Zdecydowana większość osób zapytana o chorobę Alzheimera odpowiada, że to nieuleczalna choroba osób w podeszłym wieku, polegająca na zapominaniu niektórych rzeczy. Na temat tej choroby powstało wiele teorii i mitów. Część z nich możemy śmiało włożyć między bajki, w przypadku niektórych można znaleźć jednak ziarnko prawdy. Zweryfikujmy dziś wspólnie kilka najpopularniejszych mitów dotyczących choroby Alzheimera. 


Mit: choroba Alzheimera dotyczy osób w podeszłym wieku

Najczęściej powtarzaną opinią na temat choroby Alzheimera jest ta dotycząca wieku osób na nią zapadających. Prawdą jest, że choroba ta dotyka najczęściej osoby po 65 roku życia (odsetek zachorowań wzrasta wraz z wiekiem), nie oznacza to jednak, że zachorować nie mogą młodsze osoby. Około 5% wszystkich przypadków tej choroby to osoby w przedziale wiekowym 30-50 lat (zdarzały się także zdiagnozowania choroby Alzheimera u osób poniżej 20. roku życia). Tak wcześnie objawiająca się choroba Alzheimera ma zazwyczaj podłoże genetyczne. Wywołują ją mutacje genetyczne, co więcej, może okazać się ona dziedziczna. Istnieją jednak odpowiednie testy genetyczne pozwalające wykazać, czy jesteśmy nosicielami tej choroby.


Mit: choroby Alzheimera nie da się leczyć

Choroby Alzheimera nie da się niestety wyleczyć tak jak zwykłego przeziębienia czy grypy. Powodem tego są nadal nie do końca znane i niewyjaśnione przyczyny powstawania tej choroby. Istnieje jednak możliwość leczenia i łagodzenia jej objawów. Odpowiednio dobrana terapia farmakologiczna pozwala zredukować zaburzenia pamięci, zaburzenia nastroju czy kłopoty ze snem. Obecnie prowadzonych jest wiele testów, mających na celu wyjaśnienie powstawania tej choroby, tym samym poznania metod jej leczenia.


choroba Alzheimera


Mit: choroba Alzheimera prowadzi do śmierci

To bardzo często powtarzana opinia, którą spokojnie możemy włożyć miedzy bajki. Choroba Alzheimera sama w sobie nie jest śmiertelna. Uważać jednak musimy na jej objawy i daleko idące skutki. Zdarzyć się bowiem może, że chora osoba wyjdzie z domu i nie będzie w stanie samodzielnie wrócić. Osoby chore mają problemy z logicznym myśleniem, przez co często mogą prowokować niebezpieczne sytuacje. Jednak stosując leczenie farmakologiczne i stałą opiekę nad chorą osobą, można przeżyć wiele lat i to w dobrej kondycji.


Mit: chorzy na Alzheimera stają się agresywni

Prawdą jest, że choroba Alzheimera może prowadzić do zmian zachowania i osobowości. Nie zawsze oznacza to jednak agresję. Owszem, osoba chora może być drażliwa, reagować gwałtownie bądź emocjonalnie na niektóre sytuacje, ale nie dotyczy to wszystkich przypadków zachorowań. Tego typu zachowania często są wynikiem nieradzenia sobie pacjentów z nową sytuacją. Rodzina i bliscy osoby chorej także powinni być przygotowani na nietypowe zachowania, takie jak często powtarzające się czynności, niepokój czy podejrzliwość chorych osób. Wyrabiając jednak w sobie cierpliwość, ponadto stosując w przypadku osoby chorej leczenie farmakologiczne, mające na celu złagodzenie pobudzenia i wyciszenie pacjenta, można przejść z tą chorobą do normalności.

Kilka mitów na temat choroby Alzheimera Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1