Jod na odchudzanie? Wydaje się to nieprawdopodobne, ale jednak działa! Oczywiście nie bezpośrednio, bowiem sam pierwiastek nie wpływa na przemianę naszej materii i utratę zbędnych kilogramów. Ułatwia jednak pracę gruczołu tarczycy, który znów produkuje odpowiednie hormony, a te podkręcają tempo naszego metabolizmu.


Jod na odchudzanie? Działa dzięki hormonom tarczycy!

Jod nie wpływa na odchudzanie  tak bezpośrednio, jak mogłoby się to wydawać. Wszystko zaczyna się bowiem w tarczycy – niewielkim gruczole, który wytwarza specjalne hormony odpowiedzialne za proces przemiany materii w naszym organizmie. Istotne jest przede wszystkim to, że mają one również wpływ na przyspieszenie tego procesu w stosunku do tłuszczów i węglowodanów dostarczających energię. Aby jednak gruczoł tarczycy mógł wytworzyć odpowiednią ilość omawianych hormonów musi otrzymać z zewnątrz wystarczającą ilość jodu.


Rola hormonów tarczycy

Od odpowiedniej ilości jodu w organizmie zależny jest poziom produkcji dwóch najważniejszych hormonów tarczycy – trijodotyroniny i tyroksyny, które wpływają na pracę wszystkich tkanek i komórek w naszym ciele. Poza wspieraniem pracy układu trawiennego mają również wpływ na poprawny rozwój dziecka w łonie matki, funkcjonowanie naszego mózgu i kondycję kości. Proces produkcji tych hormonów jest bardzo skomplikowany, a jego zaburzenia mogą powodować szereg poważnych komplikacji. W większości przypadków problemy te związane są z niedoborem jodu.


W jaki sposób wchłaniamy jod?

Zwykle wchłaniamy go wraz z pokarmem i wodą, jednak niepoprawnie zbilansowana dieta może spowodować, że będziemy przyjmować go w ilości mniejszej, niż jest potrzebna do prawidłowej pracy tarczycy. Przyjmuje się, że w cyklu dobowym powinniśmy wchłaniać ok. 100–200 mikrogramów jodu, jednak zwykle przyjmujemy jedynie 1/3 tej wielkości. Dlatego też warto zmienić swoje nawyki żywieniowe i wybierać produkty bogatsze w jod, który możemy dostarczyć organizmowi także poprzez pobyt w miejscu, gdzie panuje odpowiedni mikroklimat lub w postaci leków farmakologicznych.


jod nad morzem


Jak jod wpływa na odchudzanie?

Jod dostarczany do tarczycy umożliwia jej odpowiednie działanie, czyli produkcję wspomnianych już hormonów. Jeśli tarczyca pracuje poprawnie, wytworzone hormony wpływają na nasz metabolizm, znacznie go przyspieszając. Jest to ważne szczególnie dla osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów, bowiem tyroksyna i trijodotyronina są niezbędne do tego, aby spalone zostały tłuszcze i węglowodany – substancje bardzo energetyczne, ale mające jednocześnie wpływ na zwiększenie wagi u osób o niskiej aktywności fizycznej.


Po czym poznać brak jodu w organizmie?

Długotrwały niedobór jodu w organizmie może powodować groźne dla naszego zdrowia skutki i być powodem licznych komplikacji. Jego brak prowadzi zwykle do powiększenia się tarczycy, co znów wywołuje najczęściej szereg kolejnych schorzeń. Osoby z chorą tarczycą są często osłabione, towarzyszy im uczucie zimna, a w dalszych etapach pojawia się również szybki wzrost wagi.


Jak uzupełnić niedobór jodu?

Jod można uzupełnić poprzez zmianę swojej diety, którą warto poszerzyć o produkty pochodzenia morskiego, czyli ryby i owoce morza. Okazuje się jednak, że dość bogatym źródłem tego pierwiastka jest także mleko i wszelkie jego przetwory, a także specjalnie jodowana sól kuchenna – stosowana również w Polsce. Odpowiednią ilość jodu zapewnią także tabletki, które mogą być suplementem diety lub lekiem farmakologicznym (w zależności od etapu postępowania choroby), jednak bardzo polecanym sposobem na uzupełnienie tego pierwiastka w organizmie jest pobyt nad morzem. Morski mikroklimat jest niezwykle bogaty w jod, który możemy wchłaniać do naszego organizmu nawet podczas zwykłych spacerów.

Zaskakujący wpływ jodu na odchudzanie Ocena: 3/5 Ilość głosów: 4
Komentarze(2)
  • ~lora
   24 marzec 2016

   jeżeli się odchudzasz bardzo pomocne staje się zastosowanie suplementu diety figurena slim który podkręca metabolizm i pozwala szybko schudnąć z nadwagi.

   • ~basia
    16 dni temu

    ja od lat choruję na tarczycę. wiadomo, że tarczyca potrzebuje jodu. wiem to od samego początku. w przeciągu kilku lat sięgałam po wiele suplementów, ale nigdy po jog. tydzień temu lekarka wspomniała coś o jodzie - tak mimo chodem. zaczęłam stosować. dzisiaj weszłam na wagę i 5 kg mniej! w ciągu tygodnia. najpierw myślałam, że to z powodu leków na nadciśnienie. okazało się, że jednak nie są one moczopędne. jedyne, co mi przychodzi do głowy to właśnie jod. jestem ciekawa, co będzie dalej. to najłatwiej zgubione kilogramy. byłam przekonana, że waga źle waży. jestem w szoku. być może okaże się, że powodem mojej nadwagi nie było obżarstwo lecz chora tarczyca. też niby wiadomo, że chora tarczyca ma wpływ na wagę. nie wiem, dlaczego przez lata nie wpadł mi do głowy ten jod. kiedyś myślałam o płynie jugola, ale było mnóstwo przeciwskazań. nie pomyslałam o innej suplementacji jodem. nie wiedziałam nawet, że jest coś innego poza płynem jugola.