Jak wiadomo, każda kobieta ceni sobie estetykę własnego wyglądu oraz dąży do zgrabnej sylwetki. Większość boryka się jednak z bardzo powszechnym problemem gromadzenia się nadmiernej ilości wody podskórnej, której efektem są obrzęki, dominujące w obrębie kończyn dolnych. Co należy robić, by im skutecznie przeciwdziałać?


SPIS TREŚCI:

1. Jak powstają obrzęki nóg?

2. Co powodują?

3. Jak sobie radzić z obrzękami?



1. Jak powstają obrzęki nóg?

Najczęstszą przyczyną obrzęków w obrębie kończyn dolnych jest zaburzenie gospodarki wodnej organizmu. Nieprawidłowy bilans wodny skutkuje zwiększeniem zawartości płynu we krwi. Większa ilość wody wymusza na układzie krążenia intensywniejszą pracę w celu jej przepompowania do pozostałych struktur. Ludzki organizm nie jest w stanie samodzielne produkować krwi, dlatego prowadzi do zwiększenia objętości krążącej cieczy, a także zaczyna wchłaniać wspomnianą wodę. Rozwodniona krew po dotarciu do dolnej części ciała nie ma możliwości przedostania się do wyższych partii. Powodem jest zbyt mała siła naczyń krwionośnych znajdujących się w nogach, co prowadzi do powolnego ich przepełnienia. W efekcie struktury układu krążenia zaczynają przepuszczać nadmierną ilość płynu, co skutkuje jego stopniowym naciekaniem i otaczaniem sąsiednich tkanek.


Nadmierna ilość wody we krwi to jednak nie jedyny powód, który może prowadzić do powstawania obrzęków. Inną, i równie częstą przyczyną jest zbyt duża zawartość sodu skutkująca upośledzeniem pracy nerek. Obrzęki kończyn dolnych mogą być także efektem obecnej bądź przebytej choroby tarczycy. W tym przypadku zwiększona zawartość wody podskórnej może z czasem pojawić się też na twarzy. Niektóre choroby o podłożu reumatycznym i zwyrodnieniowym mogą prowadzić do rozwoju obrzęków stawowych, którym bardzo często towarzyszy efekt porannej sztywności. Otyłość i nadmierna masa ciała to kolejny powód mogący prowadzić do rozwoju nabrzmiałości kończyn dolnych. Przesadna ilość tkanki tłuszczowej również skutkuje upośledzeniem pracy naczyń krwionośnych i przyczynia się do zbyt dużej ilości podskórnego płynu.


Pomimo to, nie wszystkie obrzęki potwierdzają obecność chorób bądź zaburzeń pracy organizmu. Nadmierne opuchnięcia nóg mogą być reakcją alergiczną na niektóre preparaty hormonalne, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy środki do walki z nadciśnieniem tętniczym. Równie częstym powodem jest cykl menstruacyjny. Dodatkowe opuchlizny w obrębie dłoni i oczu stanowią naturalny sygnał o obecności PMS (syndromu napięcia przedmiesiączkowego). Doustna antykoncepcja również może doprowadzić do rozwoju obrzęków na ciele.


2. Co powodują?

Obrzęki powodują szereg różnych objawów, które nie mają stałego charakteru. Oznacza to, że w dużej mierze są uzależnione od wielu czynników – diety, stanu systemu filtracyjnego i układu krążenia oraz poziomu aktywności fizycznej. Można więc śmiało przypuścić, że symptomy wynikające z obecności obrzęków i nadmiaru wody podskórnej są powiązane ze stanem naszego organizmu.


Nadmiernie opuchniętym kończynom bardzo często towarzyszą silne dolegliwości bólowe bądź uciążliwe uczucie zmęczenia. Jest to naturalny efekt zbyt dużej ilości wody – przesadnie nagromadzona ciecz powoduje ucisk na sąsiadujące tkanki, co prowadzi do zwiększenia ich ciężaru, a to skutkuje odczuciem wyraźnego osłabienia w obrębie zajętych części ciała.


Obecność obrzęków powoduje także wyraźne zaburzenie estetyki ciała oraz ograniczenia w zakresie ruchomości stawowej. Wspomniany już ucisk skutkuje wzmożonym napięciem tkanek, co utrudnia wykonanie prawidłowego i pełnego ruchu.


Obrzęki mogą też prowadzić do rozwoju znacznej ilości powikłań:

* upośledzenia pracy górnych dróg oddechowych;

* zaburzenia drożności naczyń krwionośnych, co może prowadzić do martwicy tkanek;

* rozwoju zespołu nerczycowego;

* choroby zakrzepowej kończyn dolnych;

* nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej i innych schorzeń układu krążenia.



3. Jak sobie radzić z obrzękami?

Ze względu na dość dużą powszechność obrzęków nóg u kobiet, pojawiło się wiele sposobów na ich zwalczenie. Przede wszystkim warto popracować nad swoja dietą – mowa tu głównie o ograniczeniu spożycia soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i sprzyja rozwojowi obrzęków.


Bardzo dobrze sprawdzą się także suplementy diety wspomagające usuwanie nadmiaru podskórnego płynu oraz nasilające pracę nerek. Za przykład niech posłuży preparat Trizer z firmy Fitlabs, który w swoim składzie zawiera mniszek lekarski i pokrzywę, będące naturalnymi czynnikami moczopędnymi. Ponadto suplement ten, dzięki organicznym składnikom i kompleksowej formule termogenicznej, pozwoli na bezpieczne odchudzanie i utratę nadmiernej masy ciała, co ma bardzo duże znaczenie w leczeniu obrzęków. Innym i dobrym rozwiązaniem będą żele z kasztanowcem, które skutecznie obkurczają naczynia krwionośne i redukują uczucie bólu.


Innym sposobem jest zakup specjalnych rajstop bądź pończoch przeciwzakrzepowych. Dzięki zmiennemu uciskowi na kończyny dolne dochodzi do tak zwanej przerwanej kompresji pneumatycznej. Efektem tego jest skuteczne zwiększenie tempa przepływu krwi, a to powoduje zaangażowanie organizmu w produkcję substancji rozpuszczających powstałe w naczyniach skrzepy.

Jak sobie radzić z obrzękami nóg? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(3)
    • ~Kinga
      7 kwiecień 2016

      Gdzie kupić trizer?

      • ~x x x
        9 kwiecień 2016

        www.trizer.pl

      • ~Dominika
        7 kwiecień 2016

        biore drugi tydzien - jak narazie zeszly 2 kilogramy, teraz zaczynam jeszcze stosowac diete , zobaczymy jak to wyjdzie