Ciąża to wyjątkowy stan dla organizmu kobiety. To czas na przygotowanie się do porodu. W czasie ciąży organizm kobiety przechodzi rewolucję i nabiera dodatkowych kilogramów. Kiedy dziecko przychodzi na świat, a mama jest po okresie połogu, to chce wrócić do stanu sprzed ciąży – zgubić zbędne kilogramy i uelastycznić ciało. Jak zaplanować odchudzanie po ciąży?


Kiedy zacząć odchudzanie po ciąży?

Ciąża na każdą kobietę działa w inny sposób. Jedne panie przytyją tylko kilka kilogramów, niektóre aż 30. Także po porodzie brzuch kobiety wraca w różnym tempie do swoich poprzednich rozmiarów. Wszystko zależy od wieku rodzącej, jej aktywności fizycznej, budowy ciała oraz uwarunkowań genetycznych. Nieliczne kobiety po ciąży wcale nie muszą się odchudzać – ich ciało samo wraca do formy. Czasem jednak obkurczanie macicy trwa nawet pół roku. Odchudzanie po ciąży najlepiej jest zacząć, kiedy kończy się okres karmienia piersią. Wcześniej jest to niewskazane. Ale to nic strasznego – te kilka miesięcy kobieta i tak poświęca na uczenie się bycia mamą, na zajmowanie się maleństwem. Kiedy jednak już wiemy, że będziemy musiały powalczyć o płaski brzuch, to nie zapomnijmy poprosić o wsparcie partnera. Kiedy my będziemy wylewać siódme poty podczas ćwiczeń, on niech wzmacnia relacje z potomkiem.


Zdrowe odżywianie

Podczas ciąży kobieta zdrowo się odżywia i nawyki, jakie wtedy nabywa, najlepiej pozostawić na zawsze. Dlatego pozbądźmy się z szafek słodyczy i słonych przekąsek – zastąpmy je owocami i warzywami. Starajmy się codziennie wypić jogurt naturalny z jakimiś dodatkami. Unikajmy smażenia - mięso jest o wiele zdrowsze, jeżeli przyrządzimy je na parze, bądź na elektrycznym grillu. Jedzmy 5 posiłków - najlepiej co 3 godziny. Wypijajmy co najmniej dwa litry wody – dzięki temu oczyszczamy nasz organizm.


odchudzanie po ciąży


Dokładamy wysiłek fizyczny

Tutaj mamy 3 opcje: ćwiczenie w domu, ćwiczenie na siłowni bądź skorzystanie z porad trenera osobistego. Przedstawimy plusy i minusy każdej opcji – tak, abyś mogła wybrać odpowiednią dla siebie.


Pierwsza z nich to ćwiczenie w domu. Jest tania, bowiem na początek będziemy potrzebowały tylko zakupić jakiś program treningowy na DVD, matę oraz ciężarki. Koszt nie przekroczy stu złotych. Oczywiście możemy skorzystać z dostępnych filmików w Internecie. Przetestujmy kilka i zobaczmy, który trening będzie nam najbardziej odpowiadał. Nie martwmy się, jeżeli na początek wykonujemy tylko 15 minut całego treningu. Systematyczna praca spowoduje, że co jakiś czas zwiększymy jego zakres. Jaki jest minus tego sposobu na schudnięcie? Nasza silna wola. Niestety, ale osoby, które chcą ćwiczyć w domu, muszą mieć mocne samozaparcie. Tu nie będzie trenera, który nas zmotywuje do walki. Ale przynajmniej możemy kontrolować czas – ćwiczymy, kiedy dziecko śpi i nie tracimy czasu na zbędne dojazdy.


Druga opcja to treningi na siłowni. Dobrze jest wybrać się na nią z koleżanką – będziemy czuć się pewniej. Wiele klubów oferuje zajęcia dla pań po porodzie – wystarczy sprawdzić, który w naszym mieście posiada taki w ofercie i zakupić karnet. Jeżeli jednak nie ma zajęć stricte dla młodych mam, to wybierzmy zajęcia ruchowe takie jak: płaski brzuch, zumba, pilates, dance czy body ball. Energiczna muzyka, wykwalifikowana kadra i inne kobiety starające się o piękną figurę powodują, że twoja motywacja wzrasta. Wystarczy miesiąc, 3 treningi tygodniowo i już będzie widać pierwsze efekty.


Ostatnia opcja jest najdroższa, jednak jeżeli nas stać, to warto ją wybrać. Indywidualny trening z trenerem personalnym pomoże nam dobrać ćwiczenia do naszych aktualnych umiejętności i formy. Dzięki fachowej wiedzy będziemy wiedziały, jak wykonywać ćwiczenia, aby osiągnąć oczekiwaną sylwetkę. Indywidualne podejście do klienta sprawi, że cała uwaga skupi się na nas i nie będzie można mieć żadnych wymówek, że kolejny przysiad to dla nas stanowczo za dużo.


Szczęśliwa mama to zadbana mama. Odchudzanie po ciąży zapewni nam dobry humor, szczególnie gdy pojawią się pierwsze efekty, co odbije się także na naszych bliskich. Warto więc rozpocząć tą ciężką pracę, aby później znów móc wbić się w sukienki sprzed ciąży.

Jak wrócić do formy po ciąży? Zaplanuj odchudzanie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1