Łuszczyca – objawy
Łuszczyca może pojawić się już w wieku dziecięcym, około 10. roku życia, a wzmożone zagrożenie zachorowania występuje do około 40. roku życia. Wtórnie pojawia się około 70. roku życia i przypuszcza się, że późną łuszczycę wywołuje używanie leków.
Łuszczyca objawia się czerwonymi plackami, które pokryte są zgrubieniami skóry. Zgrubienia tworzą twarde szarosrebrne łuski - stąd nazwa. Łuski mogą występować na różnych częściach ciała, najczęściej zaś dotykają części ciała, które w wyniku dotyku ubrań, wykonywania codziennych czynności oraz używania kosmetyków i detergentów, najbardziej narażone są na przesuszenie. Są to łokcie, kolana, nogi, skóra głowy, twarzy czy dłonie.
Dlaczego uciążliwe łuszczenie się pojawia?
Łuszczyca skóry powstaje w wyniku źle funkcjonujących w skórze procesów starzenia, których cykl zamyka się w trzech fazach: rozwój, dojrzewanie, umieranie. Pełen cykl życia komórek skóry trwa około czterech tygodni. W przypadku osoby chorej cykl zamyka się w czterech dniach.
Łuszczyca paznokci
Nie pojawia się jako pierwsza łuszczyca w życiu. Jest następstwem chorowania na łuszczycę skóry i występuje po dłuższym czasie. Łuszczyca paznokci objawia się powstawaniem czerwonych łusek przy paznokciach. Jest to wynik nadmiernego rozrostu naskórka wokół płytki paznokciowej. W dalszym stadium choroby następują zmiany, takie jak powstawanie żółto-brązowych plam na paznokciach, rozdwajanie i matowość paznokci, zgrubienia i bruzdy.
Łuszczyca głowy
Łuszczyca głowy w pierwszym stadium przypomina łupież i często może być z nim mylona. Nieleczona przypomina łuszczycę skóry. Na głowie tworzą się czerwone, pokryte łuskami placki, które wywołują swędzenie. Łuszczyca głowy może prowadzić do wypadania włosów. Placki chorobowe najczęściej pojawiają się za uszami, na czole i karku.
Leczenie łuszczycy
Leczenie łuszczycy nie jest łatwe i tak naprawdę ogranicza się do zmian chorobowych. Są trzy metody walki z łuszczycą i stosuje się je w zależności od reakcji organizmu pacjenta, stadium zaawansowania choroby oraz umiejscowienia zmian chorobowych i ich rozległości.
Łuszczycę leczy się zewnętrznie, miejscowo - poprzez nakładanie kremów i maści na miejsca chorobowe, za pośrednictwem terapii światłem ultrafioletowym w obecności lekarza oraz wewnętrznie - oddziałując na system immunologiczny za pomocą leków systemowych, podawanych w tabletkach lub zastrzykach.