Witarianizm jest w modzie, także dzięki gwiazdom i celebrytom. Na surową dietę przeszły już takie sławy jak Sting, Natalie Portman, Uma Thurman czy Demi Moore. Na czym polega witarianizm, jakie produkty preferuje i czy dieta RAW nadaje się także dla ciebie? 


Witarianizm – surowe odżywianie

Witarianizm to zdrowy, niskokaloryczny styl odżywiania, który opiera się na rygorystycznym kompletowaniu spożywanych posiłków. Restrykcyjna dieta nie pozwala na obrabianie produktów (nawet warzyw) ani na kupowanie gotowej żywności. Kawa rozpuszczalna, mleko i soki w kartonach, konserwy, gotowe sosy - wszystko to powstaje na skutek przeróbki tego, co oferuje nam matka natura, a więc wedle witarianizmu powinno być wykluczone z naszego jadłospisu. Taki styl życia staje się coraz bardziej popularny, o witarianizmie mówi się na kulinarnych blogach, a zwolennicy diety RAW mogą korzystać z oferty specjalnych sklepów i restauracji.


Pokarmy mają być surowe, świeże i kolorowe, a najważniejsze, żeby nie były poddane obróbce termicznej w temperaturze wyższej od 41 stopni. Witarianie kierują się zasadą, że gotowanie wypłukuje sole mineralne i smak oraz niszczy cenne enzymy. Zamiast patelni używają dehydratora: specjalnej suszarki do jedzenia.


Jadłospis w witarianizmie

Na talerzach witarian goszczą m.in. świeże warzywa i owoce, a także orzechy, nasiona, olej tłoczony na zimno, masło orzechowe i niepasteryzowany miód. Niektórzy od czasu do czasu jedzą ryby lub tatara. Witarianie to przeważnie byli wegetarianie i weganie, stąd mięso, nawet surowe, nie cieszy się zbytnią popularnością.


Nie istnieje wyłącznie jeden witarianizm. Przepisy różnią się w zależności od przyjętej odmiany tej diety. Witarianie wegańscy całkowicie rezygnują z produktów pochodzenia zwierzęcego, sproutarianizm opiera się na spożywaniu kiełków roślin, frutarianie jedzą wyłącznie owoce, a juicearianie owocowe soki. Wszyscy witarianie wystrzegają się kofeiny, alkoholu i rafinowanego cukru. Czasem dopuszczalne są herbaty owocowe, surowe jajka i sery z surowego mleka. Królują jednak zdrowe koktajle, te warzywne i te owocowe, oraz rozmaite surówki i sałatki.


Zamiast smażonych czy gotowanych obiadów witarianie wybierają spaghetti warzywne, makaron z marchewki, pierogi z buraków czy frytki z surowej kalarepy. Nawet pizzę można przyrządzić na surowo - wystarczy przygotować ciasto z kiełków kaszy gryczanej, awokado, pomidorów oraz nasion dyni i słonecznika.


witarianizm polega na jedzeniu surowych produktów


Jak zostać witarianinem? Poradnik krok po kroku

Nie rób nic na „hurra!” Na witarianizm nie przechodzi się z dnia na dzień, potrzeba do tego stopniowych zmian i wytrwałej pracy nad nawykami.


1. Spożywaj jak najwięcej świeżych warzyw, zwłaszcza zielonych. Dodawaj do potraw kiełki i spirulinę.
2. Zrezygnuj z produktów, które zawierają ulepszacze, konserwanty i barwniki.
3. Odstaw kawę i alkohol, a zaprzyjaźnij się z czystą wodą.
4. Pożegnaj się z glutenem - jęczmieniem i pszenicą.
5. Zrezygnuj z mleka i przetworów mlecznych.
6. Wyeliminuj mięso i ryby, chyba że chcesz je jadać w surowej wersji.
7. Na końcu przestań gotować posiłki, nawet brązowy ryż czy kaszę. Jedz tylko surowiznę. Wcześniej staraj się, żeby spożywać pokarmy surowe i gotowane w stosunku mniej więcej 7:3.


Czy witarianizm jest dla każdego?

Spożywając wyłącznie surowe produkty musisz jeść tyle, żeby zapewnić sobie przynajmniej 1200 kalorii dziennie (schudniesz wtedy mniej więcej kilogram w ciągu tygodnia). Warzywa i owoce z zaufanych źródeł zawierają ogromne ilości substancji odżywczych. Witaminy, minerały i inne zbawienne składniki regenerują komórki, zapobiegają chorobom i ogólnie sprawiają, że organizm funkcjonuje lepiej.


Z drugiej strony badacze wykazali, że gotowanie może uwolnić składniki mineralne „ukryte” wewnątrz pokarmu - rezygnując z obróbki rezygnujemy też z niektórych cennych właściwości spożywanego jedzenia. Witarianizm to restrykcyjna dieta, dlatego chcąc ja wypróbować, musisz skonsultować się ze specjalistą. Same surowe pokarmy raczej nie przysłużą się kobietom w ciąży, karmiącym matkom, osobom mającym problemy z przewodem pokarmowym, a także dzieciom i nastolatkom.

Jak zostać witarianinem? Podpowiadamy! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1