Roznoszący się po całym domu aromat, pobudzające właściwości i ten smak – głęboki lub delikatny, szlachetny i luksusowy, a może bardziej gorzki oraz ciężki. Czarna, z mlekiem i pianką, z dodatkami. Trudno sobie wyobrazić poranek bez kawy, jest niemal nieodłącznym elementem codzienności, rytuałem każdego dnia. Jednak kawa to nie tylko chwila przyjemności, ale także szereg zalet, a w odpowiedniej formie – także właściwości odchudzających. Jak odnaleźć się wśród sklepowych półek i wybrać zdrowe produkty najwyższej jakości?


Arabica...,a może jednak Robusta?

W sklepach, kawiarniach, restauracjach – Arabica i Robusta to dwa najpopularniejsze rodzaje kawy, które stanowią podstawę mieszanek dostępnych na polskim czy włoskim rynku. Pierwsza uważana jest za szlachetniejszy, bardziej delikatny gatunek. Wiąże się to ze stylem jej uprawy, te najdoskonalsze ziarna uprawiane są nieopodal lasów, w wysokich partiach gór – wymagają subtelnej pielęgnacji, podatne są na choroby oraz zagrożenia naturalne. Bariści zgodnie uznają, że najbogatszy smak mają ziarna z Kostaryki oraz Jawy. Lekko kwasowe, delikatne, o bogatym aromacie, zawierające do 2% kofeiny. Robusta jest bardziej odporna, łatwiejsza w uprawie, a co za tym idzie, także tańsza. Jej domeną jest ostrzejszy, bardziej wyrazisty smak, jednocześnie to właśnie jej zawdzięczamy delikatna piankę na włoskich espresso. Ten gatunek jest też bogatszy w kofeinę – od 2 do 4%.


kawa


Kawa w ziarnach, mielona, rozpuszczalna

Na domowych półkach najczęściej króluje kawa mielona, jest ogólnodostępna, wygodna w zaparzaniu i smaczna. Jednak szybko traci aromat oraz swoje właściwości. Kupując ją, nie mamy także okazji przyjrzeć się ziarnom, z których powstała. A to właśnie ich kolor (od zielonych, jasno palnych po ciemno palone), brak przebarwień, jednolita wielkość – świadczą o jakości rośliny. Dlatego prawdziwi smakosze z pewnością docenią kawę w ziarnach. Z łatwością można ją kupić w palarniach czy specjalistycznych sklepach, należy jednak unikać zakupów w supermarkecie – kawa często jest źle przechowywana, przez co szybko wietrzeje. Wybieramy średniociemny kolor, te ciemniejsze mogą być zbyt oleiste lub przepalone. Jeśli decydujemy się na ziarna, musimy także wybrać młynek – obecnie dostępne są zarówno te elektryczne, jak i tradycyjne ręczne. Najdogodniej będzie mielić sobie kawę każdego dnia, w małych ilościach, by jak najdłużej utrzymać jej aromat.


Na bogactwo smaku napoju wpływa także sposób jego przyrządzania. Najciemniejsze ziarna zaparzamy w ekspresie, smak jest bardziej wyrazisty. Kafeterki, działające pod wysokim ciśnieniem, dobrze sprawdzają się do ziaren średnio palonych (średniobrązowy kolor). Popularnym, choć mało zdrowym sposobem zaparzania jest też tak zwana kawa turecka. Przyrządzana na polskim gruncie może podrażniać żołądek oraz negatywnie wpływać na organizm.


Zdrowa dieta, czyli zielona kawa, czy klasyczny czarny napar?

Coraz większą popularność zdobywają nowe metody odchudzania, wśród których znajdziemy także te z kawą w roli głównej. Wszystko sprowadza się do zielonych ziaren, czyli po prostu tych, które nie zostały poddane obróbce. Dietetycy twierdzą, że zawierają one więcej kwasu chlorogenowego, który przyspiesza przemianę materii – a co za tym idzie, przyczynia się do spalania tłuszczu. Nie jest to jednak cud dietetyczny – regularne pice kawy powinno być połączone z niskokaloryczną dietą oraz regularnymi ćwiczeniami fizycznymi. Dopiero takie zestawienie może przynieść realne efekty. Kawie nie można jednak odmówić innych właściwości – tych dla zdrowia i urody. Ziarna kawowca odznaczają się właściwościami antyoksydacyjnymi, niwelują wolne rodniki, a także korzystnie wpływają na układ trawienny, poprawiając perystaltykę jelit i wypowiadając wojnę zaparciom. Kawa bez cukru polecana jest także cukrzykom oraz osobom z miażdżycą – jeden ze składników, polifenole, hamuje rozrost blaszki miażdżycowej.


Dietetyczna kawa, kawa z mlekiem, palona czy zielona – wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Wybierając napój, warto jednak chwilę przystanąć, przyjrzeć się etykietom, rozpoznać gatunek, poznać miejsce pochodzenia, sposób uprawy, datę mielenia i pakowania, bowiem wszystkie te elementy wpływają na smak. Czasami lepiej wybrać droższe, zdrowsze opcje niż ryzykować zakup nieświeżej, zwietrzałej kawy.

Jak znaleźć kawę idealną, czyli w poszukiwaniu kawowego ideału Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~Anilka
      25 maj 2019

      W domowych warunkach próbowałam parzyć kawę na wiele sposób i wydaje mi się, że w praktyce i tak lepiej będzie zdecydować się na ekspres do kawy. Takie urządzenie wyręczy nas w codziennym rytuale. Do pełni szczęścia większości wystarczy ekspres do kawy do 1000 złotych, np. coś z gamy De’Longhi.