stanów zapalnych błony śluzowej żołądka. Pojawiają się wzdęcia, zaparcia, problemy trawienne i problemy z pęcherzykiem żółciowym. Nierzadko występują także napady głodu, zwłaszcza na słodycze. Charakterystycznym objawem jest kwas w ustach.


Objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego

Na skutek zakwaszenia organizmu dochodzi do osłabienia układu sercowo-naczyniowego. U wielu osób pojawiają się nadciśnienie, migrena i zawroty głowy. Mogą wystąpić także schorzenia naczyń krwionośnych, problemy z ukrwieniem nóg i rąk, zbyt szybkie zwapnienie, a nawet zawał serca.


Objawy ze strony mięśni i stawów

Kolejna kategoria objawów zakwaszenia to problemy mięśniowo-stawowe. Najczęściej diagnozuje się takie schorzenia jak dna moczowa, uszkodzenia dysków, zapalenia stawów i reumatyzm. Osoby z zakwaszeniem nierzadko skarżą się na bóle mięśni i kręgosłupa.

 

Pogorszenie wyglądu

Zakwaszenie organizmu może mieć niekorzystny wpływ na wygląd zewnętrzny. Stanowi jedną z przyczyn nadmiernego wypadania włosów, suchości skóry, trądziku i innych problemów z cerą, zakażeń grzybiczych, kruchości paznokci i próchnicy zębów.


Pozostałe objawy zakwaszenia

Inne symptomy zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu to: bóle głowy, problemy ze snem, osłabiona koncentracja, szybsze męczenie, chroniczne bóle, obniżenie popędu płciowego oraz ogólne pogorszenie samopoczucia fizycznego i psychicznego.


zakwaszenie organizmu


Test na zakwaszenie organizmu

Osoby, które podejrzewają u siebie zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej, często pytają, czy istnieją testy na zakwaszenie organizmu. W celu skontrolowania stanu zdrowia warto wykonać badanie pH oraz sprawdzić poziom kwasu moczowego we krwi. Obniżenie pierwszego z nich i podwyższenie drugiego to znak, że organizm jest zakwaszony.


Leczenie

Leczenie zakwaszenia organizmu polega na przywróceniu utraconej równowagi kwasowo-zasadowej. Należy zatem wyeliminować przyczyny problemu. Do zakwaszenia dochodzi głównie na skutek niewłaściwej diety. Produkty kwasotwórcze to przede wszystkim białko zwierzęce, węglowodany, sól oraz używki takie jak alkohol, kawa, a nawet herbata. Warto ograniczyć spożycie tych produktów, sięgając po żywność zasadotwórczą, czyli przede wszystkim po warzywa i owoce takie jak bakłażany, ogórki, cukinie, dynie, szpinak, kiwi, arbuzy, ananasy, pomarańcze i cytryny.


Jeżeli pomimo zmiany nawyków żywieniowych stan zdrowia nie poprawia się, to warto zasięgnąć porady lekarskiej, aby upewnić się, czy przyczyną jest zakwaszenie i ustalić skuteczny plan leczenia.

Jak rozpoznać zakwaszenie organizmu? Ocena: 4.5/5 Ilość głosów: 4
Komentarze(4)
    • ~Milena
      17 sierpień 2016

      Bardzo fajny artykuł. Ja zakwasiłam swój organizm pijąc kawę, ale obecnie zamieniłam ją na żeń- szeń. Korzystam z trzech rodzai tego korzenia i zapomniałam już o zmęczeniu i braku koncentracji, wzrosła też moja kondycja fizyczna. Odkąd stosuję Gold żeń– szeń complex czuję się jakbym miała naście lat, mam mnóstwo energii i siły przez cały dzień, nawet po całym dniu pracy. I też co ważne, żeń szeń zwiększył moją odporność na stres, który ponoć też jest przyczyną zakwaszenia organizmu.

      • ~Kamilka
        23 listopad 2016

        Wydaje mi się, że zakwasza tylko kawa rozpuszczalna, bo to takie splujki produkcyjne :) Ja jem dużo warzyw, cytrusów, unikam soków, bo mają dużo cukrów, chyba że mowa o takich wytłaczanych na wolno jak w moim ronicu - wtedy zostaje coś więcej niż sama woda i cukier.

        • ~Karina
          28 luty 2017

          Wiele osób nie łączy pojawiających się u nich dolegliwości z zakwaszeniem. A to błąd, bo zakwaszenie może wywoływać wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego w profilaktyce, a także w celu przywrócenia w organizmie równowagi kwasowo-zasadowej, dobrze jest stosować suplement o nazwie Proszek Zasadowy z firmy Langsteiner. Proszek ten zawiera kombinację mikroelementów i witamin, które pozytywnie wpływają na organizm

          • ~Alaa
            7 marzec 2017

            Niektórzy nawet twierdzą, że to mit i że coś takieg nie istnieje :O spotkałam się i z takimi opniami, ręce opadają. Ja tez stosowałam takie naturalne sposoby w postaci diety bogatej w cytrusy i warzywa i powoli przyniosło efekt.