Kreatynina to substancja, która powstaje w organizmie człowieka po rozpadzie kreatyny. Kreatyna zaś jest nośnikiem energii w mięśniach. Kreatynina jest filtrowana w nerkach i zostaje wydalona w moczu. Jest też drugim co do ilości wydalania związkiem azotowym. Stężenie kreatyniny nie jest stałą, ponieważ różni się ze względu na ilość energii niezbędnej do pracy mięśni - inaczej u sportowca, inaczej u starszej osoby. 


Kreatynina – badanie jej poziomu

Badanie poziomu kreatyniny jest niezwykle istotne w diagnostyce pracy nerek. Badanie, by dało dokładny wynik, musi składać się z dwóch elementów - badania moczu oraz badania krwi. Wynik obu tych badań daje tak zwany klirens kreatyniny, który pozwala na jednoznaczne stwierdzenie jak działają nerki. Ilość kreatyniny jest całkowicie uzależniona od tego, jakie jej ilości są w stanie przefiltrować kłębuszki nerkowe. Dlatego właśnie badania kreatyniny są tak wiarygodnym źródłem informacji dotyczących zdrowia i wydolności nerek. Badanie stężenia kreatyniny nie jest niebezpieczne i nie istnieją żadne przeciwwskazania, by je wykonywać. Stan wydajności nerek można sprawdzić zawsze.

 

Kreatynina – jaka jest jej norma w organizmie?

Norma kreatyniny zależy od diety, wieku oraz poziomu wysiłku fizycznego, który się uprawia. Jest w miarę stała dla każdego, ale jej poziom jest indywidualny. Wysoki poziom kreatyniny cechuje sportowców i ludzi cierpiących na gigantyzm. Może się też wydarzyć, że organizm cierpi na zaniżony poziom kreatyniny. Taka sytuacja wywołana jest najczęściej głodówkami, czyli nieoptymalnym żywieniem, pojawia się przy zaniku mięśni, stosowaniu terapii kortykosterydowymi oraz u kobiet w ciąży. Istnieją jednak pewne normy, w których musimy się mieścić, by lekarz mógł stwierdzić, że jesteśmy zdrowi i nie grozi nam nieodwracalne uszkodzenie nerek.


kreatynina jest związana z pracą nerek


Te normy wynoszą dla kobiet dla kobiet 0,6–1,1 mg/dl (53–97 mikromol/l), a dla mężczyzn dla mężczyzn 0,7–1,3 mg/dl (60–110 mikromol/l.  A co jeśli nasze wyniki nie zgadzają się z normami?

Jeśli nie stosujemy specjalistycznych leków, których skutek uboczny oznacza upośledzenie funkcjonowania nerek, a poziom wydalanej kreatyniny jest za niski, oznaczać to może dwa warianty: zatrucie związkami organicznymi lub chemicznymi albo niewydolność nerek. W obu tych wariantach istnieje niebezpieczeństwo trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerek.

 

Kreatynina w surowicy

Poziom kreatyniny w surowicy krwi jest cząstkowym badaniem ustalania klirensu przy badaniu wydolności nerek. Jednak poziom kreatyniny w surowicy krwi służy również ustaleniom pomocnym, gdy pacjenta czeka operacja kardiochirurgiczna, chirurgii ogólnej lub chirurgii naczyniowej.

Kreatynina w surowicy jest ważnym czynnikiem w przypadku takich chorób jak niewydolność wątroby, trzustki i problemów z sercem. Często bowiem chorzy cierpiący z powodu tych przypadłości mogą odczuwać dolegliwości z powodu niewydolności nerek. Kreatynina w surowicy to również podstawowy współczynnik badany po przeszczepach nerek i u dializowanych.

Kreatynina – czym jest ta substancja? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1