Choroby serca u osób starszych
Choroby serca u osób starszych są wynikiem między innymi z zaburzeniami układu krążenia. Seniorzy często mają problem z nadciśnieniem tętniczym. W połączeniu z chorobą wieńcową nadciśnienie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłej niewydolności serca. Choroba ta objawia się przede wszystkim dusznością oraz obrzękami stóp i podudzi. Chorzy narzekają na nadmierne zmęczenie i niezdolność do wysiłku, który wcześniej nie sprawiał im żadnych problemów. Uczucie duszności pojawia się między innymi po położeniu się na płasko i jest szczególnie dokuczliwe nocą. W nocy pojawia się także konieczność oddawania moczu. Dzięki odpowiedniemu leczeniu można poprawić komfort chorego i dać mu szansę na dłuższe życie.
Choroby nerek u osób starszych
Wraz z wiekiem pogarsza się także stan nerek. Schorzenia zazwyczaj rozwijają się stopniowo i często przez długi czas nie dają żadnych poważniejszych objawów. U seniorów dochodzi między innymi do przesączania kłębuszkowego, czyli GFR. W przypadku chorób nerek mogą pojawić się takie objawy jak częste oddawania moczu, obrzęki, krwiomocz i białkomocz. Wskazana jest zatem konsultacja z lekarzem nawet wtedy, gdy jedynym niepokojącym objawem jest częste korzystanie z toalety. W diagnostyce najważniejszą rolę odgrywa ogólne badanie moczu wraz z oceną jego osadu. Warto także dokonać oznaczenia mocznika i kwasu mlekowego.
Osteoporoza
Oprócz kondycji narządów istotne znaczenie ma stan kości. Osoby starsze są szczególnie narażone na osteoporozę. Choroba ta dotyka w przede wszystkim kobiety po menopauzie oraz mężczyzn po 70. roku życia. Jest to spowodowane spadkiem stężenia hormonów, które mają korzystny wpływ na kości. W rezultacie kości stają się podatne na złamania, a leczenie urazów staje się bardziej skomplikowane.
Choroby narządów płciowych
Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn z wiekiem wzrasta ryzyko chorób narządów płciowych. Starsze kobiety są szczególnie narażone na raka endometrium. Pacjentki w wieku pomenopauzalnym stanowią zdecydowaną większość chorych na ten nowotwór. Jednocześnie wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi. U starszych mężczyzn rośnie natomiast zagrożenie chorobami prostaty, łącznie z nowotworem gruczołu krokowego. Nowotwory to jedne z największych zagrożeń, ze względu na wysoką śmiertelność. Przerost prostaty ma natomiast bardzo zły wpływ na codzienne życie mężczyzny, powodując ból w trakcie oddawania moczu i konieczność częstego korzystania z toalety.
Zdrowie osób starszych to bardzo ważny temat. Warto pamiętać o tym, że nie wolno ignorować żadnych niepokojących objawów, ponieważ wiele schorzeń można skutecznie leczyć, ale pod warunkiem ich wczesnego wykrycia. Zbyt późne podjęcie leczenia zmniejsza szanse na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów i stanowi zagrożenie dla życia człowieka.