Konflikt serologiczny jest spowodowany różnicami w grupach krwi matki i dziecka w okresie prenatalnym. Do konfliktu dochodzi podczas wymieszania się krwi dziecka i matki, więc najczęściej dopiero podczas porodu. Można zapobiec niebezpieczeństwom następstw konfliktu serologicznego. Do konfliktu dochodzi w przypadku, gdy mama ma grupę krwi Rh-, a dziecko Rh+ po ojcu. 


Na czym polega konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny jest wynikiem różnic między grupami krwi matki i płodu. Najbardziej niebezpieczny jest, gdy dotyczy grup głównych - Rh. W przypadku gdy matka ma grupę krwi Rh-, a dziecko Rh+, może dojść do konfliktu serologicznego. Może to się wydarzyć tylko i wyłącznie w chwili wymieszania się krwi obu grup. Jeśli zatem ciąża przebiega zdrowo i bez żadnych zagrożeń, pierwsze wymieszanie krwi następuje dopiero w chwili porodu, poprzez łożysko.


Jeśli jednak przebieg ciąży jest zakłócony i podczas jej trwania dochodzi do zabiegów wewnątrzmacicznych lub krwotoków, istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, który bezpośrednio zagraża życiu rozwijającego się dziecka. Gdy dochodzi do wymieszania się krwi matki i dziecka, krew matki zaczyna produkcję przeciwciał zwalczających krew dziecka, uznając ją za intruza, który zagraża bezpieczeństwu. Matkom z grupą krwi Rh-podaje się zatem immunoglobulinę D, która ma zadanie nie dopuścić do wytworzenia przeciwciał. Dzięki takim zastrzykom profilaktycznym organizm mamy nie zacznie zwalczać dziecka i nie potraktuje go jako niebezpieczeństwa, a co za tym idzie, ciąża nie będzie w żaden sposób zagrożona.  


konflikt serologiczny może być zagrożeniem dla dziecka


Zagrożenia płynące z konfliktu serologicznego dotyczą przede wszystkim drugiej ciąży (jeśli przebieg pierwszej nie został niczym zakłócony i nie doszło podczas jej trwania do konfliktu), jeśli matce nie zostanie immunoglobulina. Immunoglobulinę w Polsce podaje się w ciągu 72 godzin od porodu, natomiast zdarza się, że podawana zostaje dwa razy, raz jeszcze w okresie ciąży, około 28 tygodnia, drugi raz po porodzie. Zastrzyk z immunoglobuliną podawany dwa razy daje 99% pewności, że do konfliktu serologicznego nie dojdzie. Zastrzyk podawany raz pozwala na uzyskanie pewności 96-98%. 

 

Konflikt serologiczny pomoże określić ci tabela

Istnieje tabelka, która pozwala na sprawdzenie, czy grozi nam konflikt serologiczny. Gdy przyjrzymy się jej, od razu możemy zauważyć kiedy istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu. Pierwsza i najważniejsza sprawa jest taka, że jeśli grupa krwi to Rh+, nie musimy się niczym martwić, dodatkowym czynnikiem uspakajającym jest to, że 85% ludzi na świecie ma grupę krwi Rh+!


Jeśli nie wiesz, jaką masz grupę krwi, a jesteś w ciąży, nie musisz się martwić. Lekarz zleci takie badania w ciągu pierwszych 12 tygodni od zajścia w ciążę. Nawet jeśli nie znasz grupy krwi partnera, też nie należy się martwić. Przeciwciała D otrzymują po porodzie wszystkie kobiety, by nie doszło do konfliktu serologicznego.

Czym tak naprawdę jest konflikt serologiczny? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1