Dieta rozdzielna doktora Haya. Komponowanie posiłków to tutaj podstawa
Zacznijmy od tego, że nasze pożywienie składa się z trzech podstawowych składników pokarmowych: białek, tłuszczów i węglowodanów. Różnią się one pod wieloma względami, między innymi tym, że inaczej przebiega ich trawienie – organizm potrzebuje innych enzymów i różnego czasu, by je w pełni rozłożyć. Fakt ten stał się podstawą do opracowania tzw. diety rozdzielnej.
Główną zasadą tej diety jest niełączenie produktów wysokobiałkowych z tymi o dużej zawartości węglowodanów. Zapomnieć musimy zatem o kanapkach z mięsem i serem czy zapiekankach z mięsa i makaronu. Odradza się także łączenie białek z tłuszczami oraz węglowodanów z tłuszczami. Ziemniaki polane masełkiem? To nie dla nas.
Sałatka z pomidorów, ogórków i sera – lepiej nie
Niektóre produkty spożywcze zawierają związki, które z tych czy innych powodów nie powinny być ze sobą łączone. Często podawanym przykładem są pomidory i ogórki. Przyczyną jest zawarta w świeżych ogórkach askorbinaza, która niszczy witaminę C w pomidorach (i w innych warzywach bogatych w tę witaminę, jak papryka, kapusta, natka pietruszki). Jedna łyżeczka soku z ogórków unicestwia zapas tej witaminy w 3 litrach soku pomidorowego.
Drugim przykładem mogą być pomidory i biały ser. Kanapki z twarogiem i pomidorem uchodzą za bardzo zdrowe. Takimi jednak nie są, ze względu na zawarte w pomidorach kwasy, które wchodzą w reakcję z wapniem z białego sera, czego skutkiem jest odkładanie się w drobnych kryształków w stawach. Sprzyja to bardzo chorobom stawów.
Morskie ryby? Tak, ale nie z jajkami. Odpowiednie komponowanie posiłków
Ryby morskie uchodzą za wyjątkowo zdrowe. I takie są, pod warunkiem, że spożywamy je z odpowiednimi produktami. Do tych zaś nie należy kapusta i inne rośliny krzyżowe (kalafior, brokuły, brukselka, rzepa), ponieważ zawierają goitrogeny, które ograniczają przyswajanie jodu i sprzyjają niedoczynności tarczycy. Niekorzystne jest również łączenie ryb z jajkami oraz z olejem słonecznikowym.
Spośród innych niefortunnych połączeń warto wymienić zestawy: ser plus mięso oraz ser plus rośliny strączkowe. Zawarty w serach fosfor ogranicza przyswajanie cynku z mięsa, a rośliny strączkowe utrudniają przyswajanie wapnia z sera. Nie zaleca się też łączyć jajek z ziemniakami – w ziemniakach są szczawiany, które hamują przyswajanie wapnia i żelaza z jajek.
Czerwone wino do mięsa? – nie, dziękuję
Zdrowe komponowanie posiłków obejmuje również napoje, które do nich serwujemy. Wielbiciele gorącej, mocnej herbaty z cytryną nie będą zapewne zachwyceni informacją, iż napój ten uchodzi za bardzo niezdrowy. Liście herbaty zawierają duże ilości glinu, który w formie czystej jest nieprzyswajalny. Razem z sokiem z cytryny jednak łatwo przyswajalny jest cytrynian glinu. W efekcie glin gromadzi się w organizmie, a uważa się, iż może to być jednym czynników wywołujących chorobę Alzheimera oraz upośledzenia czynności wątroby.
Liście herbaty zawierają też duże ilości garbników, które ograniczają wchłanianie białek, wiążą niektóre minerały oraz niszczą witaminę B1. Oznacza to, że drożdżowego ciasta lepiej nie popijać mocną herbatą, ponieważ tracimy cenne związki pochodzące z drożdży. A jeśli lubimy słodzić herbatę miodem, poczekajmy aż trochę ostygnie – wrzątek zmniejsza zdrowotne właściwości miodu. Z innych tradycyjnych napojów niewskazane jest picie kawy z mlekiem. Kwasy zawarte w kawie wchodzą bowiem w reakcję z białkiem zawartym w mleku, co utrudnia trawienie.
Niebyt szczęśliwe okazuje się również połączenie czerwonego wina z czerwonym mięsem. Wszystko z winy garbników, które znajdują się w czerwonym winie, nadając mu tak charakterystyczny smak. Związki te ograniczają bowiem wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym, którego bogatym źródłem jest czerwone mięso. Alkoholu nie należy też spożywać w towarzystwie warzyw, gdyż utrudnia przyswajanie witaminy B1 oraz grzybów, co może bardzo źle się skończyć.
Jak widzisz, przy odrobinie wiedzy komponowanie posiłków będzie zdrowsze!