Twoja głowa cię swędzi, a kiedy przeczesujesz włosy palcami, to sypie się z niej biały pył? Łupież to często spotykany problem. Dowiedz się, dlaczego powstaje i jak można go zwalczyć!


Rodzaje łupieżu i objawy

Łupież jest chorobą skóry głowy, wynika z nadmiernego łuszczenia się naskórka oraz produkowania zbyt dużej ilości sebum. Wyróżnia się dwa główne rodzaju łupieżu – łupież suchy oraz łupież tłusty. Ten pierwszy jest najbardziej widoczny dla otoczenia, ponieważ białe płaty lub pył sypią się z głowy przy każdym mocniejszym ruchu albo przy przeczesaniu włosów palcami. Zazwyczaj towarzyszy mu uczucie suchości skóry głowy.


Łupież tłusty powoduje mocne swędzenie i stany zapalne. W tym przypadku złuszczony naskórek nie spada z głowy bardzo łatwo, gdyż wytwarzana jest duża ilość sebum, powstają za to strupki i zgrubienia zlepionego naskórka. Jest on także widoczny gołym okiem na skórze głowy. Zazwyczaj łupież tłusty ma żółty kolor.


Warto pamiętać o tym, że łuszczenie się naskórka, także na głowie, to zupełnie normalne zjawisko. Pomiędzy włosami jednak zbiera się on łatwiej i czasami nawet osoby, które tak naprawdę nie mają łupieżu, mogą zauważyć spadające z ich głowy białe łuski naskórka. W takim przypadki pomoże wykonanie peelingu skóry głowy, pozwoli on usunąć martwy naskórek.


Przyczyny łupieżu

Przyczyny powstawania łupieżu są bardzo różne, nie ma jednego powodu, dla którego on się pojawia. Zazwyczaj jest efektem nadaktywności drożdżaków, które naturalnie występują na skórze głowy – ich rozwój jest z kolei powodowany przez choroby, przebytą kurację antybiotykową i osłabienie organizmu, a także poprzez nieodpowiednią pielęgnację.


łupież doskwiera szczególnie zimą


Łupież a inne choroby

Jeżeli przeszłaś kurację antybiotykami lub poważną chorobę, a na twojej skórze głowy zaczął pojawiać się łupież, to koniecznie wybierz się na wizytę do dermatologa. Przyczyną mogą być właśnie drożdżaki, a ich wyleczenie jest możliwe tylko poprzez stosowanie leczniczych szamponów oraz płynów.


Nadużywanie produktów do stylizacji

Najczęstsze przyczyny powstawania łupieżu suchego to nadużywanie produktów do stylizacji. Idealna fryzura przez cały dzień to marzenie wielu kobiet, które w tym celu stosują specjalne proszki do włosów, suche szampony, lakiery, pianki oraz żele. Produkty do stylizacji posiadają w swoim składzie alkohole oraz wiele potencjalnych alergenów. Ich często używanie prowadzi do powstawania suchego i mocnego łupieżu. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rezygnacja ze stylizacji i stosowanie kosmetyków nawilżających skórę głowy.


Nieodpowiedni sposób mycia włosów

Wydawać by się mogło, że mycie włosów jest czynnością, która nikomu nie sprawia wielu problemów, jednak wiele osób robi to niewłaściwie. Po pierwsze – większość kobiet używa zbyt wiele szamponu! Sodium lauryth sulfate, czyli substancja myjąca występująca w większości szamponów na rynku, ma silne oczyszczające działanie, jednak jej nadmiar powoduje podrażnienia oraz łupież. Częstym problemem jest także niedokładne spłukiwanie szamponu oraz odżywki. Nawet jeżeli wydaje się nam, że na włosach nie ma już kosmetyku, to nie oznacza, że naprawdę został on dobrze wymyty. Jeżeli starasz się myć włosy jak najrzadziej, to może być to przyczyną powstawania łupieżu tłustego! Skóra głowy powinna zawsze być czysta, dzięki temu regulacja sebum i złuszczanie naskórka nie są niczym zaburzone.


Zimowy łupież

Zauważyłaś, że łupież częściej pojawia się zimą? Odpowiadają za to niska wilgotność w pomieszczaniach oraz zimna pogoda. W takich warunkach skóra głowy szybciej się wysusza i uszkadza. Jeżeli nie chcesz, aby problem się u ciebie pojawiał, to wybieraj delikatne kosmetyki nawilżające.

Jeżeli po kilku tygodniach unikania czynników powodujących łupież twój stan się nie polepsza, to koniecznie wybierz się do dermatologa. Pomoże on dobrać kurację i zapisze profesjonalne kosmetyki dermatologiczne.

Łupież – wszystko, co musisz o nim wiedzieć Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~Amber
      25 styczeń 2017

      U mnie faktycznie zimą jakoś częściej pokazywał się łupież, ale odkąd zaczęłam stosować kurację przeciwłupiezowych ampułek seboradin, problem nareszcie sam się rozwiązał i moje włosy są znów piękne lśniące, no i bez tych nieestetycznych płatków łupieżu :)