Karmienie piersią to najlepszy sposób na karmienie noworodka. Naturalny pokarm matki zawiera wszystko to, co jest potrzebne nowo narodzonemu dziecku. Jednakże często zdarza się tak, że młode mamy, szczególnie przy pierwszym dziecku, mają problemy z laktacją. Mogą je powodować: stres, powikłania po porodzie (np. cesarka) czy przyjmowane leki. Czy istnieją jakieś sposoby, które wspomogą laktację? Czy są bezpieczne dla mamy i dziecka?


Czym jest laktacja?

Laktacja to proces, w którym wydziela się naturalne mleko ssaków. Rozpoczyna się po porodzie i trwa przez okres, jaki jest potrzebny do wykarmienia dziecka. Zaleca się przeważnie karmienie piersią dziecka przynajmniej przez pierwsze sześć miesięcy jego życia. Jednak specjaliści twierdzą, że im dłużej dziecko jest karmione naturalnym pokarmem, tym lepiej. Niektóre kobiety decydują się na karmienie piersią nawet do 2–3 roku życia malucha.


Dlaczego mleko matki jest tak ważne?

Karmienie dziecka pokarmem matki jest bardzo ważne z uwagi na substancje, jakie są w nim zawarte. Naturalny pokarm zawiera korzystne dla dziecka przeciwciała, które pozwalają budować odporność oraz wszelkie cenne składniki odżywcze, które pozwalają na prawidłowy rozwój organizmu. Dziecka karmionego piersią nie trzeba dopajać ani dawać mu innych produktów żywieniowych do momentu, gdy można rozszerzyć mu dietę.


laktacja


Jak wspomóc laktację?

Laktacja i dieta mamy karmiącej piersią wiąże się z wieloma mitami, które niekiedy mogą być groźne dla malucha. Przykładem takiego mylnego przekonania mogącego mieć negatywny wpływ na dziecko jest to, że picie piwa wspomaga laktację. Jest to wymysł, który nie ma nic wspólnego z laktacją.


W czasie karmienia dziecka najlepiej pić dużo wody mineralnej. To właśnie ona pozwoli odpowiednio nawodnić organizm oraz zwiększyć produkcję pokarmu. Trzeba też oczywiście pamiętać o odpowiedniej diecie. Początkowo należy jeść rzeczy delikatniejsze, bogate w cenne składniki odżywcze – to co my jemy, zje również nasz maluch. Wszelkie wątpliwości można zawsze wyjaśnić w poradni laktacyjnej. Chcąc zachować odpowiednią laktację, trzeba również pamiętać o tym, aby nie doprowadzić do nawału pokarmu i zatkania kanalików mlekowych. Może to doprowadzić do zapalenia piersi i całkowitego zahamowania laktacji. Dlatego tak ważne jest regularne opróżnianie piersi, nawet gdy dziecko nie zjada całego pokarmu. Odciągnięty pokarm można przechowywać w lodówce lub nawet mrozić.


A co ze „sprawdzonymi” babcinymi sposobami na laktację? Często możemy usłyszeć, że pomaga picie herbaty z mlekiem, czyli tak zwanej bawarki. Ostatnie badania pokazują, że nie ma ona większego wpływu na produkcję pokarmu. Tak jak to zostało wspomniane, lepiej wypijać zwykłą, niegazowaną wodę mineralną.


Niekiedy poleca się również herbatki ziołowe. W tym przypadku trzeba dokładnie znać ich skład i najlepiej wybór skonsultować z lekarzem pediatrą lub konsultantem laktacyjnym. Laktację mogą wspomóc takie zioła jak koper włoski czy kminek i anyż. Takie zioła korzystnie wpływają też na układ trawienny – zapobiegają wzdęciom. Trzeba jednak pamiętać, aby herbatki były jedynie uzupełnieniem zdrowej diety i nie zastępowały codziennej porcji wody.

Jak wspomóc laktację, czyli co jest najlepsze dla matki karmiącej Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(2)
  • ~filipinka
   18 kwiecień 2016

   Picie dużych ilości wody rzeczywiście może zdziałać cuda. Herbatkom bym aż tak nie ufała, bo słyszałam ostatnio od lekarki, że nie wszystkie mają dobry skład i niektóre mogą zaszkodzić dziecku albo wręcz powodować zatrzymanie laktacji (!). Dobrą opcją jest z kolei podobno przyjmowanie preparatów ze słodem jęczmiennym i oczywiście nie chodzi tutaj o piwo ;)

   • ~draszka
    20 kwiecień 2016

    widze ze ze slodem jeczmiennym jest akurat femaltiker wiec zakladam ze chodzi ci o cos takiego. Ja staram sie poki co ratowac czym tylko moge bo zaczynaja sie problemy. Wypróbuję pewnie ten slod skoro taki skuteczny. Tradycyjne metody zupelnie nie dzialaja