Bezsenność i problemy z zasypianiem charakteryzują współczesny, zabiegany świat. Stres, pośpiech i jeszcze raz stres sprawiają, że nie umiemy wyciszyć się przed snem, a myśli z całego dnia kłębią się w naszej głowie jak w ogromnym kotle pełnym trucizny. Nie wysypiamy się, więc pijemy duże ilości kawy, która znów wypłukuje z nas magnez, co z kolei utrudnia zasypianie. Cóż za błędne koło. Ale nie będę tu namawiać do wyeliminowania kawy, bo odebralibyście to prawie jak podżeganie do samobójstwa. Są inne sposoby, by nauczyć się szybciej zasypiać i o nich właśnie zamierzam wspomnieć.


A może tradycyjnie...?

Liczenie baranów? Zapomnijcie o tym! Przecież licząc barany, cały czas utrzymujemy mózg w fazie intensywnej pracy! Musimy kontrolować, jaka liczba następuje po 102 a jaka po 126… co gorsza, mylimy się, więc zaczynamy się irytować. A w złości zasnąć jest jeszcze trudniej. Zamiast liczenia baranów, skorzystajcie z poniższych propozycji.


Intensywny wysiłek za dnia ułatwia zasypianie

Siłownia, bieg długodystansowy, sprint, pływanie, wspinaczka górska, trampolina bądź inne dyscypliny sprawiające, że porządnie zmęczycie się fizycznie. Dawniej, gdy ludzie pracowali w polu lub wykonywali inne fizyczne prace, zasypiali jak na zawołanie. Kiedy zmęczycie swój organizm, nie będzie już kaprysił, że nie zaśnie. Ale uwaga! Intensywny wysiłek przed samym snem wcale niekoniecznie pomoże wam zasnąć, gdyż zaraz po nim następuje przyśpieszone bicie serca i wzrost adrenaliny.


problemyt z zasypianiem


Nie lubicie intensywnego wysiłku? Skorzystajcie z:

1. Lekkich ćwiczeń fizycznych przed snem – kilka przysiadów, brzuszków, coś, przy czym popracują mięśnie, ale niekoniecznie się zmęczycie. Również alternatywą są ćwiczenia rozciągające, przy których dodatkowo się zrelaksujecie;


2. Herbaty z melisy – to tylko nieszkodliwe ziółko, za to może naprawdę ukoić nerwy. Nie działa silnie jak tabletki nasenne, ale dzięki temu też nie można się od niej uzależnić. Sama natura. Taką herbatkę można wypić do wieczornej relaksacji, czyli np.:


3. Lektury kojącej nerwy;


4. Rozmowy z bliską osobą;


5. Namalowania czegoś – lub pokolorowania odstresowującej kolorowanki (coraz bardziej popularne są takie dla dorosłych);


6. Krótkiego spaceru po malowniczej okolicy;


7. Posłuchania spokojnej, ale lubianej muzyki;


8. Medytacji bądź modlitwy.


Jeżeli macie problemy z zasypianiem, absolutnie nie korzystajcie przed snem z telefonu komórkowego, komputera ani telewizora. Już nawet nie chodzi o to, że treści tam zawarte mogą utrudnić relaksację – ale że promieniowanie tych urządzeń pobudza i daje gorszą jakość snu.


Nie zasypiajcie też w nienawiści do jakiejkolwiek osoby; może to spowodować koszmary i nerwowe budzenie się w środku nocy. Możecie kłócić się za dnia, ale przed snem ze wszystkimi się pojednajcie – zwłaszcza z partnerem życiowym. Relacje mają ogromny wpływ na jakość snu i spokojne zasypianie.

Jak ułatwić zasypianie? Zwalcz bezsenność! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1