Łuszczyca to przykra i nieuleczalna choroba skóry. Mimo licznych badań nie ustalono powodów jej powstawania. Istnieje kilka niepotwierdzonych tez. Jedna z nich mówi, że łuszczyca jest chorobą dziedziczną i zależy od genetyki. Przypuszcza się, że dzieci chorych rodziców będą obarczone problemami skórnymi lub będą bardziej podatne na łuszczycę. Częściej jednak spotykamy się z twierdzeniem, że łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną. W praktyce znaczy to, że organizm sam siebie zwalcza, próbując zniszczyć własne komórki, a co za tym idzie – całe tkanki. 


Łuszczyca – objawy

Łuszczyca może pojawić się już w wieku dziecięcym, około 10. roku życia, a wzmożone zagrożenie zachorowania występuje do około 40. roku życia. Wtórnie pojawia się około 70. roku życia i przypuszcza się, że późną łuszczycę wywołuje używanie leków. 


Łuszczyca objawia się czerwonymi plackami, które pokryte są zgrubieniami skóry. Zgrubienia tworzą twarde szarosrebrne łuski - stąd nazwa. Łuski mogą występować na różnych częściach ciała, najczęściej zaś dotykają części ciała, które w wyniku dotyku ubrań, wykonywania codziennych czynności oraz używania kosmetyków i detergentów, najbardziej narażone są na przesuszenie. Są to łokcie, kolana, nogi, skóra głowy, twarzy czy dłonie.


Dlaczego uciążliwe łuszczenie się pojawia?

Łuszczyca skóry powstaje w wyniku źle funkcjonujących w skórze procesów starzenia, których cykl zamyka się w trzech fazach: rozwój, dojrzewanie, umieranie. Pełen cykl życia komórek skóry trwa około czterech tygodni. W przypadku osoby chorej cykl zamyka się w czterech dniach. 


nieleczona łuszczyca jest bardzo uciążliwa


Łuszczyca paznokci

Nie pojawia się jako pierwsza łuszczyca w życiu. Jest następstwem chorowania na łuszczycę skóry i występuje po dłuższym czasie. Łuszczyca paznokci objawia się powstawaniem czerwonych łusek przy paznokciach. Jest to wynik nadmiernego rozrostu naskórka wokół płytki paznokciowej. W dalszym stadium choroby następują zmiany, takie jak powstawanie żółto-brązowych plam na paznokciach, rozdwajanie i matowość paznokci, zgrubienia i bruzdy.


Łuszczyca głowy

Łuszczyca głowy w pierwszym stadium przypomina łupież i często może być z nim mylona. Nieleczona przypomina łuszczycę skóry. Na głowie tworzą się czerwone, pokryte łuskami placki, które wywołują swędzenie. Łuszczyca głowy może prowadzić  do wypadania włosów. Placki chorobowe najczęściej pojawiają się za uszami, na czole i karku.


Leczenie łuszczycy

Leczenie łuszczycy nie jest łatwe i tak naprawdę ogranicza się do zmian chorobowych. Są trzy metody walki z łuszczycą i stosuje się je w zależności od reakcji organizmu pacjenta, stadium zaawansowania choroby oraz umiejscowienia zmian chorobowych i ich rozległości.


Łuszczycę leczy się zewnętrznie, miejscowo - poprzez nakładanie kremów i maści na miejsca chorobowe, za pośrednictwem terapii światłem ultrafioletowym w obecności lekarza oraz wewnętrznie - oddziałując na system immunologiczny za pomocą leków systemowych, podawanych w tabletkach lub zastrzykach.

Łuszczyca – objawy i leczenie tej choroby Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1