Wiele razy słyszałaś już, że będąc kobietą, powinnaś regularnie wykonywać badania lekarskie, jednak na myśl o wizycie u ginekologa czy pobieraniu krwi stresujesz się bardziej aniżeli przed wizytą u dentysty? W takim razie ta wiadomość cię zmartwi – ale to nie mit, że kobiety przynajmniej raz w roku powinny wykonywać podstawowe badania zdrowotne. 


Podstawowe badania

Jak sama widzisz, współcześnie zachorowalność na rożnego rodzaju nowotwory jest przerażająco wysoka. I pomimo że medycyna nie potrafi zapobiegać im całkowicie, to może bardzo dużo dokonać w przypadku zalążków chorób wcześnie wykrytych. I po to te całe badania! By w razie „awarii zdrowia” zacząć się wcześnie leczyć, zamiast nie robić nic i obudzić się z ręką w nocniku, albo jak kto woli – z nogą w grobie.


To, jakie badania powinnyśmy wykonywać i jak często, zależy od wielu czynników, m.in. naszego wieku. Jednak podstawowe badania, które zaleca się kobietom w gabinetach ginekologicznych, to: cytologia, USG oraz mammografia. Pomimo że tego typu badania nie należą do najprzyjemniejszych, mogą uratować nam życie w przypadku wykrycia raka piersi, jajników lub szyjki macicy. Oprócz kwestii typowo kobiecych dobrze od czasu do czasu jest wykonać podstawowe badania krwi, ażeby zobaczyć, czy nie zagrażają nam cukrzyca, podwyższony cholesterol, problemy z wątrobą, tarczycą lub inne choroby. Oczywiście naturalnym sygnałem do przebadania się jest pogorszenie się stanu zdrowia, np. ciągłe zmęczenie, brak sił, ospałość, depresja. Jednak objawy wielu chorób są totalnie niezauważalne i potrafią się naprawdę bardzo sprytnie ukrywać.


Niestety za wiele badań trzeba słono zapłacić. Bo albo Narodowy Fundusz Zdrowa ich nie finansuje, albo terminy oczekiwania są zbyt długie, by na to przystać. Jednak na własnym zdrowiu nie warto oszczędzać.


Systematyczne wizyty u ginekologa są jedną z najistotniejszych rzeczy dla kobiet (zwłaszcza tych aktywnych seksualnie). Takie wizyty nie powinny się również kończyć jedynie wypisaniem recepty na środki antykoncepcyjne, co niestety często ma miejsce. Jeżeli lekarz przez długi czas nie zleca ci żadnych badań, upominaj się o nie. Skoro płacisz – masz prawo wymagać. Zaś stosowanie doustnej antykoncepcji wymaga jeszcze większej ilości kontrolnych badań niż w przypadku kobiet nieużywających tego typu środków. Niestety wielu lekarzy bagatelizuje problem i uważa, że jeżeli kobieta ogólnie czuje się dobrze, to nie wymaga żadnych badań. Ale jak zostało wspomniane wcześniej – choroba nie zawsze głośno daje o sobie znać.


badania


Co jeszcze?

Oczywiście ginekolog to niejedyny lekarz, którego powinnyśmy odwiedzać. Systematyczne wizyty (minimum raz na pół roku) będą dotyczy również znienawidzonego stomatologa. Ale pamiętajmy – jeżeli w porę zaczniemy leczyć zęby, to wcale nie musi być to tak bolesne, jak zwykło się ogólnie przedstawiać. Stomatologiczny fotel tortur dotyczy głównie tych, którzy pojawiają się na nim raz na kilka lat, a ich zęby są już na tyle zepsute, że nie da się uniknąć bólu. Również warto od czasu do czasu udać się na badanie okulistyczne, by zdiagnozować, czy nie pojawiła się u nas wada wzroku. Jej wczesne wykrycie również może pomóc szybciej się jej pozbyć. Gdy będziemy starsze, będzie czekało nas o wiele więcej badań i wizyt lekarskich, ale póki ogólnie dopisuje nam zdrowie, wystarczy pozostać przy tych podstawowych badaniach.

Kobieto – badaj się! Podstawowe badania dla kobiet Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1