W zamierzchłych czasach otyłość postrzegana była jako symbol bogactwa, dostatniego życia, piękna i płodności. Obecnie propagowany jest ideał człowieka szczupłego, dbającego o kondycję i zdrowie. Zmianę stylu życia zgodnie zalecają lekarze i dietetycy, a mimo to liczba osób otyłych nie zmniejsza się, lecz narasta. Jakie są przyczyny otyłości i jak radzić sobie z nadmiarem kilogramów?


Otyłość i jej przyczyny

Przyczyny otyłości są złożone. Nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej wynika przede wszystkim z konsumpcji. Zjadamy zbyt dużo, nie dbając o to, co znajduje się na talerzu. Z badań wynika, że liczba dostarczanych organizmowi kalorii jest odwrotnie proporcjonalna do aktywności fizycznej. Upraszczając: spożywamy więcej kalorii niż potrzebuje organizm. W związku z czym dostarczony nadmiar odkładany jest w tkance tłuszczowej. Wielkość i skład posiłku powinny być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy oraz sposobu spędzania czasu wolnego. Waga zależy w dużej mierze od naszych nawyków. Wygodny styl życia, leżakowanie przed telewizorem, brak ruchu – to wszystko sprzyja otyłości. Pamiętajmy, że ciało ludzkie lubi ruch i do ruchu zostało stworzone.


Nadwaga wynika także z czynników genetycznych bądź stosowania niektórych leków hormonalnych. Bez względu na źródło problemu otyłość nie powinna być bagatelizowana, ponieważ nieleczona prowadzi do wielu chorób.


Zdrowotne konsekwencje otyłości

Otyłość nie jest wyłącznie problemem estetycznym. Nadmiar tkanki tłuszczowej to przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia. Według lekarzy jest to choroba, która prowadzi do rozwoju innych dolegliwości. Każdy, kto odkłada terapię na później, powinien być świadomy ewentualnych konsekwencji nadwagi. I nie chodzi wyłącznie o wymianę garderoby na większą.


Oto lista schorzeń, u których źródła znajduje się otyłość:

- cellulit i obrzęki;

- zakrzepica żylna, żylaki;
- nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa;
- zespół bezdechu sennego;
- podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów;
- cukrzyca typu II;
- bóle kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów;
- zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi i trzonu macicy.


otyłość


Leczenie otyłości metodą balona żołądkowego

W leczeniu otyłości znajdują zastosowanie rozmaite metody, wśród nich najpopularniejsze są diety cud oraz farmakoterapia. Konwencjonalne kuracje przebiegają z różnym skutkiem i tylko w nielicznych przypadkach zakończone bywają sukcesem. To skutecznie zniechęca do dalszej walki z otyłością. W takich przypadkach pomocna bywa medycyna. Metoda BIB, czyli balon żołądkowy Orbera zapewnia utratę wagi w granicach 15–20 kg. Jest to terapia nieinwazyjna opracowana w Stanach Zjednoczonych przez korporację Inamed Health. Jednocześnie specjaliści podkreślają, że leczenie metodą balona żołądkowego wszystkiego samo nie załatwi. Bez aktywności fizycznej, zmiany stylu życia, nowego spojrzenia na zdrowie i świat nie ma mowy o długofalowych efektach.


Zabieg polega na endoskopowym wprowadzeniu do żołądka balonu wypełnionego powietrzem bądź roztworem soli fizjologicznej. Tworzywo, z którego wykonany jest balonik, jest odporne na działanie soków trawiennych. Nie ma zatem obaw, że zostanie on uszkodzony. Balon pozostaje w żołądku 6–12 miesięcy. Po tym czasie usuwany jest endoskopowo.


Leczenie otyłości metodą opaski żołądkowej

Innym sposobem leczenia otyłości jest metoda opaski żołądkowej, która niesymetrycznie przewęża żołądek, nadając mu kształt klepsydry. Ten rodzaj walki z otyłością funkcjonuje od lat 80. zeszłego stulecia. Opaska nie jest zalecana dla osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie systematycznie pojawiać się na kontrolach lekarskich. Metoda ta nie przynosi pożądanych efektów u pacjentów, którzy nie zmienili nawyków żywieniowych, spożywając spore ilości słodyczy i wysokokalorycznych napojów.


Opaska żołądkowa zakładana jest przy znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa ok. 90 minut. Po zabiegu pacjent powinien pozostać kilka dni w szpitalu na obserwacji. Do momentu wygojenia ran opaska pozostaje pusta, po tym czasie następuje stopniowe jej wypełnianie. W pierwszym roku regulacja napełnienia opaski ma miejsce 4–6 razy.


Chirurgiczne leczenie otyłości gwarantuje utratę masy ciała w granicach 60%. Przy czym proces ten rozłożony jest w czasie i trwa około 2 lat od momentu zależenia opaski. Dla uzyskania najlepszych efektów pacjent powinien ściśle stosować się do zaleceń lekarza.

Jak skutecznie walczyć z otyłością? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1