Zaburzenia hormonalne problemem wielu kobiet
Zaburzenia równowagi hormonalnej są od czasu do czasu udziałem każdej z nas. Na co dzień mamy z nimi do czynienia na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki, w postaci tak zwanego napięcia przedmiesiączkowego. W tym okresie charakterystycznym objawem są dla wielu kobiet duże wahania nastroju. Brak równowagi hormonalnej sprawia, że ciężko jest się nam skupić na czymkolwiek, mamy problemy z pamięcią, czujemy się skołowane. Często czujemy się również rozdrażnione. Błahe na pozór rzeczy potrafią doprowadzić nas do płaczu. W takich chwilach często nie możemy na siebie patrzeć, czujemy się nieatrakcyjne. Po części jest to uzasadnione. Zaburzenia hormonalne w naszym organizmie powodują, że stan naszej cery i włosów pogarsza się. Często pojawia się również trądzik. Na domiar złego w naszym ciele zaczyna się odkładać nadmiar wody, co sprawia, że czujemy się opuchnięte, przybieramy na wadze, obserwujemy na swoim ciele większy niż dotychczas cellulit. Czujemy się źle, a seks jest ostatnią rzeczą, na jaką mamy ochotę. Wiele kobiet w takich chwilach chciałoby zaszyć się w swoich pokojach i nie wychodzić z łóżka.
Brak równowagi hormonalnej może być także wynikiem niewłaściwie dobranych środków antykoncepcyjnych. Warto zdawać sobie sprawę, że często również same możemy przyczynić się do tego stanu. Niekiedy wystarczy nadmierny stres czy zbyt restrykcyjna dieta, która powoduje spadek produkcji estrogenów przez nasze jajniki. Jeżeli mamy wszelkie objawy świadczące o zaburzeniach równowagi hormonalnej, powinnyśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Jeżeli szczególnie dotkliwie odczuwamy napięcie przedmiesiączkowe, warto skorzystać z porady ginekologa. Często objawy może złagodzić zapisanie innej formy antykoncepcji.
Zaburzenia hormonalne – jak sobie radzić w trudnych chwilach?
Jeżeli cierpimy z powodu zaburzeń hormonalnych powstałych w wyniku menopauzy czy choćby napięcia przedmiesiączkowego, nie powinnyśmy się przemęczać. Jest to trudny okres dla naszego ciała, warto więc traktować je łagodnie. Dobrze, jeżeli zadbamy o prawidłową dietę w tym okresie. To, w jaki sposób się odżywiamy, może przyczynić się do złagodzenia przykrych objawów. Warto postawić na warzywa strączkowe, w tym szczególnie soję. Nasza dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste. Warto włączyć do swojego jadłospisu orzechy i pestki, które zawierają magnez i witaminy z grupy B pomagające w regulacji naszego nastroju. Nie zapomnijmy również o odpowiednim nawadnianiu naszego organizmu. Warto pokusić się również o aktywność fizyczną. Nie powinnyśmy się forsować, jednak ćwiczenia rozciągające czy basen mogą zdziałać prawdziwe cuda dla naszego samopoczucia.