Znamiona przybierają postać mniejszych lub większych plamek czy wypukłości na skórze. Mamy ich zwykle bardzo wiele. Z niektórymi przychodzimy na świat, inne z kolei powstają wraz z upływem lat. Istnieją różne rodzaje znamion, co odzwierciedla się w ich wyglądzie. Czasem martwimy się tym, że znamię szybko rośnie, zmienia kształt lub pojawiają się na nim włoski. Takie zmiany sprawiają, że zastanawiamy się coraz częściej nad tym, jakie znamiona usuwać, a jakie nie. 


Znamiona barwnikowe – czy trzeba je usuwać?

Małe brązowe kropki na ciele albo wybrzuszenia przypominające brodawkę to właśnie nic innego jak znamiona barwnikowe. Dzielą się one na pieprzyki i myszki. Te pierwsze występują o wiele częściej, mogą być płaskie lub wypukłe. Chociaż nie uważa się ich za niebezpieczne, wymagają z naszej strony regularnej obserwacji. Tylko wtedy mamy szansę zauważyć nagłe zmiany w ich wyglądzie, które zawsze są wskazówką, by udać się do dermatologa. Niewielka część znamion barwnikowych może bowiem przekształcić się w nowotwór skóry – czerniaka złośliwego. Dlatego tak ważne jest, by lekarz za pomocą dermatoskopu obejrzał znamię i określił, czy trzeba je usunąć. Innym rodzajem znamion barwnikowych są nierówne, pokryte włoskami myszki. One również mają tendencję do zezłośliwienia się, więc lekarze polecają, by takiego rodzaju zmianę usunąć.


Znamiona dysplastyczne

Podobnie jak na znamiona barwnikowe, baczną uwagę trzeba zwracać na znamiona dysplastyczne. Ich cechą charakterystyczną jest nieregularny wygląd – są zwykle duże i niejednolite, jeśli chodzi o zabarwienie. Mogą pojawić się nawet na skórze głowy, pod włosami. O ich wystąpieniu decydują czynniki genetyczne. Takiego rodzaju znamiona lekarze często zalecają usuwać ze względu na zbyt duże ryzyko rozwoju czerniaka.


niektóre znamiona należy usunąć, bo mogą stanowić zagrożenie


Inne rodzaje znamion

Do łagodniejszych zmian na skórze zaliczają się brodawki łojotokowe o charakterze grudkowatym. Często pojawiają się na plecach lub na twarzy. Mniejsze znamiona o podobnej strukturze to włókniaki. Mają skłonność do zwisania, gdy występują na skórze pod pachami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tego rodzaju znamiona usuwać. Robi się to wówczas, gdy znajdują się w miejscu, w którym narażone są na podrażnienia przez odzież. Na zabieg możemy zdecydować się również ze względów estetycznych.


Do bezpiecznych z reguły znamion należą też naczyniaki. To plamki lub grudki o czerwonym zabarwieniu. Zwłaszcza u dzieci mają one tendencję do samoistnego zanikania. Usunąć trzeba je tylko wtedy, gdy występują w kłopotliwych miejscach, na przykład na ustach i przeszkadzają w jedzeniu. Naczyniaki spotyka się też u dorosłych. Pod postacią pajączków ujawniają się często u kobiet po okresie ciąży. Usuwania nie wymaga też inny typ naczyniaków – sinoczerwone zgrubienia, które mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele.


Jeśli zauważymy, że znamię zaczęło nagle rosnąć, zmieniać kształt lub krwawić, nie ma co zwlekać z wizytą u specjalisty. Tylko lekarz, w oparciu o przeprowadzone badania, może zdecydować, jakie znamiona usuwać. Do niego również należy decyzja, jaką zastosować metodę. W przypadku znamion barwnikowych i dysplastycznych zwykle wchodzi w grę zabieg chirurgiczny. Z kolei jeśli chodzi o zmiany łagodniejsze, bierze się pod uwagę usuwanie laserem, wymrażanie lub nieinwazyjny zabieg elektrokoagulacji.

Które znamiona trzeba usunąć? Uważaj! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1